TV tarihinin 6 unutulmaz kadın ajanı

TV tarihinin 6 unutulmaz kadın ajanı
TV tarihinin 6 unutulmaz kadın ajanı
Hiç acıması olmyan, gözüpek, cesur ve düşmanlarını tokatlaya tokatlaya püre kıvamına getiren muhteşem kadınları saydık.
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Büyük ikilemdeyim, bunu söylemekle bir tutam cinsiyetçilik mi ediyorum bilmiyorum ama sanki kadınlara ajanlık çok yakışmıyor mu? Yo yo, Schopenhauer-vari bir tutumla "Doğal hâlleri yalan söylemektir de ondan" gibi bir rezalete imza atacak değilim, gerçekten. Benim kafamda bu yakıştırma daha ziyade zarafetle ilgili. Bir kadını çok ince hareketlerle süper gizli bir üssü penetre ederken, gizli istihbarat paylaşımı yaparken, rakip bir ajanı baştan çıkartırken çok daha net hayal edebiliyorum.

Belli ki bunda yalnız da değilim. Hem sinemada, hem de video oyunlarında tonlarca kadın ajan resmedildi bu dakikaya kadar. Ama bizim gönlümüzde özellikle yer edenler, dizilerde karşımıza çıkanları oldu. Listeyi biraz dar tutalım, az olanı öz övelim istedik. İlla ki alamadıklarımız olmuştur, onları da yorumlarda siz belirtin, beraber kallavi bir külliyat oluşturalım. Hazır mısınız? O hâlde başlayalım!

 

Carrie Mathison

Listeye önce baya ciddi bir ajanla başlayalım. Aşağıdaki adaylarımızın çoğu, ya komedi-ajanlık dizilerinde oynuyorlar, ya da biraz abartılmış görevlere çıkıyorlar. Carrie öyle değil. Carrie baya az buçuk haber izleyen herkesin aşina olacağı sularda yüzüyor. Yeri geliyor bir terörist örgütün Amerikalı bir askeri çifte ajan olarak ülkeye sokup sokmadığını kontrol ediyor, yeri geliyor İran ABD ilişkilerini kolaçan ediyor. Ve bunların hepsini baya hayranlık uyandırıcı bir biçimde yapıyor. O yüzden de -alfabetik!- listemizin ilk sırasında.

 


Emma Peel

Marvel'ın tüm süper kahramanlarını bir araya getirip gişede parsayı topadığı muhteşem filminin adı neden Birleşik Krallık'ta "Avengers Assemble" biliyor musunuz? Çünkü İngiltere'de "Avengers" dediğinizde, 2012 öncesinde insanların akıllarına 60'larda yayınlanan casusluk dizisi geliyordu. Sonraları filme de çevrilen bu dizideki baş karakterlerden biri de Emma Peel'dı. Peel'ı oynayan aktrisi ise gözünüz bir yerden ısırıyor mu? Hm? Olenna Tyrell desek? Yaa!

 


Lana Kane

Archer aslında standart Amerikan animasyon dizilerinden pek çok açıdan farklı olsa da, özünde aynı temel prensibe sahip: Ortalığı dağıtan gerizekalı ve sorumsuz bir erkek ve onun arkasını toplayan, mantığın sesi kabiliyetli bir kadın. Bir Peter-Lois, bir Homer-Marge, bir Fred-Wilma kadar olmasa da, Lana ve Sterling arasında da öyle bir ilişki var. Tek fark, Lana Kane aynı zamanda işinde harika bir süper ajan. Bu noktada şapkayı Lana'yı seslendiren Aisha Tyler'a da çıkartmamız gerekiyor. Acayip yakışıyor role.

 

Peggy Carter

Marvel ailesinden buraya Melinda May'i ya da son zamanlardaki çıkışıyla Skye'ı da pek güzel koyabilirdik. İkisi de gayet sağlam, etkileyici, unutulmaz ajanlar. Ama dedik ki listeyi çok Marvel ile donatmayalım, onlara övgümüzü bir maddede sunalım ve o maddeyi Peggy'ye ayıralım. Zira Ajan Carter, buraya resmen tırnaklarıyla kazıya kazıya geldi. Captain America: The First Avenger'da kendini o kadar sevdirdi ki, kısa filmi çekildi. Kısa film yetmedi, dizi yaptılar. Dizi reyting olarak tutmamasına rağmen ikinci sezonu geldi. Bunların hepsi, Peggy'nin muhteşemliğiyle, zorlaya zorlaya oldu. Ve iyi ki de oldu resmen!

 


Sarah Walker

Chuck geri dönüp baktığınızda ne kadar aklınızda kaldı bilmiyorum; açık konuşmak gerekirse ben beklediğimden daha fazla diziyi anarken buluyorum kendimi. Bunun çok büyük bir parçası da Sarah Walker'ı canlandıran Yvonne Strahovski'nin başarısı. Evet, Chuck yer yer gerçekten samimi, ince ruhlu ve bazen karın çatlatacak denli komik bir diziydi. Ama aynı zamanda sağlam da bir ajan alt yapısı vardı ki, bunu da büyük oranda Sarah karakterine borçluydu.

 


Sydney Bristow

Ve elbette. Bir dönem "Kadın", "Ajan" ve "Dizi" kelimelerini yan yana getirdiğinizde gözünüzün önüne Jennifer Garner geliyordu. Her ne kadar kendisi Alias sonrası şahsi kariyerinde bir takım saçma kararlar vermiş olsa da (Elektra'yı bir kere oynamayı anlarım da, iki kere?) Alias bugün hâlâ izlenebilen, keyifli ve güzel bir casus işiyse bunu Garner'ın Bristow performansına borçlu. Ayrıca söylemek gerek, listemizdeki pek çok ajan da Bristow'un açtığı yoldan ilerlediler neticesinde...