World War Z 2'den en sonunda ses çıktı, çıkış tarihi belli oldu

World War Z 2'den en sonunda ses çıktı, çıkış tarihi belli oldu
World War Z 2'den en sonunda ses çıktı, çıkış tarihi belli oldu
Yapımı tam bir yılan hikayesi olan World War Z 2, en sonunda ete kemiğe büründü.
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Genel olarak çok sevilmeyen bazı filmler var şu dünyada. Ne zaman bahsi açılsa herkes önceden ağız birliği etmişçesine “ya hakikaten ne kötüydü be!” diye giriyor söze, başlıyor gömmeye. Ben de bu filmlerin pek çoğuna gömerken hunharca muhabbete katılıyorum elbette. Pek çoğunda benim de söyleyecek bir şeylerim, edecek bir iki yaratıcı hakaretim var. Gelin görün ki bir filmden söz açılınca, gömme festivalleri başlayınca sessiz kalırken buluyorum kendimi: World War Z.

Brad Pitt’in hem yapımcılığını üstlendiği, hem de başrolünde oynadığı; Max Brooks’un aynı adlı çok satan romanından uyarlanan, yönetmenlik koltuğunda Marc Forster’ın oturduğu film , 2013 yılında çıkmış, ama çıkana kadar da devasa acılar çekmişti. 2012’de film ertelenmiş, tüm mürettebat ve kadro Budapeşte’ye yedi haftalık ek çekimler için bir daha gitmişti. Bundan da tatmin olunmamış, bu sırada Matthew Michael Carnahan’in yazdığı senaryoya Damon Lindelof el atsın diye çağrılmış, Lindelof’un vakti kalmayınca da iş Drew Goddard’a paslanmıştı.

Sonunda üç defa senaryosu –çekimler sırasında üstelik- tekrar yazılan World War Z, bir şekilde vizyon yolunu bulduğunda hâliyle çok eleştirilmişti. Bir şeyin bu kadar çok defa yeniden yazılması, hammaddesinin zaafiyetine delalet olur genelde, burada da öyle oldu. Film hakikaten de bazı sıkıntılı noktalara sahipti; özellikle de finali pek bir garip gözüküyordu, ama ben yine de sevmiştim kendisini. Paramount hızlıca bir devam filmi açıklayınca da sevinmiştim, ama sonra uzun süren bir sessizlik baş gösterince bir anda şüpheye düşerken buldum kendimi; acaba Paramount ilk gişe hasılatlarının gazıyla bir devam açıklayıp, sonra üzerine düşününce vaz mı geçmişti projeden?

Öyle olmamış. Amerikan stüdyo en sonunda World War Z 2’nin çıkış tarihini açıkladı. SlashFilm’de gördüğümüz habere göre yeni film 9 Haziran 2017’de vizyona girecek. Steven Knight’ın yazdığı filmi Juan Antonio Bayona yönetecek. İlginç olan, bu tarihin aynı zamanda Fantastic Four 2’nin de çıkış tarihi olması. İki film de aşağı yukarı aynı kitleye hitap ettiğinden, biri muhtemelen yoldan çekilecek, onun kim olduğu da kuvvetle muhtemel bu yaz izleyeceğimiz Fantastic Four’un gişe performansıyla belli olacak. Ama tarih ne olursa olsun, ben bir World War Z filmi daha izleyeceğimiz için pek bir memnunum hayatımdan. Siz ne diyorsunuz?


  ETİKETLER:

  Brad Pitt

  ,

  Budapeşte

  ,

  Tarih

  ,

  film

  ,

  ,

  zaman

  ,

  bu yaz