Yeni Tomb Raider oyununun sinematik fragmanı geldi, biz hiddetlendik!

Yeni Tomb Raider oyununun sinematik fragmanı geldi, biz hiddetlendik!
Yeni Tomb Raider oyununun sinematik fragmanı geldi, biz hiddetlendik!
Rise of the Tomb Raider fragmanı resmen son zamanlarda video oyunlarıyla ilgili yanlış gördüğümüz her şeyin nişanesi oldu.
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Aslında çok açık belirteyim, az sonra sizlerle paylaşacağım şeyin çok fazla haber değeri yok. Fakat o muhteşem açılış şarkısında söylediği gibi, “tam yerine denk geldi” ve müsaadenizle sitenin yerine “manzara koymamıza” sebep olacak bir takım laflar etmek istiyorum. Çünkü sekiz yıldır video oyunlarını profesyonel olarak takip ediyorum ve bazı şeylerden samimi gına geldi.

Rise of the Tomb Raider, bu senenin sonunda zamanlı bir münhasır olarak Xbox One ve Xbox 360 için piyasaya çıkacak. PS3, PS4 ve PC versiyonları muhtemelen gelecek seneyi bekleyecekler. Crystal Dynamics’in geliştirdiği, geçenlerde kaybettiğimiz Terry Pratchett’ın marifetli kızı Rhianna Pratchett’ın yazdığı oyun , 2013’te çıkan Tomb Raider’ın devamı niteliğinde olacak. Ana karakterimizi yine Camilla Luddington seslendiriyor. Bu sefer Lara, “başına bir şeyler gelen” masum bir arkeolog değil. Bu sefer belayı kendisi arıyor. Geçen oyunda azıcık nail olduğu gizemli dünyayı daha da araştırmak için, mezarlara giriyor, yağmalamalar yapıyor ve bunun sonuncunda da tehlikeli bir organizasyonun dikkatini çekiyor.

Buraya kadar her şey güzel. Aşağıda da oyunun videosu var. Videonun adı “Aim Greater”. Video tamamen sinematik. Yani hiçbir şekilde oynanış göstermiyor, göstermeye yaklaşmıyor. Yaklaşmadığı gibi, eğer “oyunun tonunu aktarmak” gibi bir amacı varsa, o konuda da başarısız. “Bu sefer oyun karlı bir yerde geçecek herhalde?” cümlesinden başka bir şey kurmanız mümkün değil. Yani sene 2015, hala bir video oyununun fragmanında bizim yönetmediğimiz bir kahramanın üzerine düşen bir şeyden kılpayı kaçması bir gerilim sebebi kabul ediliyor, ben daha ne diyebilirim?

Bu benim çok asabımı bozmaya başladı, samimiyetle söylüyorum. Bakın dijital dağıtım, erken erişim, beta ve alfa testlerinin ne olduğunun bilindiği bir çağdayız. Artık Yahtzee Croshaw’ın seneler önce söylediği bir şeyi uygulayalım Allah rızası için: “Filmlerin fragmanları olur, oyunların demoları olur”. Şöyle saçma sapan bir videoya harcadığınız parayla, biraz daha cila atın bari oyuna, iki bug daha çözün, ne bileyim? Hakikaten hiddetlendim yahu…

 


  ETİKETLER:

  haber

  ,

  XBox 360

  ,

  Dijital

  ,

  Oyun

  ,

  manzara

  ,

  Xbox One

  ,

  gerilim

  ,

  2015