Ultron Çağı'ndan önce bilmeniz gerekenler: Ultron kimdir?

Ultron Çağı'ndan önce bilmeniz gerekenler: Ultron kimdir?
Ultron Çağı'ndan önce bilmeniz gerekenler: Ultron kimdir?
Ultron Çağı yarın ülkemizde resmen vizyona giriyor. Salona bilgisiz girmeyin, arkadaşlarınıza "ya bu olay çizgi romanlarda böyle değildi" diye hava atabilin diye, özel ansiklopedisi bizden!
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Bugünün geleceği, aylar öncesinden belliydi. Bu tip süper kahraman ansiklopedilerini bizim sitede yazmaya başladığımız andan itibaren ortada Age of Ultron diye bir gerçek, Ultron’un kim olduğunun geniş kitlelerce bilinmemesi gibi ise bir durum vardı. Biz sabırla, sebatla bekledik. Bunun doğru zamanda gelmesi gerekiyordu. “Ultron kimdir?” önemli bir soruydu ve maksimum etki için tam zamanında yanıtlanması gerekiyordu. Şimdi ise buradayız. Avengers: Age of Ultron yarın gösterime girecek, tüm dünya Ultron ile tanışacak. Ama ondan önce, burada, şu soruyu yanıtlandıracağız. Ultron kimdir?

Yenilmezler: Ultron Çağı, gittik, gördük, inceledik!

Orijin Hikayesi

Ultron’un orijin hikayesi, pek çok farklı çizgi roman karakterinin aksine genelde aşağı yukarı aynı şekilde anlatılır, üzerinde de çok oynama yapılmamıştır. Ultron; Ant-Man, Giant Man, Goliath ve Yellowjacket adlarıyla da bilinen Hank Pym’in yarattığı bir yapay zekadır. Ultron yaratıldığı andan kısa bir süre sonra programlamasına isyan eder ve insanlığa, özellikle de babası gördüğü Hank Pym’e karşı yüksek seviye bir nefret beslemeye başlar, malum tabirle “iplerini koparır” ve Avengers’a karşı Masters of Evil grubunun liderliğini yapar.

Ultron çizgi romanlarda göründüğü ilk sayıda aslında çoğunlukla gözükmemektedir. 1968’de yayınlanan Avengers #54’te “Crimson Cowl” adıyla ortaya çıkan karakterin sureti son panelde gözükür, ismi ise bir sonraki sayıda verilir. Ultron’un yaradılışı, Vision ile olan ilişkisi, Hank Pym ve Janet Van Dyne ile olan münasebetleri ise çok sonradan açık edilir.  Hank Pym Ultron ile ilk karşılaşmada kendisini tanımaz, bunun sebebi de Ultron’un yaratıldıktan ve isyan ettikten sonra Pym’in hafızasını silmiş olmasıdır.

 

Güçleri

Ultron’un şüphesiz en büyük güçlerinden biri bedenine bağlı olmadığı için kendisini devamlı güncelleyebilmesi. O yüzden de farklı inkarnasyonlarının farklı güçleri var. Yeri geldi Ultron’un zihin manipülasyonu yeteneği oldu, yeri geldi radyasyon fışkırttı, yeri geldi enerji fırlattı… Bunların hepsi yazar neye ihtiyaç duyduysa ona göre değişti. Genel itibariyle Ultron’un en önemli özellikleri Adamantiyum’dan yapılma dış iskeleti, diğer Ultron’larla simultane çalışabilmesine olanak tanıyan ortak zihni ve insanüstü kuvveti.

Avengers: Age of Ultron şimdiden 2015'in en çok izlenen 9. filmi!

Yaratıcıları

Ultron’un yazar Roy Thomas ve çizer John Buscema tarafından 1968’de yaratıldı. İlginçtir, ikilinin çizgi roman dünyasına en önemli on katkısını listelesek, ikisinde de Ultron listeye dahi giremeyebilir; zira iki isim de uzun yıllar boyunca çok efsanevi işler yaptılar bu alanda. Bugün Marvel diye bir şey varsa, bu Roy Thomas sayesinde; zira Thomas 80’lerde Marvel’ın yazı işleri müdürüyken Star Wars çizgi romanlarını bağlamasa firmanın batacağı bugün olayla ilintili herkes hemfikir. Onun imzasının bulunduğu karakterler arasında Carol Danvers, Morbius ve Adam Warlock gibi isimler, Avengers, X-Men, Fantastic Four, Batman, JLA gibi seriler var. John Buscema’nın da aşağı kalır yanı yok. 2002’de kaybettiğimiz usta çizer Ultron’un dışında Lady Deathstrike, Richard Rider, Nebula gibi isimleri yaratmış, özellikle Conan, Avengers, Thor ve Fantastic Four’daki uzun serilere imza atmıştır.

 

İlişkileri

Ultron bir robot, o yüzden ilişkileri çok acayip derin değildir sanırsınız; ama bu dev bir yanılgıdır. Ultron’un çok kompleks bir ilişki ağı vardır; özellikle de mesele aile bireylerine gelince. Ultron Hank Pym’i babası, Janet Van Dyne’ı ise annesi belirler. Marvel bunun üzerine inanılmaz kör göze parmak bir Oedipus kompleksi yerleştirir. Bilen bilir, Oedipus kompleksi adını Sofokles’in Oedipus Rex oyununda babasını öldürüp annesiyle bilmeden evlenen trajik karakterden alır. Teori Sigmund Freud’a aittir ve erkek çocukların annelerini bilinçaltında arzuladıkları, bu yüzden de babalarını kıskanıp, öldürmek suretiyle yerine geçmek istediklerini öne sürer.

Marvel’ın kör göze parmak sokmasının kanıtı şudur; Ultron Janet Van Dyne’ı gizlice arzular, Hank Pym’e karşı derin bir nefret duyar ve kendi yaratılarından en önemlilerinden biri, “gelini” olması için tasarlanan ve şeklen Janet’a benzeyen dişi bir robottur, adı da Jocasta’dır. Bu ad nereden geliyor sizce? Tabii ki Oedipus Rex’ten. Oedipus’un babasını öldürüp yanlışlıkla evlendiği annesinin adıdır Jocasta. Sonradan işin içine Antigone falan da girer ki, hiç sormayın.

Ultron’un Pym ile olan “reddeden baba – ihmal edilmiş evlat” ilişkisine paralel olarak bir de ortada Ultron-Vision gerginliği vardır. Ultron Vision’ın yaratıcısıdır ve iki karakter de birbirlerine bu bağlamda “baba”, “evlat” olarak konuşurlar. Vision babasının aksine insanlığa sempatik olduğu için Avengers’ın tarafına geçer ve bu aralarında ciddi bir ayrım yaratır. Anlayacağınız, Ultron’un hikayesi tam bir “babalar ve oğullar” öyküsüdür, öyle başlar, öyle gider.

Disney'nin 2015'le 2017 arası çıkartacağı 24 film, tek bir görselde!

Önemli Olaylar

  • Kırmızı Peçe – Ultron’un ilk görünüşü. Ultron Crimson Cowl adında Masters of Evil’ı toplar ve Avengers’a karşı savaşa girer. Bir süre gizli gizli savaştıktan sonra, Pym’in kötücül robotu kendini açık eder. Bu sırada Wonder Man’in beyin dalgaları ve Human Torch’un (FF Human Torch’u değil, eski olan) bedeninden Vision’ı yaratır, ama Vision efendisine isyan eder.
  • Numaralı Ultron’lar – Ultron bundan sonra her seferinde güncellenerek Avengers’ın karşısına çıkar. İlk gözüken Ultron beş numaralıdır. Ultron-6 vücüdunu adamantiyumla kaplar, fakat Pym tarafından kendi kendini yok etmeye ikna edilir. Ultron-6’nın kalıntıları Inhuman’ların kötüsü Maximus tarafından bulunur; Ultron-7 inşa edilir, onu da Fantastic Four yok eder. Ultron-8 Jocasta’yı yaratır, Scarlet Witch tarafından yenilir. Ultron-9 hipnotize olmuş bir Tony Stark tarafından yapılır ve –Asteriks hayranları hazır dursun- bir sıvı Adamantiyum havuzunun içine düşer. Ultron-10 da arada kaynayan örneklerdendir, çok bir şey yapmadan Machine Man’e yenilir. Dikkat ettiyseniz herkes bir tur dönüyor Ultron’u yenme konusunda.
  • Secret Wars – Marvel oyuncak satmak için tasarladığı Secret Wars’ı için Ultron’un 11. İnkarnasyonunu yaratır. Ultron-11, dönüp Ultron-12’yi yaratır; sonra pişman olur, babasıyla barışır. O sırada Ultron-11 Battleworld’den döner ve Ultron-11’i yok eder, Ultron-11’i de Wonder Man yener.
  • Daredevil’a Karşı – Doctor Doom spesifik olarak Daredevil’ı yenmesi için Ultron-13’ü yaratır. Bu Ultron diğer tüm Ultron’ların kişliğine sahiptir ve bu yüzden de kendi kendini yok eder; Daredevil’a çok iş düşmez. Son darbeyi de Avengers ekibi vurur.
  • Adamantiyum vs. Vibranyum – Ultron-14’ü  geçiyoruz, Ultron-15 saf Adamantiyum’dan yapılır ve bu sefer sert çıkar; Avengers’a mesaj vermek için onun robot orduları Slorenya ülkesini tamamen iç ederler. Bu Ultron’u yenmek, babasına düşer. Pym Antarktik’te bulunan Vibranyum metalini kullanarak Adamantiyum Ultron’u yok eder.
  • İşgal! – Ultron bir noktada kendini numaralandırmayı bırakır. Tony Stark’ın zırhını ele geçirir, patlamış gibi gözükür ama aslında bilinci uzaya dağılmıştır. Phalanx grubu onun bilincini alır ve bu teknolojik ırkı ele geçirir. Ultron’un liderliğinde Phalanx ordusu Kree bölgelerini ele geçirir. Uzun bir savaş sonrasında Ultron Nova, Adam Warlock ve o sırada Star-Lord’un (kim?) liderliğinde oluşmakta olan yeni bir süper kahraman ekibi tarafından mağlup edilir. Yalnız o ekibin adını unuttum ben, hay Allah!
  • Kuşatma ve Kırılan Zamanlar – Siege olayının sonrasında Avengers Kang’ın Ultron ile farklı zaman dilimlerinde geçen uzun bir savaş verdiğini fark ederler. Geleceğe giden Avenger’lar, Ultron’u bu savaştan vazgeçmeye çağırırlar. O gelecek Ultron durdurulur, fakat bu sefer de Annihilation sonrası tam yok olmamış Ultron’un günümüzdeki zihni dirilir, kaçar ve dünyayı ele geçirmek için güç toplamaya başlar.
  • Ultron Çağı ­­– Ultron en sonunda bu gücü toplamayı başarır. Yıllardan sonra artık dünya Ultron’un hükmündedir. Bunun sonunda Wolverine Doctor Doom’un zaman makinesini alıp, geriye döner ve Hank Pym’i Ultron’u yaratamadan öldürür. Fakat bu sefer anlaşılır ki işler daha da kötülemiştir, Wolverine ve Susan Richards tekrar geriye döner, ve bu sefer Pym’i uyarırlar. Pym Ultron’u yaratmanın da, yaratmamanın da kötü bir tercih olduğunu anlar ve Ultron’a bir acil durum sistemi ekler. Bu sistem aktive olur, Ultron da Age of Ultron yaşanmadan yok edilir.

 

Kostümleri

Ultron’un “kostümü” diyebileceğimiz net bir şeyi yok, her ne kadar ilk yaratılışına hürmetten ötürü kendisi sık sık kırmızı bir pelerinle gösterilse de. Ultron’un daha ziyade farklı farklı vücutları var. Joss Whedon ve ekibi ekseriyetle Annihilation ve sonrasındaki Ultron tasarımından etkilenmişler gibi duruyor. Önceki Ultron’lar zira çok farklı tasarımlara sahipler. Genel olarak uzun, Adamantiyum zırhlı ve gri olduğunu söylemek mümkün. Onun dışındaki tasarımlar ise sık sık değişiyor.

 

Son Not

Ultron Marvel evreninin ön plandaki kötülerinden biri değil. Açıkçası tüm Marvel tarihinde benim kanaatimce parladığı üç an var; Slorenya’yı yok edişi, Annihilation’da Phalanx’a hükmedişi ve Age of Ultron hikayesi. Belli ki Joss Whedon’un gösterdiği ehemmiyet ve James Spader’ın reyiz performansıyla Ultron artık başka bir seviyeye gelecek. Şahsi kanaatimdir, bence Ultron’un en anlamlı olduğu yer Annihilation hikayesiydi. O yüzden, belki ileride Marvel kendisini benzer bir hikayede, Guardians of the Galaxy ekibinin karşısında değerlendirmek isteyebilir…