Spider-Man'in yaratıcısı Stan Lee gelmiş geçmiş en çok kazanan film prodüktörü oldu!

Spider-Man'in yaratıcısı Stan Lee gelmiş geçmiş en çok kazanan film prodüktörü oldu!
Spider-Man'in yaratıcısı Stan Lee gelmiş geçmiş en çok kazanan film prodüktörü oldu!
Spider-Man, Iron Man, Thor, Hulk, Fantastic Four ve daha nicelerinin altına imza atmış olan Lee'nin artık bir başka onuru da var!
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Stan Lee’yi ne olarak bilirsiniz? Her Marvel filminde bir kere gözüken adam? Üç Marvel karakterinden ikisinin yaratımında emeği geçen bir deha? Çizgi romanların üretiminde, tüketiminde ve algılanmasında inanılması güç atılımlara sebep olan bir vizyoner? Yaşlı, tontiş bir geek amca? Bunların hepsi? Kafanızdan Stan Lee deyince ne geçiyor bilmiyoruz, ama kesinlikle en son kazandığı onurun geçmediğine eminiz: Gelmiş geçmiş en fazla gişe hasılatı yapan film prodüktörü. Bir acayip geliyor kulağa, değil mi?

Ama öyle. Malum, Stan Lee yaptığı anlaşmalar dolayısıyla kendini en net kurtarmış çizgi roman yazarlarından bir tanesi. Yaradılışında emeğinin bulunduğu karakterler filme uyarlandığında, Marvel’ın kurumsal yapısı içerisindeki yeri de dolayısıyla Stan Lee’ye illa ki bir prodüktör titri veriliyor. Bu çoğu zaman sadece bundan ibaret, bir titr, bir başlık, fahri bir onur. Ama yer yer Stan Lee’nin söz hakkı olduğu anlamına da geliyor elbette. Karakterler konusunda ona danışılıyor, fikri alınıyor, bir tavsiye de isteniyor elbette.

Stan Lee’nin bütün Marvel filmlerinde prodüktör olduğunu düşününce, elbette bu son elde ettiği rekor da inanması güç gözükmüyor. Stan Lee’nin prodüktör olarak adının geçtiği filmlerin yaptığı gişe sayısı toplamda 6.8 milyar dolar. Bu rakama da Age of Ultron sayesinde ulaşılmış. Lee gelmeden önce de bir numarada 6.7 milyar dolar ile Steven Spielberg durmaktaymış. Elbette o ve listedeki diğer isimler sinemayla daha içli dışlı olan kişiler.

Üçüncü sırada olan, Lucasfilm ve Amblin’den Kathleen Kennedy’nin Star Wars, Jurassic Park, E.T. gibi dev klasikler üzerinde emeği bir başkadır mesela. Ya da Marvel Studios’un patronu olan ve ta ilk X-Men’den beridir MCU içi dışı tüm Marvel filmleriyle uğraşan Feige’nin dördüncü sırada olması da ak süt gibi helal. Stan Lee’ninki biraz hürmeten birincilik gibi adeta! Bakalım, bu sene hem Jurassic World (Spielberg), hem de Ant-Man çıkacak daha. Kathleen Kennedy’nin de Star Wars’ı var. Sene sonunda lisenin akıbeti ne olur acaba?

Marvel Doctor Strange için Benedict Cumberbatch'in yanına Tilda Swinton'ı yakıştırdı!

Jurassic World ile ilgili film çıkmadan bilmeniz gereken 12 şey