Resmen doğrulandı, Top Gun 2 geliyor!

Resmen doğrulandı, Top Gun 2 geliyor!
Resmen doğrulandı, Top Gun 2 geliyor!
Bu bir hız ihtiyacı! Üstelik de en kilit parçası da yerli yerinde...
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

2015 senesini sinema özelinde geriye dönüp çok fazla şekilde, çok farklı sözle hatırlayacağız; gişede rekorların kırıldığı sene, sürpriz çıkışların yaşandığı sene, birkaç senedir tektipleşen Hollywood’un tekrar bir serpilmesi… Ama bence her şeyden önce Mad Max: Fury Road, Terminator: Genisys ve Jurassic World gibi serilerin ispatladığı şeyle anımsanacak 2015: Marka bilinirliğinin kendisi, güncelliğinden çok daha önemli.

Bununla ne demek istiyorum? 2015’te Focus, Tomorrowland, Chappie gibi eski bir markanın gölgesi altından yeşermeyen orijinal filmlerin gişede beklentileri karşılayamaması görece doğal bir durumdu. Age of Ultron ve Furious 7 gibi güncelde bir manası olan hanedanların yeni filmlerinin etrafı bertaraf etmesi de öyle. Bu iki normal durumun arasından, bütün acayipliğiyle Jurassic World ve Mad Max: Fury Road çıktı. İlk film gişede, ikincisi ise eleştirel cephede inanılması güç mevkilere ulaşınca, Hollywood’un bir an panikle eski arşivleri karıştırmaya başlaması an meselesi gibi duruyordu. Jurassic World sonrası dünyada, ilk fitili Skydance yaktı: Top Gun geri dönüyor.

80’lerin unutulmaz sinema filmlerinden biri olan, hayatımıza “film yıldızı Tom Cruise” kalıbını geri dönülmez bir şekilde sokan Top Gun, ya da Türkçe ismiyle Top Gun (inanır mısınız, cidden öyle) için bir devam filmi çekileceği haberini serinin haklarını elinde bulunduran Skydance’ın CEO’su David Ellison bizzat doğruladı. Senaryonun Justin Marks tarafından yazılacağı film, Ellison’ın dediğine göre “Deniz kuvvetlerindeki savaş pilotları için dünyanın nasıl bir yer hâline geldiğiyle ilgili” çok güzel bir noktaya değinecekmiş.

O hâlde kritik sorunun da şu olduğunu atlamadan yanıtlamak gerek: Top Gun 2’de Tom Cruise olacak mı? Ellison’ın dediğine göre “Top Gun Maverick’siz olmaz ve Top Gun 2’de Maverick’i Maverick oynayacak”. Collider sağ olsun, bu görece gizemli açıklamayı doğrulatmış ve Ellison’ın Cruise’u kast ettiğini açıklamış. Film iyi olur mu? Orasını zaman gösterecek. Hakikaten Jurassic World dünyaları kemerine takmaya doğru giderken herhangi bir projeye “meh” demek akıl kârı değil. O hâlde size soralım. Top Gun 2 fikri, sizi heyecanlandırıyor mu peki?