Urfa'da geçen zombi oyunu Dying Light'ta zombi öldürmenin en keyifli 13 yolu!

Urfa'da geçen zombi oyunu Dying Light'ta zombi öldürmenin en keyifli 13 yolu!
Urfa'da geçen zombi oyunu Dying Light'ta zombi öldürmenin en keyifli 13 yolu!
Şaka değil, bu oyun Harran'da geçiyor ve çok tatlı zombi öldürme metodları var!
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Biliyoruz, oyun çıkalı yaklaşık beş ay oldu, borusunu öttüren öttürdü, öven övdü; sevmeyen ise sevmeyip bir köşeye çoktan bıraktı. Ama ne yapalım, biz Geekyapar olarak yeni yeni aşık olmaya başladık bu oyuna! Harran sokaklarında türbanlı zombilerden kaçıp, adı Süleyman, kod adı "Reis" olan bir mafya babasının örgütüne sızmaya çalışmayı da; üzerinde 112 yazan ambulanslarda Medkit arayıp, canımız düştüğünde Helva ve Baklava yemeyi de acayip sevdik. O kadar sevdik ki, üzerinde "Siyrran" gibi saçma sapan şeyler yazan yol tabelalarını, her ülkenin kendi kostümü olmasına rağmen Türkiye 'nin olmayışını bile sineye çektik.

GoatZ - Dünyanın en iyi keçi simülatörü artık zombili!

Yolu İstanbul'dan geçen en iyi 10 yabancı film

Yolu İstanbul'dan geçen en iyi 10 yabancı film

Ama en çok biz bu oyunda zombi öldürmeyi sevdik arkadaş! Zaten oyunun çekirdeği, çiğdemi bu mesele. Maşallah, dilediğimizce zombi öldürmek de mümkün oyunda. Sizin için 13 süperkeyifli yöntemini koyduk, huzurlarınıza sunduk. Yalnız PC Gaming Master Race mensupları kızmasın, görüntüleri şahsi emektar PC'mde çektiğimden, partikül efektleri biraz kötü oldular. Valla Techland'in suçu değildir, tamamen bizim halt yememiz.

Buyurun, Dying Light'ta zombi öldürmenin 13 süperkeyifli yöntemi!

 

1. Tekme

 

En basiti bu. Dead Island oynayanlar neyden bahsettiğimizi bilecekler. Oyunda sopa ya da bıçak sallamaktan yorulduğunuzda, tekmeye geçiyorsunuz. İlk başta çok hasar vermiyor, ama sonra geliştirmelerle güçlendirilebiliyor. Hatta doğru yatırım yaparsanız, tüm oyunu "önümüze gelene bir tekme!" şiarıyla oynamanız mümkün, bir noktadan sonra ayağınız kafa kırıyor, kemik parçalıyor çünkü!

 

2. Dikenlere Tekme

Ama tabii tekmeyle zombi öldürmenin daha kısa yolları da var. Eğer etrafta dikenli bir tahta ya da siper gibi bir şey gördüyseniz, zombileri onunla aranıza alın, şöyle tekmenizi sağlamca bir gerin ve fırlatın. Gerçekten insan etten kandan olmadıklarını biliyor, ama yine de dikenlere iki büklüm yapışıyorlar ya, orada bir üzülesimiz de gelmiyor değil.

 

3. Uçan Tekme

Düşünün, sokağın tekinde koşmaktasınız. Karşınıza da takriben dokuz - on kişilik bir zombi grubu çıkageldi. Ne yapacaksınız, usul usul bekleyecek misiniz? Elbette hayır. Koşmaya başlayın, zıplayın, sonra da tekme tuşuna basın. Amerikan güreşçisi gibi harika bir hamleyle uçan tekme atacaksınız. Bu belirli bir geliştirmeyle geliyor, oyunun da parkur kontrollerine biraz alışmanızı gerektiriyor. Ama tam uygulandı mı, insana kendini bowling topu gibi hissettiriyor!

 

4. Yüksek Bina

Dying Light'ta tekmelerin çaresi tükenmez. Yüksek bir binanın tepesinde mi kapışıyorsunuz zombilerle? Şöyle kenara doğru getirin, tekmenizi iyi ayarlayın, koyverin gitsin. Ondan sonra çizgi filmlerdeki gibi sesleri azalarak yere düşmelerini izlemek çok keyifli. Yalnız dikkat edin, siz onların düşüşünü izlerken arkanızdan eşi, dostu, hanımı falan çıkabilir. Nadiren tek başlarına geziyorlar çünkü!

 

5. Ümüğünü Sıkma

Ve sizi bir şekilde yakaladıkları zaman, dibinize kadar giriyorlar. O dakika yapabileceğiniz tek şey var. Ümüklerine yapışacaksınız arkadaş! Bununla direkt olarak öldürmek mümkün değil, bu daha ziyade yapışan zombiyi atma metodu. Ama yine de insana garip bir tatmin veriyor. Sen o kadar çektir, o kadar dert eyle, sonra ben bir ümüğünü sıkamayayım. Oldu arkadaş!

 

6. Kafaya Sopa

Eğer yetenek puanlarınızı doğru yere aktarırsanız, bu muhteşem hareketi de yapmak mümkün. Elinizdeki silahı sağ analoga iki kere tıklayıp hedefliyor, tetik tuşuyla da fırlatıyorsunuz. Oyundaki silahların çeşidini bir gözünün önüne getirince, ürperiyor insan. Boru, levye, bıçak, beyzbol sopası neyse de; net konuşuyorum, zombiye kürek fırlatmak kadar keyiflisi kesinlikle yok.

 

7. Kafa Kırma

Ama kafaya silah fırlatmak sizin için fazla uzak bir meseleyse, biraz daha yakınlaşmak isteyebilirsiniz. Techland bunu düşünüp, oyuna Mortal Kombat vari bir X-Ray sistemi getirmiş. Bir zombiye kritik hasar verdiğinizde bir an dünya yavaşlıyor, her şey duruyor ve kırdığınız kemikleri görüyorsunuz. Mesela o küreği tam oturtup, birkaç kemiğin kırılmasını görmek, muhteşem keyifli...

 

8. İçten Yakma

Ha ama "ben mühendis adamım, verin icat yapacağım, zombileri daha yaratıcı öldüreceğim" diyorsanız, Dying Light onu da düşünmüş. Türlü türlü craft eşyası var oyunda. Mesela şu gördüğünüz iri kıyım abi, benim yeni ürettiğim "patlayıcı fırlatma bıçağını" test ettiğim ana denk gelmek şanssızlığında bulundu. Temas anında içten yanmaya başladı, diz çöktü, tövbe istedi. Sonrası da tabii bana yaramadı, zira yüksek sesler hızlı zombileri çağırdığından, muazzam bir cesaretle topukladım mekandan!

 

9. Ateşe Verme

İçten yakma kesmedi mi? Ey zombi öldürücü, senin elinde daha nice silahlar var, çekinme! Gir craft bölümüne, alkol ve bezi birleştir, olsun sana molotov kokteyli. Ondan sonra ver, yansın zombiler! Yalnız bunu yaparken yüksek bir yerde olduğundan da emin ol, alevlerden muaf falan değilsin çünkü!

 

10. Dondurma

Ateşin olduğu her yerde, buz da vardır elbette. Bu da o fırlatma bıçağının, farklı bir modifikasyonu. Samimi söylüyorum, henüz o buzdan zombiyi tek bir vuruşta parçalayamadım, oyunda böyle bir opsiyon var mı bilmiyorum; sadece ben doğru kritik hasarı vuramamış olabilirim. Ama şu hâliyle bile üzerinize atak yapmakta olan zombiyi çizgi film gibi durdurmak, üf, nasıl eğlenceli!

 

11. Elektrik Şovu

Dondurma da bir "tümden kırma" opsiyonu vardır diye neden düşünüyorum biliyor musunuz? Çünkü elektrik akımı bağladığım kriket sopam ile kritik hasar verdiğim bir düşmen, yaklaşık beş saniye boyunca yerde şoklardan şoka girdi. O kadar eğlenceliydi ki, izlemekten ekran görüntüsü alamadım. O yüzden sadece üç beş kıvılcımın çıktığı görüntüyle yetinmek zorundasınız. Ama bilin ki elektrik de var oyunda ve o da süpersonik!

 

12. Tüp!

Evet, tüp. Piknik tüpü. İsterseniz zombinin kafasına direkt fırlatın. İsterseniz kalabalık bir grubun ortasına atın, sonra da fırlatma bıçağı ile delin, ortamdan topuklayın. İsterseniz hiç bir şekilde elinizden çıkarmayın, o sizin Wilson'ınız olsun. Ad verin. "Mahmut" deyin kendisine. Bu zombi dolu Harran sokaklarında yoldaşınız, sırdaşınız olsun!

 

13. Silah

Oyunda çok fazla silah yok. İleride eşkiyalarla yolunuz kesiştikçe, onları öldürüp tüfeklerini alabiliyorsunuz. Onun haricinde de nadiren polis arabalarının içinden çıkabiliyorlar. Ama bulduğunuzda, ilk bir seviniyorsunuz "vay babam!" diye, sonra da bir ateş ettikten sonra peşinize gürültüye gelen pis zombiler takılınca, üzülüyorsunuz. Zira Dying Light'taki ikinci altın kural, ses etmeyin! İlki ne mi? İlki de...

 

BONUS: Ama bunlar...

Gece oldu mu, kendinize mukayyet olun. Karanlıkta gördüğünüz bazı zombiler, bu on üç yönteme de bana mısın diyemeyebilirler!