Sabahki elektrik kesintisinden sorumlu olabileceğini düşündüğümüz 7 kötü karakter

Sabahki elektrik kesintisinden sorumlu olabileceğini düşündüğümüz 7 kötü karakter
Sabahki elektrik kesintisinden sorumlu olabileceğini düşündüğümüz 7 kötü karakter
Sabahki elektrik kesintisi üzerimize hadsiz habersiz bir anda çökünce, "bunun arkasında bir şey olabilir" dedik, geek bilgimizi konuşturduk, olağan şüphelileri sıraladık.
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Böyle acayip, tam ölçeğini kavrayamadığınız, çareyi geçiştirmekte bulduğunuz olaylar olur ya hani? Sabahtan beri kimle konuşsam öyle bir ruh hâli içerisinde. Önce içinde bulunduğum basın lansmanında biri “ülke genelinde gitmiş elektrik” dedi. Kavrayamadık. Oradan çıktım, şehrin öteki ucundaki kız arkadaşımı aradım. “Elektrikler gitmiş” dedim, “Evet” dedi. “Her yerde gitmiş  diyorlar ya” dedim, “Öyleymiş” dedi.

 Sanki bakkalda ekmek bitmişçesine bir tonda konuşuyorduk. Otobüsten indim. Evin karşısındaki bakkal dükkanın önünde öylece duruyordu. “Abi elektrik” dedim, “bir buçuk saattir yok” dedi. “Bütün ülkede yokmuş biliyor musun” dedim, “öyle mi?” dedi. “Aradınız mı mercileri” dedim, “Hatlar kapalı herkes arıyor ya” dedi. Helalleştik. Eve çıktım. Kız arkadaşım mesaj attı “Terör falan diyorlar bak kesinlikle dikkatli ol bugün ” diye, “Tamam dışarılık bir işim kalmadı ama n’olur sen de dikkatli ol dönerken” dedim ben de.

Resmen idrakı bir saat sonra geldi. Yani pardon, bir saniye, tüm ülkenin elektrikleri mi gitmişti yani elektriğini İran’dan alan Van dışında? Tüm ülkenin? Nasıl mümkün böyle bir şey, ve daha önemlisi, biz bunu niye böyle karşıladık? Yahu tüm ülkenin elektriği nasıl gider? Okul mu bu? “Hayır” dedik biz Geekyapar olarak. “Bunun arkasında başka bir şey olmalı.”. Biz yıllardır oyun oynuyoruz, film izliyoruz, çizgi roman okuyoruz, kitap karıştırıyoruz. Böyle ülke çapında elektrikler gidince, bunun arkasında illa ki bir süper kötü olmak zorundadır.  Biz de madem öyle, geniş ve engin bilgimizi kamuya açalım istedik. Buyurun sevgili okurlar, ülke çapındaki elektrik kesintisinin arkasında olduğundan şüphelendiğimiz 7 elektrik bazlı süper kötü karakter!

 

Cole MacGrath

Cole MacGrath InFamous’un ana karakteri. InFamous da içerisinde ahlaki seçimler yaptığınız bir oyun. Hikaye şöyle, Cole bir patlamanın ortasında uyanıyor, etrafındaki herkesin öldüğünü görüyor ve kendisinin elektrik bazlı güçler elde ettiğini fark ediyor. O saatten sonra bu güçleri yetimhanelere ışık vermek ya da “önümüze gelene bir statik şarj” modunda kullanmak bizim elimizde. Yani eğer işin içinde Cole varsa, kesinlikle kötü Cole olmak zorunda. Siz siz olun, etrafınızdaki trafolara falan bir bakıverin sevgili geekler, kırmızı elektrik gördüyseniz, bilin ki müsebbibi Cole!

 

Cybermen

 

Doktor’un ezeli ve ebedi rakipleri Cybermen’ler, aslında insandan çok da farklı değiller. Sadece yıllar içerisinde hayatta kalmak için fazlaca robotlaşmışlar ve duygularını tamamen yitirmişler; sadece soğuk mantıkla hareket ediyorlar. Elektrik güçleri de var. O yüzden eğer işin arkasında onlar varsa muhtemelen bunu büyük bir planın parçası olarak yapmışlardır. Bu oyuna gelmemek, uyanık olmak, bir de mümkünse Doktor’a ulaşmak lazım.

 

Dr. Doom

 

Marvel evreninin kimisine göre en zeki adamı, Latverya’nın absolüt monarkı, Fantastic Four’un ezeli düşmanı Dr. Doom’un elektrik güçleri kendinden meşhur. Fakat bu kesintinin arkasında o varsa yapabileceğimiz bir şey yok. Bunun da üç sebebi var. Birincisi, kendisinin milyarlarca teknopati aracılığıyla yönettiği Doombot’u var, hangi birini yakalayacağız? İkincisi, henüz bilim adamları konusunda Marvel evreni kadar bereketli değiliz, yani bir Reed Richards’ımız yok. Üçüncüsü, adam Latverya’nın kralı olduğu için, diplomatik bağımsızlığı var. Bildiğin dış mihrak yani.

 

Electro

 

Max Dillon, ya da daha iyi bilinen adıyla Electro, Spider-Man’in kötü adamlar katalogundan. Kendisinin iki malum inkarnasyonu var, birincisi 616 evrenindeki sarı yeşil kostümlü, jet kaykaylı versiyon. Bunu etrafta görmüş olsalar kesin birileri bir şeyler söylerdi. O yüzden, muhtemelen elektrik balığı temalı Ultimate Electro yapmıştır eğer işin arkasında o varsa. Allah’tan kendisi çok akıllı değil, yani zora düşersek en kötü bulaşık eldivenleriyle dalarız, sıkıntı yok.

 

Lt. Surge

 

Lt. Surge, hatırlayacaksınız, Viridian şehrinin Pokémon salon lideriydi. Tek bir pokemonu vardı. Raichu. Kendisi eski bir asker. Nerede askerlik yapmış belli değil, ama pokemonu Raichu da savaşta bulunmuş. Yani Surge her ne kadar “artık bıraktım, genç Pokémon eğitmenlerine rozet dağıtıyorum” dese de ordusuyla bağları kopmamış olabilir. O yüzden eğer işin içinde o ve pokemonu Raichu varsa yandık, baya savaş sebebi çıkar işin içinden. Sonra ayıkla pirincin taşını ayıklayabilirsen…

 

Palpatine

 

Şimdiden söyleyelim, eğer mesele Palpatine’den kaynaklanıyorsa yandığımızın resmidir. Adam bir kere tüm evrenin gördüğü gelmiş geçmiş en güçlü Sith’lerden biri. Tek başına bir savaş yaratıp, iki tarafın da başında durmuş, bu vesileyle de tiranlığını ilan etmiş adam. Zihin okuyabiliyor. Manipülasyon seviyesi tepelerde. Işın kılıcı kullanımı maşallahlık. Bir de her şeyin üzerine tükürükler saçarak elektrik fırlatabiliyor, emrinde de koskoca İmparatorluk var. Bir Death Star yollasa halimiz nicedir…

 

Raiden

 

Aslında Raiden bu toplar pek girmez. Öyle kötü bir karakter değildir. Fakat ne zaman bir düşmanını görse sağ sol gözetmeden dövüşe başlamak gibi kötü bir huyu var. Eğer trafonun yakınlarında Scorpion’dur, Shao Khan’dır, Shang Tsung’dur birini gördüyse o sırada kendini kaybedip sağa sola yıldırım fırlatmış olabilir. O sırada da trafo sen dayanama, yan tabii. O yüzden işin arkasında o varsa şimdi çok ses etmeyelim, adam neticede Tanrı, yapmış yanlışlıkla bir şey, kızdırmaya hiç gelmez…