Yenilmezler: Ultron Çağı'nda muhtemelen fark etmediğiniz 16 detay ve gönderme

Yenilmezler: Ultron Çağı'nda muhtemelen fark etmediğiniz 16 detay ve gönderme
Yenilmezler: Ultron Çağı'nda muhtemelen fark etmediğiniz 16 detay ve gönderme
Marvel bu tip göndermeleri ince ince işleme konusunda süper başarılı. Ayıptır söylemesi, biz de bulma konusunda çok başarılıyız. Aha buyurun!
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Avengers: Age of Ultron vizyona gireli çok oldu, biliyoruz. Biz o zaman filmi izleyip, görüşlerimizi alabildiğine yazmıştık. Yalnız bir easter egg yazısına girmemiştik o zaman, zira sinemada filmi istediğimiz gibi durdurup başa alma, ince detaylar için yakınlaştırma gibi opsiyonlarımız yoktu. Blu-Ray'i çıktığından mütevellit, artık bunu yapmamak için bir bahanemiz kalmadı. Biz de filmi didik didik etmek üzere açtık, sahne sahne izledik. İtiraf edelim, Klaue'un masasındaki kadının resmi , Hawkeye'ın buzdolabındaki magnetlerde yazan denklem gibi çözemediğimiz bazı easter egg'ler de oldu ama, geri kalanları kaçırmadığımıza inanıyoruz. Şöyle de listeliyoruz. Buyurun!

 


1. O Yeşil Çatıyı Tanıdınız Mı?

Filmin açılış sahnesinden sonra gördüğümüz bir anıt var. Film finalinde bu anıt heykele bir gönderme yaparak bitiyor zaten. Heykel, New York Muharebesi'nde hayatını kaybeden polis ve itfaiye güçleri için yapılmış. Peki yapıldığı yeri tanıdınız mı? O yeşil çatıdan çıkarmanız lazım; zira orası, ilk filmde içine bir Chitauri aygırı düşen ve aksiyonun büyük ölçüde önünde geçtiği tren istasyonu. E daha uygun bir yer olamazdı.

 

2. "Laboratuvarı biliyor zaten..."

Pek çok kişi bunu yakaladı zaten, ama biz yine de altını çizelim. Burada gördüğümüz karakter, Helen Cho çizgi romanlarda da olan bir karakter. Yalnız bizi ilgilendiren kısım, kendisi değil, oğlu. Helen'ın çocuğu Amadeus, uzun süre boyunca Hulk'ın yancı karakterlerinden biriydi, şimdi de All-New, All-Different Marvel etiketi altında yeni Hulk'ımız olacak. Banner'ın "laboratuvarı biliyor zaten" lafı ileride oğluyla yaşayacağı muhabbete ince bir gönderme.

 

3. Çizgi Romanlara Ultron-Bakış!

Ultron ilk defa uyandığı zaman, bir internet araması yapıyor bildiğiniz gibi. Bu sahneyi kare kare oynatırsanız, yaklaşık 4-5 saniyelik bir sekansta tüm Marvel Cinematic Universe filmlerinin özet geçildiğini göreceksiniz; elbette Dünya'da geçmeyen Guardians of the Galaxy hariç. Ultron herkese bir göz atarken, arada belli ki çizgi roman dünyasına da denk geliyor. Yapımcılar bu sekansın ara bir yerine, çizgi romanlardan bir kare de koymuşlar ufak bir sürpriz olarak.

 

4. "Excelsior!"

Yok artık, koskoca Geekyapar okuyucusuna Marvel filmlerinin alışıldık Stan Lee görünmesini easter egg diye sunacak değilim! Yalnız burada zaten mesele Stan Lee'nin gözükmesi değil. Lee burada biraz dördüncü duvarı kırıyor. Sarhoşken mırılandığı laf, yani Excelsior uzun süre boyunca Stan Lee'inin ikonik "okura sesleniş" yazılarını bitirdiği imza cümlesiydi. Hemen hemen her Marvel çizgi romanında bulunurdu yani bu yüzden!


5. E Panayırda Büyürsen, Görürsün Tabii...

Filmde Hawkeye'ın geçmişine yönelik yapılmış tek gönderme bu muhtemelen. Adamın evindeki sahneleri tek tek, kare kare taradım. En azından komidinin üzerinde bir Barney Barton resmi, bir Kate Bishop göndermesi görmeyi bekledim; ama maalesef, tek yaklaştığımız an buzdolabının üzerindeki kırmızı saçlı adam çizimi oldu ki; onun da Barney olup olmadığı muallak. Bu daha net. Burada Hawkeye Thor'a "senin çekiç feyk be abi" derken, "Gördüm bunları ben" diyor. Hawkeye süper kahraman olmadan önce gezici bir panayırda büyümüştü. O yüzden elbette böyle numaralar görmesi doğal!

 

6. Kırmızı Örtülü Ultron

Bunu zaten siz bizden önce çözümlemiştiniz. Ultron'un ikizlerle tanışmaya kırmızı bir örtüyle gitmesi, karakterin ilk gözüktüğü sayıda Crimson Cowl, yani Kızıl Pelerin isminde bir karakter olarak gizleniyor olmasına gönderme. Çok anlık, çok geçici ve aslında çok gereksiz, ama karakterin çizgi roman kökenlerine hoş bir kafa selamı.


7. Ulysses Klaue ve Intelligencia

Avengers ekibi Ulysses Klaue hakkında bilgi toplarken, ekrana bu kağıdı tutuyorlar; biz de karakterin MCU geçmişi konusunda bilgi edinmiş oluyoruz. Öncelikle, süper kötülerden oluşan çizgi roman ekibi Intelligencia belli ki MCU'da da var, bunu öğrenmiş olduk. Onun haricinde, Klaue'ın vibranyum kaynaklarının paylaşımı konusunda ayak diretmesi ihtimaline karşı Black Panther'ın babası T'Chaka'yı öldürmek için tutulmuş bir suikastçi olduğunu, kendi büyük babasının Wakanda'da öldürülmesi yüzünden de bu işi seve seve kabul ettiğini öğreniyoruz. Metin, T'Chaka'nın ölüp ölmediğini söylemiyor, ama büyük ihtimalle Black Panther filminde kendisini hayatta göreceğiz.

 

8. Ustalara Saygı Kuşağı

Cap'in halusinasyon sekansında çalan grubun adı, The Roy Thomas Players, Marvel'ın en köklü ve en efsane isimlerinden birine gönderme. Ultron karakterinin de yaratıcısı olan, aynı zamanda Marvel'ın Stan Lee'den sonraki ilk yazı işleri müdürü Roy Thomas'a küçük bir saygı fırlatmış Marvel ekibi.

 

9. Betty ve Veronica

Amerika'da yayınlanan inanılmaz popüler bir çizgi roman serisi vardır Archie Comics adında. Orada Archie, devamlı iki kızın arasında bir aşk üçgeni yaşar. Bu kızlardan biri çok hanım hanımcık, tertipli, efendidir; diğeri ise vamp, flörtöz ve biraz çıkıntıdır. Bu aşk üçgeni, bir noktadan sonra Amerikan popüler kültüründe Betty ve Veronica olarak, kızların isimleriyle anılan bir klişeye dönüşür. İki zıt kutup arasında yaşanan aşk üçgenlerine "Betty ve Veronica" denilir.

Hulk da bir zamanlar Betty isminde kadına aşıktır. Veronica da her zaman onun zıttıdır. Hulkbuster'ı tutan sistemin adının Veronica olması bu yüzden.


10. Wakanda'nın Yeri

Iron Man Hulk'ın çıldırmasıyla ilgili Twitter araması yapıyor bir yerde bildiğiniz gibi. Durdurup ters çevirirseniz, mesajları okuyabiliyorsunuz. Bir çoğu gayet sıradan, "Boyutunu gördünüz mü?", "Keşke Iron Man gelip günü kurtarsa" gibi cümleler var. Ama bir tanesi, "Wakanda'da yaratık gördüm" diyor. Yalnız olay Johannesburg'da geçiyor. Diğer her mesaj tutarlı olduğu için, akla en yatkın açıklama Klaue'un üssüyle Güney Afrika arasında bir yerde bulunuyor olması Wakanda'nın...

 

11. Efendi Age of Ultron Ekibi, Şükran Sunuyor

Aynı Güney Afrika sahnelerinde, ekranı dondurursanız, sağ alttaki sarı kabinde birkaç kağıt var yapıştırılmış. Bunların bir bölümünü okumak zor, sanıyoruz bir tanesi de "Cops Punch Cops" diyor anlamsız bir şekilde. Ama bir tanesi çok net: Thank You South Africa! Avengers ekibi birkaç hafta rahatsızlık verdiği Güney Afrika halkına bir şükran sunmak istemiş belli ki.

 

12. Bir İç Savaş Doğuyor...

Bunu da söylemeye hiç gerek yok. Odun kırma sahnesi iç savaşa zemin olsun diye konulmuş, belli. "Karanlık tarafımı henüz görmedin" lafı, Steve'den gelince, özellikle de İç Savaş'ta kullandığı bir takım taktikleri bilenler için manalı. Ama en ağırı, Steve'in koyduğu posta: "Ne zaman birileri bir savaşı başlamadan kazanmak istese, sonu kötü oluyor..." direkt Steve'in duruşuna ithafen konulmuş bir replik.

 

13. O Hulyalı Bakışlar, Boşuna Değil

Burada Scarlet Witch'in duygulu duygulu baktığı kişi, Vision'dan başkası değil. O bakışların da bir sebebi var. Vision ve Scarlet Witch, çizgi romanlarda çok uzun süren bir romantik ilişki yaşadılar, hatta bir noktada yüzükleri taktılar, evlendiler. Film de o aşkın filizlenme anını ayan beyan koymuş bu sahneyle. Aynı şekilde Vision'ın Scarlet Witch'i kurtardığı bir sekans da var ki, o da o ilişkiye bir gönderme.

 

14. Hiç Oedipus Kompleksi Diye Bir Şey Duydunuz Mu?

Tony'nin Jarvis yerine zırhına yüklemek için seçtiği disklerden bir tanesinin üzerinde Jocasta yazıyor. Jocasta, Ultron'un çizgi romanlarda kendisi için yarattığı bir "robot gelin". Adını Oedipus trajedisinde, ana karakterin babasını öldürerek evlendiği annesinden alıyor. İsmi tesadüf değil, zira Jocasta tip olarak da Janet Van Dyne'a, yani Wasp'a benziyor. Ultron'u çizgi romanlarda Hank Pym'in yarattığını düşünürsek, gönderme çok açık. Zaten Ultron ve Pym arasındaki bu Oedipal hikaye hiç gizlenmiyor, defalarca tekrarlanıyor. Jocasta da bunun üzerindeki tuz, biber hâliyle.


15. Kadınım Cuma!

Ama Stark'ın Jocasta yerine taktığı sesin ismi de bir çifte gönderme. Friday ismi, Tony'nin çizgi romanlarda "ne insan sekreter bulmak için mülakat yapacağım" diye sıtkı sıyrılıp yarattığı bir robot sekreterden geliyor, Girl Friday. Bu isim de elbette ki unutulmaz roman Robinson Crusoe'dan çıkma. Orada Crusoe, adada rastladığı yerliye "My Man Friday" diye sesleniyor, yani "Adamım Cuma". Man Friday oradan çıkıp, hizmetkarlara verilen bir ad olarak İngiliz diline yerleşiyor.

 

16. İkinci Albus Severus Vakası

Bu da son, dikkatli bakmazsanız gözünüzden kaçacak bir detay. Tam bir Albus Severus vakası olarak, sonda Barton'ın yeni doğan çocuğuna iki meslektaşının adını verdiğini öğreniyoruz. Natasha'dan ötürü Nathaniel, ve kendisi için canını veren Quicksilver'a ithafen Pietro. İyi ki doğdun Nathaniel Pietro Barton!