Rocket League oynarken alacağınıza garanti verebileceğimiz 6 eşsiz tat

Rocket League oynarken alacağınıza garanti verebileceğimiz 6 eşsiz tat
Rocket League oynarken alacağınıza garanti verebileceğimiz 6 eşsiz tat
Fütüristik arabalarla jet açarak futbol oynamak hiç bu kadar keyifli olmamıştı!
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

 Biz şu sıralar Geekyapar eşrafı olarak fena hâlde Rocket League'e sarmış vaziyetteyiz, itiraf etmemiz gerek! Toplaştığımızda online maçlara dadanıyoruz, gayrı kaldığımızda evde bir sonraki maç daha iyi olmak için antrenman yapıyoruz. Sağ kulvardan sürpriz bir atılım yapıp, bu yaz oynarken en eğlendiğimiz oyunlardan biri oldu Rocket League. Oynadıkça da pek çok garip tat aldığımızı fark ettik. Siz şaşırmayın diye, şu şekilde listeliyoruz!


1. Futbol

Şimdi önceden şunu söyleyelim; evet, Rocket League bir futbol hissi veriyor insana! Yalnız aslında kağıt üzerinde baktığınızda, "bir top, iki kale" konseptinden başka ortak bir yanı yok. Fütüristik arabalarla gaz basıyor, top tepiyorsunuz, amacınız da karşı kaleye sokmak. Futbol ile benzerliği çok minnak olmasına rağmen, en futboldan alakasız kişilerle dahi oynadığınızda bir anda işin içine "Abi ortadayım, aç!", "Panpalar egoist oynamıyoruz, paslı gelin", "Defansa gelin arkadaşlar ama artık ya!" gibi halı saha bağrışmaları girmeye başlıyor. O yüzden, Rocket League bu alanda pekiyi notlarla geçiyor!

 


2. Bilardo

Yalnız işte futbolun aksine, topu ayağınızda (tamponunuzda?) tutmak gibi bir opsiyona sahip olmadığınızdan, devamlı tepme üzerine stratejiler geliştirmeye başlıyorsunuz. İşte tam o anda işin içine bilardo konsepti giriyor. Topu neresinden dürteceğiniz, geliş açınız, hızınız, sahanın kapalı kenarlarını bant niyetine kullanışınız çok önemli bu oyunda. Yani, Hitler yakında en çok keyif aldığı şeylerin listesini "1. Almanlık, 2. Rocket League, 3. Bilardo" olarak değiştirse yeridir...

 


3. Hız

Oyunlarda hız hissi vermek, kolay gözükse de zordur. Maharet ister. Çünkü gerçek hayatta size hız yaptığınızı hissettirecek fiziksel emareler (rüzgar gibi, moment gibi) yoktur, sadece görsellik vardır yapımcıların elinde araç olarak. Psyonix bu olayı çok iyi halletmiş. Boost'unuzu açıp son gaz topa sıçradığınızda hakikaten insanüstü hızlarda hareket ettiğinizi hissediyorsunuz. Bazı benim diyen yarış oyunları bile yapamamışken, Psyonix'in zarafetle bu sorunu çözmüş olması takdire şayan harbiden.

 

4. Çarpışan Arabalar

Şimdiden söyleyelim, oyunun zor konseptinden mütevellit kamera problemlerine saygı duyuyoruz. Ama yine de yer yer işler hem top kamerasında hem de araba kamerasında biraz saçmalar hâle gelebiliyor. İşte tam o anlarda, oyunun tökezlediği yerden niyetlenilmemiş bir cevher çıkıyor: Çarpışan arabalar. Bakın, dikkat ettiyseniz Demolition Derby demiyorum. Oyun rakibi yok etmeye ekstra puan vermediği için, bunu çok nadiren stratejik ya da kasten yapıyorsunuz. Karmaşa içerisinde, doğal olarak gelişiyor ve genel olarak da acayip keyifli (ve saçma!) sahnelere sebep oluyor kendisi!

 


5. MOBA

Hayır canım, oyunda ulti atarak kulvarlar arasında minion kovalamıyorsunuz, yok öyle bir şey. Yine de, Rocket League'in birkaç arkadaş beraber oynarken verdiği his, bir League of Legends müsabakasını çok andırıyor. Özellikle arkadaşlarınızla beraber online maçlara çıkıyorsanız, ya da evde turnuva falan yapıyorsanız; MOBA'ların oynanış mekaniklerini değil ama, oynarken hissettirdiklerini çok net tecrübe edebiliyorsunuz. Bu da son maddemizden kaynaklanıyor aslında.

 


6. Mahalle Maçı

İşte Rocket League'in tek kişilik modunda zerre olmayan, bilakis tek tabanca online arenalarda takılırsanız da bulamayacağınız o eşsiz keyfi. Benim naçizane tavsiyem, varsa sağdan soldan üç kol edinip bu oyunu hunharca bir kanepeye yığılarak oynamanız. Ortanıza cipsini, kolasını dizip, matchmaking'i açıp "önümüze gelene bir tekme" hissiyle takım hâlinde milleti yenmek kadar keyifli bir şey daha yok şu dünyada. En azından, bu yaz sınırları içerisinde, bizce yok!


  ETİKETLER:

  Futbol

  ,

  Rüzgar

  ,

  Oyun

  ,

  Araba

  ,

  Sürpriz

  ,

  kol

  ,

  maç

  ,

  Karşı

  ,

  Geekyapar

  ,

  bu yaz