Spider-Man'in yeni filminde Marvel'ın kullanabileceği 9 kötü adam

Spider-Man'in yeni filminde Marvel'ın kullanabileceği 9 kötü adam
Spider-Man'in yeni filminde Marvel'ın kullanabileceği 9 kötü adam
Madem Marvel'da emir yüksek yerden geldi, yeni filmde daha önce görmediğimiz kötü adamlar olacak, o hâlde biz opsiyonları sayalım.
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Marvel'ın tepelerdeki patronu Kevin Feige'ye, yeni bir MCU filmi çıkmıyorsa lansmanlar ve fuarlar harici ulaşmak zor. Adam senede iki üç film çıkartan bir stüdyonun başkanı, bu yüzden de genel olarak beyan vermeye ayıracak vakti olmayabiliyor. İşte o yüzden, şimdiki gibi film çıkışı öncesi dönemlerde yakaladınız mı, ortaya çok tatlı bilgiler bırakabiliyor. Mesela geçenlerde verdiği bir röportajda, yeni Spider-Man filminin daha önce gözükmemiş kötü karakterleri kullanacağını dile getirdi.

Meselenin evvelinde beş film olduğundan bu kadro bir hayli daralıyor elbette. Biz de Feige reyizin bu açıklamalarına istinaden, yeni solo Spider-Man filminde Marvel'ın kullanabileceği kötü karakterleri şöyle bir listeleyelim dedik. Dikkat: Liste tamamen bizce en olmaz karakterden, olanına doğru yükselmektedir. Tek tek de sebeplerini yazdık. Bu arada söylememize gerek yok, önceki beş filmde gözükmeyen kişileri aldık. Katılmadığınız, ekleyecekleriniz varsa, Geekmuhit ne güne duruyor, aşağıdan yardırın!

 

Vulture

Kimdir, neyin nesidir?: Adrian Toomes Vulture karakterinin en yaygın bilinen versiyonu. Aslen Spider-Man'in en eski kötülerinden biri, The Amazing Spider-Man #2'de galasını yaptı. Orijin hikayesi çok farklı şekillerde anlatıldı, ama genel olarak uçma gücü veren bir cihaz yapıp, bunun hakkını alamadığı için alayına atar için suç dünyasına giren bir karakter olarak resmedildi.

Oluru: Bizce çok düşük. Vulture Spider-Man'in kötüler galerisi içerisinde "komik olanlar" kategorisinde duruyor. Kalmış ki, MCU'da zaten benzer bir teknolojiyi Falcon için kullanıyorlar. Vulture'ın uçuş cihazını gösterip, Falcon'a bağlamamak da abes olur; bağlayıp işin içine Falcon'ı sokmamak da.

 


Hobgoblin

Kimdir, neyin nesidir?: En popüler versiyonu herhalde Roderick Kingsley'dir Hobgoblin'in. Çok da şaşalı olmayan bir orijin hikayesi var. Kendisi Green Goblin'e kafayı takmış bir moda tasarımcısı. Onun gizli sığınaklarından birkaçını buluyor, orada ele geçirdikleriyle Hobgoblin kılığına giriyor.

Oluru: Yine, bizce baya düşük. Hobgoblin de Vulture gibi komik kötüler arasında, ama komikliği, "E ulan zaten var bundan" kategorisinden ileri geliyor. Üstelik Green Goblin olmadan, Hobgoblin'in orijin hikayesini anlatmak inanılmaz saçma olur.

 


Chameleon

Kimdir, neyin nesidir?: Chameleon'ın gerçek adı Dimitry Smerdyakov. Kendisi bir Sovyetler Birliği vatandaşı. Kraven'in de üvey kardeşi. Chameleon Spider-Man'in ilk solo serisindeki ilk düşmanıydı, bu yüzden özel bir yere sahip. İlk çıktığında sadece çok iyi taklit yapabiliyordu, sonraları kendine bir serum enjekte etti, hakikaten şekil değiştirir bir hâle geldi.

Oluru: Orta ile düşük arası. Aslında karakterin bir sıkıntısı yok, görsel olarak da çok ilginç olduğu muhakkak. Ama Chameleon gibi bir şekil değiştiriciyi külliyata katmak, çözdüğünden çok problem yaratıyor. Zaten MCU şu an "e şu teknolojiyi kullansaydınız ya bu sorun için?" benzeri sıkıntı yaratan çelişkilerle dolu, işin içine bir de şekil değiştirici serum koymaya gerek yok.

 


Scorpion

Kimdir, neyin nesidir?: Gerçek ismi Mac Gargan. Kendisi geçirdiği bir test sonucunda Spider-Man'den daha güçlü bir hâle geliyor. Sonrasında üzerine mekanik bir akrep kostümü geçirip, Spidey'nin çekirdek kötülerinden biri hâlini alıyor. O da erken dönem kötülerden, doğumu için sadece 20 sayı beklemek zorunda kalmış.

Oluru: Orta. Scorpion'da görsel olarak bir problem yok, özellikle de Sony'nin geçen Amazing Spider-Man filminde Rhino ile yaptıklarını gördükten sonra. Orijin hikayesine ufak bir iki eklemeyle geçer not da alabilir. Sorun karakterin vasat olması. Scorpion'un ciddi anlamda bir parçası olduğu unutulmaz bir Spider-Man hikayesi gelmiyor aklıma. Genel olarak silik anlayacağınız.

 

Kraven

Kimdir, neyin nesidir?: Sergei Kravinoff, uzun süre boyunca Spider-Man'in komik karakterleri arasında kaldı, ihtiyaç duyuldukça kullanıp bıraktılar. Onu adam eden, açıkçası listemizde de bu kadar yüksek bir yere sokan şey, Dostoyevski hayranı J.M. DeMatteis'in karaktere kattığı Rus edebiyatı menşeli iç çekişme oldu.

Oluru: Orta ile yüksek arası. Dediğimiz gibi, Kraven'ın asıl çıkış noktası "abi leopar hırkalı adam yapalım, Rus olsun" cümlesinden öteye ilerlemiyor. Ama DeMatteis'in Kraven's Last Hunt hikayesinde yakaladığı tada yaklaşabilirlerse, Iron Man 2'de Jon Favreau'nun deneyip beceremediği o havayı yakalayabilirler.

 


Mysterio

Kimdir, neyin nesidir?: En ünlü Mysterio, hepimizin tanıdığı Mysterio muhtemelen Quentin Beck'tir. Büyük bir Hollywood stüdyosunda özel efekt uzmanı olarak çalışan Beck, bu konudaki maharetini suç için kullanabileceğini fark edip, Spider-Man'e musallat oluyor. Mysterio ilk solo serinin on üçüncü sayısında yaratılıyor aslında; fakat gerçek anlamda ünü 94 çizgi filminde yakaladı desek, yanlış olmaz muhtemelen.

Oluru: Orta ile yüksek arası. Şunu baştan söyleyelim, Mysterio uzun soluklu br kötü adam değil. Zira kendisinin tuzağına sadece bir kere düşebiliyorsunuz. Ondan sonraki her sefer, "lan özel efekt bu" deyip işin içinden çıkmak mümkün. Ama o tek seferde de gayet eğlenceli olacağı kesin bir karakter. Yalnız bir arzumuz var, o ters akvaryum tipi kaskı kullanmasınlar.

 


Carnage

Kimdir, neyin nesidir?: Venom olarak bildiğimiz simbiyotun uzaktan kuzeni Carnage. Bu sefer simbiyot Eddie Brock gibi görece vicdan sahibi bir insana değil, Cletus Kasady gibi bir psikopat ve seri katile yapıştığı için, kendisine Venom'ın daha da korkuncu, daha da karanlığı diyebiliriz.

Oluru: Yüksek. Hobgoblin'in aksine, Carnage'ın hikayesi kopup geldiği ana kötüden bağımsız olarak da anlatılabilir. Hem böylelikle Spider-Man 3'te tadına doyamadığımız Venom hikayesini de izlemiş oluruz Spider-Man severler olarak. Bunun önündeki tek engel, Carnage'ın hakikaten karanlık bir karakter olması. Marvel'ın 90'lardaki parçalama döneminden geldiği için, günümüz sinema izleyicisine aşırı kaçabilir.

 


Black Cat

Kimdir, neyin nesidir?: Felicia Hardy, Spider-Man'in en popüler karakterlerinden biri. Dünyaca ünlü bir hırsız olan babasının izinden, üniversitede yaşadığı travmatik bir olaydan sonra gitmeye karar veren Felicia Marvel evreninin en iyi hırsızı. Yazarına göre bazen doğaüstü güçleri de oldu ama, bunlar her zaman iyi şans ile sınırlı kaldı. Akrobatikliği, dövüş yetenekleri, zekası hep emek yani!

Oluru: Çok yüksek. Evet, Felicia'yı geçen filmde ucundan gördüğümüzün farkındayım, ama neticesinde Black Cat'i görmedik. Bizce kendisinden harika bir kötü/iyi karakter olur. Yaş olarak Spider-Man'e yaklaştırırsak, beş filmdir çıkamadığımız Mary Jane / Gwen çemberi de kırılabilir, Felicia ile Peter arasındaki aşk da anlatılabilir. Sonra iyi karakter yaparız, Avengers'a katar, Black Widow'un yedeği olarak yaparız, belli mi olur? Bizce fikir her yönüyle muhteşem.

 


Siz ne diyorsunuz?