Yenilmezler: Ultron Çağı gişede abisini geçemedi, işte olası sebepleri!

Yenilmezler: Ultron Çağı gişede abisini geçemedi, işte olası sebepleri!
Yenilmezler: Ultron Çağı gişede abisini geçemedi, işte olası sebepleri!
Bir tanesine inanamayacaksınız
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Daha önceden dile getirmiştim; bu tip gişe kovalamacılarına girmek; takibini, analizini yapmak bana çok keyifli geliyor. Video oyunlarında hani oyun bittikten sonra bir istatistik ekranı açılır ya? Şu kadar adam öldürdün, şu kadar hasar verdin, şu kadar obje kovaladın diye? Sanki o ekrana filmler için bakıyormuşum gibi geliyor. Furious 7'nin muhteşem çizgisini zaten konuşmuştuk daha önce, ama şimdi mesele asıl büyük aslana geldi. Avengers: Age of Ultron resmen ana vatanında da ilk haftasonu açılışını yaptı, gişe rakamları ilk hasılatlar orantısında belli. Durum ne?

Hemen söyleyelim, Avengers: Age of Ultron selefinin açılış hasılatını geçemedi. Kuzey Amerika gişe tarihinin gelmiş geçmiş en büyük gişe hasılatı 207.4 milyon dolarla hâlâ 2012 tarihli Avengers'a ait. Age of Ultron'dan önce, ikinci sıra 174.1 milyon dolarla Iron Man 3'e aitti. Ama artık değil. Avengers: Age of Ultron ilk haftasonunda Amerika'da toplam 187.7 milyon dolar gişe hasılatı yaptı, gelmiş geçmiş en büyük ikinci haftasonu açılışı oldu ve Disney'yi de gelmiş geçmiş en büyük üç gişe hasılatını aynı anda elinde bulunduran tek stüdyo yaptı!

Tüm Marvel filmlerinde, hiç fark etmediğimiz o muhteşem detay!

Marvel filmlerinin en iyi 10 kötü adamı!

Age of Ultron birer hafta arayla açıldığı diğer ülkelerde de pek fazla ortalığı darma duman edemedi. Yanlış olmasın, filmin şu an itibariyle toplam 626 milyon dolar hasılatı mevcut. Bu da Amazing Spider-Man 2'nin tüm ömründe yakaladığı rakama yakın; üstüne üstlük MCU'yu da resmi olarak gelmiş geçmiş en hasılat yapan film serisi hâline getiriyor. Ama en azından açılışta, ilk Avengers kadar köklü bir etki yaratamadığı da bariz. Peki sebepler ne? Biz aklımıza gelen, olası olanları sayalım.

Öncelikle bir tane çok abes, uçuk; ama uzmanlarca gayet geçerli olduğu söylenen bir sebep var: Boks. Geçtiğimiz Pazar günü Amerika'da Floyd Mayweather ve Manny Pacquiao arasında çok konuşulan, çok ilgi çeken ve çok ciddi bir event hâline gelen bir maç yaşandı. Pek çok uzman, bu müsabakanın sadece Age of Ultron değil, tüm filmlerden bilet çaldığını söylüyor. Bu elbette 20 milyon dolarlık eksiği tek başına karşılamıyor, ama şüphesiz faktörlerden bir tanesi.

Fantastik Dörtlü'nün yönetmeni, Star Wars'ı terk etti!

Suicide Squad'ın ilk resmi fotoğrafı huzurlarınızda!

İkinci sebep, biraz daha yüzeysel. İlk Avengers'ın gişe başarısı, bir yönüyle Avatar'ın gişe başarısına çok benziyor. Avatar, 3D teknolojisini tekrar diriltip, anlamlı bir hâle sokarak 21. yüzyıla taşıyınca insanlar bunu sinemada tecrübe etmek için salona akın ettiler. Herkes bu kültürel olayı kendi görmek istiyordu. Avengers da biraz ona benzer bir etki yarattı insanlarda. Bu farklı süper kahramanlar ilk defa bir arada ekrana geliniyordu. Age of Ultron'da takdir edersiniz ki bu şok etkisi olmadığından, gişe de biraz buradan hasar aldı.

Üçüncü olası sebep ise muhtemelen en önemlisi. Avengers vizyona girmeden önce, vizyona girdiği dakika ve hemen peşi sıra gelen saniyelerde öyle bir övgü aldı ki, filme bilet satın almamış olan herkes utandı bir anda. Age of Ultron ise şu dakikaya kadar hayranları ve eleştirmenleri göbekten ikiye bölmüş gibi gözüküyor. Geekyapar'ı da öyle! O yüzden kimisi kötü eleştirilere inandı, "iyi neyse Blu-Ray'ini bekleyeyim o zaman " dedi, ya da hiçbir şey yapmadıysa, "aceleye gerek yok o hâlde ya bir ara gideriz" diye düşündü, ajandasını açtı. tarih not etti. 

Bu sebepler kombinlenince, ortaya ancak Amerika tarihinin gelmiş geçmiş en büyük ikinci açılış hasılatı çıkabildi. Ancak! Disney eminiz kendini paralıyor, "bir haftada 626 milyon dolar gelir elde ettik, kapatın şirketi bu ay maaşları ödeyemeyiz" diye dağlara taşlara kafasını vuruyordur. Bakmayın yani, herkesin keyfi yerinde. Ama işte bünye de geek olunca, biraz deşelim dedik. Ne diyorsunuz, sizin görüşleriniz neler? Sizce niye Age of Ultron abisini geçemedi hasılat olarak?