Windows 10, DRM sistemlerini sevmiyor!

Windows 10, DRM sistemlerini sevmiyor!
Windows 10, DRM sistemlerini sevmiyor!
Elinde 2003-2008 seneleri arasında çıkmış, kutulu oyun olan varsa, Windows 10'a yükseltme yapmadan bir kolaçan etsin etrafı!
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Ne alemdesiniz Windows 10’a yükseltip yükseltmeme cephesinde? Bizde sinede çıkar çıkmaz bir şeyi denemek gibi pis bir huy olduğundan bir süredir kendisiyle yakın temaslarımızı sürdürüyoruz. Bazen sorun yaşadık, olmadı, tekrar kurduk, kırdık baştan yaptık; bozduk yeniden yarattık; bazen de kaymak gibi, yağ gibi bir süreçle canımızı Microsoft’un en son Windows sürümüne attık.

Bu tip yükseltmelerde olduğu gibi, en büyük korkumuz bazı yazılımların çalışıp çalışmayacağına dair şüphelerimizdi. Yani, dürüst olalım, en büyük kaygımız oyunların çalışıp çalışmayacağıydı elbette. Şimdilik gözüken o ki, pek çok oyun sorunsuz bir şekilde Windows 10’a yükseltildiğinde kendini oynatmaya devam ediyor. Gönül rahatlığıyla oyunlarınızı kurup kaldırabilirsiniz yani. Tabi eğer, bu kurup kaldırmak istediğiniz oyunlar 2003-2008 yılları arasında çıkmış, fiziksel kopyalar değilse.

Eğer öyleyse, size biraz kötü bir haberimiz var. Muhtemelen elinzideki oyun CD’si, kurulumdan sonra o dönem de oyuncuların baya şikayet ettiği DRM korumalarından bir tanesini kullanıyor. Microsoft, bu DRM korumalarının bir boşluk yarattığını ve bu boşluk yüzünden de güvenlik açıklarının yaşanabileceğini düşünüyor. Bu yüzden de şimdilik aralarında SecuROM ve SafeDisk olduğu bilinen DRM sistemlerini kullanabilen oyunlar iptal vaziyette.

Bu oyunlar Windows 8 ve Windows 8.1’de sorunsuz çalışıyorlardı, ama Windows 10’a yükselttiğinizde ıskartaya çıkacaklar. Eğer sistem olarak SafeDisk kullanılıyorsa, şansınıza küsün, zira firma bu problemle ilgili hiçbir şey yapmayacağını söyleyip topu Microsoft’a attı bile. SecuROM oyunları için ise geliştiriciler münferit yamalar yayınlıyorlar. O da olmazsa, Microsoft açıkça “Arkadaşlar GoG falan var, oraya bir bakın isterseniz” demiş vaziyette.