Xbox 360'a Özel Gelmiş Geçmiş En İyi 20 Oyun

Xbox 360'a Özel Gelmiş Geçmiş En İyi 20 Oyun
Xbox 360'a Özel Gelmiş Geçmiş En İyi 20 Oyun
Yıllar sonra MS'in ikinci konsolunu hatalarıyla hatırlamayacağız. 360, konsol piyasasına getirilen muhteşem bir online hizmet, indie oyunlara spot ışığını tutan ilk sistem ve aşağıdaki harika münhasır oyunlarla anılacak.
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Konsol üretimi işine bir sene önce girmiş olan Microsoft, toplayacağı tüm dersleri toplamış gözüküyordu. Belli ki stratejik bir kararla, rakiplerinden bir sene önce çıkış yaptılar. Stratejik diyorum, zira konsolun donanımsal olarak böyle bir mevzuyu kaldıramadığı üç kırmızı ışık skandalıyla ayyuka çıktı. Konsolları pert eden ve en heyheyli döneminde %20'ye varan oranlarda rastgele görünebilen hata, 360'ın başını çok yaktı, fakat yıllar sonra MS'in ikinci konsolunu hatalarıyla hatırlamayacağız. 360, konsol piyasasına getirilen muhteşem bir online hizmet, indie oyunlara spot ışığını tutan ilk sistem ve aşağıdaki harika münhasır oyunlarla anılacak.

İşte bizce o harika münhasır oyunlar şu şekilde:

 


20. Blue Dragon

Başını Final Fantasy yaratıcısı Hironobu Sakaguchi'nin çektiği Mistwalker, Microsoft'un bir türlü penetre edemediği Japon piyasasına giriş biletiydi. Plan kağıt üzerinde muhteşemdi: işin üstadı bir adamdan, Japonya'da popülaritesi asla bitmemiş bir türe mensup oyunlar yaptırmak. Blue Dragon bu planın ilk ayağı olarak karşımıza çıktı. Muhteşem bir klasik değildi, ama türün rafine örneklerinden biri olarak yıllar sonra da aklımızda kaldı.

 


19. Banjo-Kazooie: Nuts & Bolts

Nuts & Bolts'un en büyük günahı isminin başındaki Banjo-Kazooie ibaresiydi. Rare'in N64'te başlamış efsane serisinin gölgesi oyuna bakışı kökünden değiştirdi. Problem, Nuts & Bolts'un özünde önceki Banjo-Kazooie oyunlar gibi bir platform oyunu değil, LEGO vari bir inşa oyunu oluşuydu. Rare'in 360 kariyerindeki parlak anlardan biri olduğu kesin.

 


18. Undertow

Şimdiden uyaralım, bu listede bol bol XBLA oyunu göreceksiniz ve bunların bir kısmı da shoot 'em up türünde olacak. Nasıl olmasın ki? Undertow gibi örnekler varken, Xbox 360'ın shoot 'em up türünü 21. yüzyıla taşıyan platform olduğunu söylememek mümkün mü? Su altında, tam janrın hayranlarını ihya edecek bir shoot 'em up oyunu yapma fikri kimin aklına geldiyse o kişinin eli öpülmeli.

 


17. Beautiful Katamari

Bir zamanlar büyük meseleydi PS2 neslinde Sony'nin tarafında olup 360 çıkınca kamp değiştiren seriler. Sony, Nintendo'ya yaptığını şimdi Microsoft tarafından tecrübe ediyora benziyordu. En nihayetinde tablo öyle çizilmedi, ama Beautiful Katamari, bu korkuyu alevleyen oyunlardan biriydi. PS2 döneminin en eğlenceli oyunlarından biri yeni nesle karşı kıyıda çıkmış, kalitesini de aynen korumuştu.

 


16. Saints Row

Bu listede çok göreceğiniz şeylerden biri de hayatına Xbox 360'a özel başlayıp, sonra multiplatform olan oyunlar olabilir. Saints Row serisinin bugün geldiği nokta, 2006'da ilk çıkış yaptığında fersah fersah ötede. İlk Saints Row kaliteli, ayarında yapılmış tadı enfes bir GTA klonuydu. Şimdiki abzürt oyun mu daha güzel, yoksa bu yarı-gerçekçi atmosfer mi sabaha kadar tartışılır, ama Saints Row'un kendine has tadı, bu oyunda da alttan alta olsa da vardı.

 

15. Viva Pinata: Trouble in Paradise

Rare Nintendo ile geçirdiği yıllar boyunca şirin karakterler hem küçük oyunculara, hem de hardcore kitleye hitap edecek şekle nasıl sokulur sorusunun cevabını bulmuş olacak ki, Microsoft'un hükmü altında ilk işleme koyduğu şeylerden biri bu oldu. Bizce ilk Viva Pinata daha iyiydi, fakat PC'ye de çıktığından kuralları bozdu. Teselli ödülü de öyle uğruna ağlanacak bir oyuna gitmedi, Trouble in Paradise da muhteşemdi.

 

14. Comic Jumper: The Adventures of Captain Smiley

Microsoft'un en akıllı hareketlerinden biri Twisted Pixel'ı satın almak oldu herhalde. Amerikalı stüdyo, sadece XBLA'nın halihazırda geniş indie portföyünü geliştirmekle kalmadı, aynı zamanda ortaya inanılmaz eşsiz, inanılmaz komik, inanılmaz eğlenceli oyunlar da çıkarttı. Comic Jumper'ın arkasındaki fikir yer yer SEGA'nın efsane Comix Zone'una biraz benziyor. Ama kendi başına ayakta duracak kadar da yeni olduğu kesin.

 


13. Geometry Wars: Retro Evolved 2

Bizarre Creations'ın 2008 çıkışlı oyunu, 40 MB'a akıl almaz bir bağımlılık sızdırmayı nasıl başlardı bilmiyoruz, ama bir oyunun çıkışı üzerinden 5 sene geçmesine rağmen o oyun hala çene düşürüyorsa, şapkamızı çıkartmamız gerektiğinin farkındayız. Geometry Wars, alt başlığının vaadini yüzde yüz yerine getiriyordu: Retro hissiyatın, evrilmiş versiyonu.

 


12. Project Gotham Racing 4

Project Gotham Racing serisi her zaman Microsoft'un elindeki en güçlü -ama bir o kadar da borusu öttürüleyen- kozlardan biri oldu, ama PGR4 gerçekten de insanın aklını başından alan cinstendi. Bu oyundaki hava efektlerinin yarış oyunları tarihinde bir mihenk olduğunu düşünüyoruz. Weather Channel entegrasyonu ise zaten maşallahlıktı. Lafı geçmişken Wagner'den Incubus'a, Lily Allen'dan Wolfmother'a kadar inanılmaz bir yelpazeye sahip olan soundtrack'ine de bir selam çakmak istiyoruz. O neydi öyle be...

 


11. 'Splosion Man

Yine Twisted Pixel, yine muhteşem bir indie klasiği. Oyunun devamı Ms. Splosion Man'i oynayan PC'ciler neden söz ettiğimizi biliyorlar muhtemelen. 'Splosion Man, XBLA'nın ilk indie hitlerinden biriydi ve 2009 senesinde çıkacak diğer oyunlarla birlikte, o dönem için indie oyunun "XBLA" ile özdeşleşmiş bir kavram hâline gelmesini sağladı.

 

10. Crackdown

Elinizde Lemmings'i ve daha da önemlisi, GTA serisini aslen yaratan adam varsa, ona bir açık dünya oyunu yaptırırsınız. Bu denklem bu kadar basit. Eğer işi iyice muhteşemleştirmek niyetindeyseniz, bu açık dünya oyununa bir de süper güç tadı eklersiniz. Prototype'lar, InFamous'lar, Saints Row 4'ler işi Crackdown'dan öğrendi. İddia ediyoruz, içinde Halo 3 beta kodu olmasaydı da o satış rakamlarına ulaşırdı.


9. Dead or Alive 4

Microsoft münhasırlığı gelip giden seri mi bakmıştınız? Bir adet Dead or Alive 4 versek mi? Microsoft'a çok çalışan Team Ninja'nın oyunu, 2005'te çıktı, yani Xbox 360'ın ilk oyunlarındandı. Dürüst olmak gerekirse 9. sıraya yerleştirmeden evvela uzunca bir süre düşündük, ama aklımıza DoA 4'te geçirdiğimiz saatler gelince, pek bir tereddütümüz kalmadı.


8. Ninja Gaiden II

İlk Ninja Gaiden, orijinal Xbox'ın en baba klasiklerinden biriydi. İkinci oyunun bu çıtayı alıp yükseltmesi gerekiyordu ki, Team Ninja Ninja Gaiden II ile tam olarak da bunu yaptı. Sonradan Sigma alt başlığıyla PS3'e port edildiğinden diskalifiye etmeyi bir düşündük, fakat en nihayetinde iki oyun bizim gözümüze yeterince farklı gözüktüğünden, NG II'yi listenin 8. sırasına oturttuk.

 

7. Dead Rising

Öhm. Bozuk plak gibi tekrar yapmak istemiyoruz fakat Microsoft'un münhasır oyunlar konusundaki politikası hakikaten ortaya çok ilginç tablolar ortaya çıkardı. İlk Dead Rising de sonradan Wii'ye başka bir adla portlandı, fakat bugün eğer bu isim zombi katletme mevzusunda bir markaysa, bunun sebebinin ilk 360 sürümü olduğu çok açıktı. Seri sonra 2. oyunuyla multiplatform çıkış yaptı, üçüncü oyununu da Xbox One'a çıkardı. Kafalar karışık vesselam.


6. Halo 3

Xbox'ı Xbox yapan şey Halo'dur. Bunu tartışmak anlamsız. Eğer ilk Halo bu denli başarılı olmasaydı, Xbox belki de Pippin gibi, 3-DO gibi dev bir teknoloji firmasının bir seferlik gönül eğlencesi olarak kalacaktı. Bu yüzden, hayranları Halo 3'ü ekmek bekler gibi bekledi. O kadar fazla birikmiş tutkunun arasında sıyrılmak kolay değildir. Halo 3 bunu başardı. Hem de FPS türünün tam manasıyla zirve yaptığı 2007 senesinde.

 

5. Gears of War 2

İlk Gears of War, Kill.Switch'ten aldığı cover mekaniğiyle aksiyon oyunlarının oynanış şeklini tümden değiştirdi, eyvallah, ama atılan temelin üzerine çıkılan her taş Gears of War 2'nindir. Horde modu, hâlen gelmiş geçmiş en heyecan verici multiplayer modlardan biri ve oyunun hikayesi, bize sorarsanız tüm serinin açık ara en iyisi.


4. Forza Motorsport 3

Forza... Sony'nin Gran Turismo'su varsa, Microsoft'un da Forza'sı var. Bu denklemi kurmak Forza Motorsport 3'ten evvel mümkün değildi. İmkan varsa bile gönül elvermiyordu. Ama Forza Motorsport 3, tam manasıyla yarış tutkunlarının her açlığını doyurdu, bir yarış oyununda görmek isteyebileceğiniz ne varsa koydu. 4. sırayı dibine kadar hak ettiğini biliyoruz.

 


3. Lost Odyssey

Geldik sürpriz noktalara. Xbox 360, dominant bir şekilde Amerikan menşeli olduğundan, Lost Odyssey'in namını bu tip listelerde pek duymazsınız. Amerikalılar tarafından, Amerikalılar için yapılmış bir konsolun en iyi exclusive oyunlarını Amerikalı bir site yazıyorsa genelde Lost Odyssey'e gönlü olsun diye 20 küsurlu sıralardan yer verir. Biz bunun külliyen saçmalık olduğunu biliyoruz. Lost Odyssey, insanı ağlatan Thousand Year Dream'leriyle, harika grafikleriyle, J-RYO türünün en tepe noktasından gelen oynanış mekanikleriyle ıska geçilmemesi gereken bir klasik. Xbox 360'ın da ne denli çok yönlü bir platform olduğunun ispatı.

 

2. Shadow Complex

İlk üçte klasik bir yön belirlemeyeceğimizi herhalde Lost Odyssey'den anlamışsınızdır. Ama biz inanıyoruz ki şu satırları dünyanın herhangi bir yerinden yazıyor olsaydık da Shadow Complex'i ilk üçten uzak tutmak pek mümkün olmayacaktı. Emektar yazar Peter David'in senaryosu, Epic'in muhteşem grafikleri ve Chair Entertainment'ın tam manasıyla kusursuzlaştırdığı oynanışıyla Shadow Complex boyuna bakmadan uğruna 360 alınacak oyunlar listesine adını yazdırabiliyordu. Çıktığında rekor üstüne rekor kırdı, sayısız Game of the Year ödülüne aday gösterildi. Hiçbiri haksız değil.


1. Fable II

Evet. Bizce gelmiş geçmiş en iyi 360'a özel oyun Fable II'dir. İlk Fable Molyneux'nün vaatleri altında yığılıp kalan bir oyundu. Fable 3'ün ne olduğunu ise biz bugüne bugün hâlâ çözebilmiş değiliz. Ama Fable II, yalancı çoban Molyneux'nün başyapıtıdır. Oynarken, etrafımda oyunu oynayan diğer insanlarla devamlı başımıza gelen şeyleri konuştuğumuzu hatırlıyorum. Çoğu birbirini tutmuyordu. Yaptığımız seçimler, verdiğimiz kararlar etraftan hemen tepki alıyor ve uzun vade sonuçları doğuruyordu. Artık seçim-sonuç meselesi iyice derinleştiğinden, belki de Fable II naif kaldı, ama sonunda yaptırdığı seçimin oyun seçimleri tarihindeki en ağırlarından biri olduğunu düşünüyoruz. Omzumuza yük binmişti, alnımız sırılsıklam olmuştu. Neden mi? Fable II oyun tarihinin gelmiş geçmiş en muhteşem "sidekick" karakterine sahipti zira: Köpek. Ne Clementine, ne Elizabeth, ne Ellie, uğruna öleceğimiz tek yancı karakter Fable II'deki köpektir!