Tron serisini sevenler, size çok kötü bir haberimiz var

Tron serisini sevenler, size çok kötü bir haberimiz var
Tron serisini sevenler, size çok kötü bir haberimiz var
Olivia Wilde, Garrett Hedlund ve Jeff Bridges'lı filmiyle geçtiğimiz senelerde bir hayran kitlesi edinmişti kendine tekrardan Tron filmleri, şimdi onları üzme niyetinde gibi gözüküyor.
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Tron serisi, görselliğiyle, zamanında çığır açan efektleriyle ve bir takım sembolleriyle delicesine ikonik bir seri. Hatta o meşhur motorsikletleri gözü kapalı çizebilecek olan o kadar fazla kişi vardır ki, dışarıdan bakıp tanık olsanız, “vay arkadaş, herhalde seksen sene içerisinde altmış filmi geldi bunun!” dersiniz. Halbuki durum öyle değil. Tüm seri içerisinde 1982’de çıkan kült film haricinde, bir tane de 2010 çıkışlı Tron: Legacy var. Bir iki tane de oyun mevcut, illa ki yan ürünleri de vardır. Ama o kadar.

Gollum'un yeni Star Wars filminde oynayacağı rol belli oldu!

Bu kaide Legacy’den sonra bozulacak gibi gözüküyordu. Disney bu sefer Tron’dan bir hanedan çıkartacak, dev bir seriye evriltecek gibiydi. Bir süre ses çıkmayınca, “tamam” dedik, “yine bir on seneliğine gölgelere büründü Tron”. Sonra, geçtiğimiz aylarda, bir anda Joseph Kosinski’nin Tron 3 çekimlerinin hazırlıklarına başlamak üzere olduğu, filmin kendisinin Eylül ya da Ekim gibi çekilmeye başlanacağı haberi geldi. Tron hayranları sevindi, biz de sevindik, tat gibi, çeşni gibi olacaktı bu adeta.

Fakat bu sevinç kısa sürdü. The Hollywood Reporte’ın haberine göre, Tron 3 kesin olarak iptal edildi. Anlaşılan o ki, zaten Tron 3 hiçbir zaman resmiyete dökülmemiş Disney nezdinde. Orijinal plan Joseph Kosinski’nin yönetmen koltuğunda oturup, Legacy’nin hikayesini Garrett Hedlund ve Olivia Wilde ile devam ettirmesiymiş. Hatta bir noktada projeye Jared Leto’nun da katılması öngörülüyormuş. Fakat bunlar işte tamamen de bundan ibaretmiş bir yandan: Öngörü. Hiçbir zaman kağıtlar imzalanmamış, proje için hukuki bir zemin olmamış.

Kate Upton yeni Harry Potter filminin başrolüne aday!

Peki bu Tron serisinin geleceği için neye işaret ediyor? İyi bir şeyler olmadığı kesin. Tron: Legacy’nin üzerinden beş sene geçti. Zaten gişesi çok kuvvetli olmayan, selefiyle arasında otuz sene duran bir filmdi. Bu saatten sonra Tron için bir “Tron 3” gelmez. Ne olur, ancak takriben altı, yedi sene sonra Disney yöneticilerinin aklına “haa, bizde bir de Tron vardı” diye bir şey düşer, yeniden yapımı çekilir bir denemek amacıyla. Onun haricinde maalesef, Tron serisine kısa süreli bir elveda diliyor gibi duruyoruz…