Yaklaşan ıssız yaz günlerinde bir oturuşta izleyebileceğiniz 9 dizi!

Yaklaşan ıssız yaz günlerinde bir oturuşta izleyebileceğiniz 9 dizi!
Yaklaşan ıssız yaz günlerinde bir oturuşta izleyebileceğiniz 9 dizi!
Tek nefeste bitirilsin, bir oturuşta sonu gelsin diye yapılmış, zincirleme izlenesi diziler.
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Yabancılar bunun adına "binge-watching" diyorlar; yani bir dizinin tek oturuşuta beşer altışar, hatta bazen daha da fazla bölümünü izlemek. Geekyapar olarak dedik ki hazır yaz geliyor, okullar bitiyor, pek çoğunuz için yapacak pek bir şey kalmayacak; o zaman neden bu şekilde izlenebilecek en güzel dizileri sıralamıyoruz?

Dikkat edin, bu yaptığımız "en iyi diziler" listesi değil. Sadece binge-watch etmeye, yani bir oturuşta izlemeye çok müsait dizileri toparladık. Örneğin Six Feet Under, The Sopranos, Boardwalk Empire, The Wire gibi diziler her ne kadar mükemmel olsalar da biraz sindire sindire izlenmesi için yaratılmış oldukları her hâlinden belli yapımlar. Lost, House, The West Wing, 24 gibi diziler de hem 43 dakika olup, hem de 23-24 bölüm sürdüklerinden, bu şekilde izlendiğinde adamı çok yoruyorlar. Listeye dahil ettiğimiz dizileri ediş sebeplerimiz ise aşağıda tek tek yazmakta.

Lafı fazla uzatmayalım. Buyurun efenim, tek oturuşuta izleyeceğiniz 9 dizi!

 

1. Breaking Bad

Neden?: Kainatın en iyi dizisi olması bir yana (bu objektif bir gerçek artık), Breaking Bad resmen tek oturuşta izlenmek için yaratılmış. Bir bölümü izledikten sonra sonrakini açmamak mümkün değil.

Süper Onlu: Unutulmaz Tycoon Oyunları!

2. Coupling

Neden?: Toplamda 28 bölümü var ve her biri 30 dakika sürüyor. Randımanlı izlense, öldürücü komedisi ve nokta oyunculuklarıyla bir günde bile bitirilesi.

 

3. Firefly

Neden?: Firefly'ın ömrü maalesef ki uzun sürmedi, fakat sevenlerinin neden bu kadar yaygara kopardığını içten içe merak ettiyseniz, cevabını o kısa zamanda bile alacağınız garanti. Bir de üstüne Serenity çakarsınız, mis.

Kingsman: The Secret Service sevenlere güzel haber!

4. Friends

Neden?: 10 sezonu var, her sezonu birbirinden iyi. Listedeki diğer dizilerin aksine, çok sırasıyla izlemenize de gerek yok. En güzeli arkadaşlarla yemek yerken başlayıp, beş altı bölüm üst üste denk getirmek.

 

5. Fringe

Neden?: Yukarıdaki kriterlere uymadığından aslen elememiz gerekiyor ama biz istisnayı Fringe için yapıyoruz. Yayınlanırken izlemediyseniz, bir oturuşta bir iki sezon kaptırabilirsiniz. Emin olun üçüncü sezonda yaptığınız yatırımın karşılığını fersah fersah alıyorsunuz.

Ultron Çağı'ndan önce bilmeniz gerekenler: Ultron kimdir?

6. House of Cards

Neden?: Netflix bu diziyi siz tek oturuşta izleyin diye yaptı. Her sezonun tüm bölümleri bir anda yayınlanıyor bu sebepten dolayı. Diziyi neden sevdiğimizi ise şurada Ben Affleck yazmıştı.

 

7. Orange is the New Black

Neden?: House of Cards gibi Orange is the New Black de tek seferde yayınlanıyor, yani dizi zaten bir oturuşta izlenmesi için yapılmış. Bunun üzerine, House of Cards biraz insanı izlerken yorarken, Orange is the New Black yer yer güldürmeyi de başarıyor.

Joker'i (sesle ya da bizzat) canlandırmış en iyi 10 aktör!

8. Orphan Black

Neden?: Orphan Black, özellikle de başrolündeki Tatiana Maslany neredeyse izleyen herkes tarafından çok övülüyor ve bunun bir sebebi var. 43 dakikalık 20 bölümü olan dizinin üçüncü sezonu 2015'in baharında yayınlanmadan önce yetişmek isteyebilirsiniz; sonbaharda yeni diziler başlamadan bunu yapmanın en iyi yolu da bir oturuşta iki sezonu bitirmek.

 

9. The Office

Neden?: The Office tartışmasız bir klasik olmasına rağmen ülkemizdeki seyirci sayısı görece kısıtlı işlerden biri. Bize soracak olursanız bu yanlışı bu yaz düzeltebilirsiniz. Friends gibi, bunun da bölüm sayısı bir hayli fazla. Fakat 30 dakikalık diziler her zaman kolay izlenirler. O yüzden saldırın!