Dinyeper'in milletler bahçesi: Kherson

Dinyeper'in milletler bahçesi: Kherson
Dinyeper'in milletler bahçesi: Kherson
Ukrayna'nın Karadeniz kıyısında Dinyeper Nehri boyunca uzanan Kherson, kültür ve doğa turizmiyle son yıllarda adından söz ettirmeye başlayan bir destinasyon. Avrupa'nun bu bölgesinde çöl safarisi yaptıktan sonra Dinyeper Nehrin'de tekne ya da kanolarla tura çıkabilir, Kunduzlara el sallayıp, yeşilin binbir tonunun ışık dansı yaptığı serin sularında kulaç atabilirsiniz. 115 etnik grubun kültürünü harmanlayan bu sakin şehir sosyal dokusu, müzeleri, uluslararası tiyatro festivali, heykelleri, su ürünleri ağırlıklı mutfağı ve kafeleriyle de öne çıkıyor.
Haber: SİNAN SAYGILI / Arşivi

RADİKAL - Ukrayna’nın güney kenti Kherson (Herson), zengin bir kültürel mirasla yoğrulmuş. 1778’de kurulan şehir tarihi boyunca, daha iyi bir yaşam arayanlara ve savaşlardan kaçanlara kucak açmış. Bölgede İspanyolundan Fransızına, Almanından İsveçlisine 115 etnik grup yaşıyor. Hal böyle olunca da mimari yapı, sosyal doku, hatta insanlar oldukça renkli bir yaşama göre şekillenmiş. 11 üniversitesi bulunan kent aynı zamanda bir heykeller ve müzeler şehri konumunda.

İstanbul ’dan 70 dakikalık uçuşla ulaşılan 300 bin nüfuslu liman şehri Kherson, hem kültürel hem de doğa ağırlıklı bir tatil yapmak isteyenler için oldukça ideal. İstanbul’un boğucu kalabalığından sonra bu sakin bölge; yeşillikler içinde kaybolan evleri, parkları, cadde genişliğindeki kaldırımları, trafiğe kapalı yürüyüş yolları ve Paris’i andıran kafeleriyle insana ilaç gibi geliyor. Hafta sonları sabah saatlerinde tüm şehre yapılan şahane müzikle güne oldukça enerjik başlamanız da garanti.

1100 TABLOLU RESİM MÜZESİ

Local Lore doğal tarih müzesinin hemen karşısında bulunan Sanat ve Resim Müzesi ise sanatseverlerin başını döndürecek zenginlikte eserlere ev sahipliği yapıyor.

Müzede, ağırlıklı olarak Sovyet dönemi sanatçıların eserlerinden oluşan 1100 tablo sergileniyor. Ayvazovski’nin de 3 eseri bulunuyor.

ŞEHİR SOKAKLARINDA 70’LI YILLAR

Yaşamı şekillendiren Dinyeper’e dikey uzanan sokak ve caddelerde toplu ulaşım elektrikli troleybüslerle sağlanıyor. Trafikte sıklıkla karşılaşabileceğiniz Sovyet yapımı Lada marka otomobiller ve 70’li yılların sarı dolmuşları, sizi modernizmin yanında geçmişe doğru nostaljik bir yolculuğa da çıkarıyor.

NEHİR TUTKUNLARININ ROTASI

Kherson öncelikle nehir gezilerini sevenler için birebir. Avrupa’nın üçüncü büyük nehri Dinyeper, kentte kollara ayrılarak ilerliyor. Sık bitki örtüsüyle sarmalanan Dinyeper ve kollarında kano, yelken, jet ski ya da tekneyle gezintiye çıkıp, derin bir sessizlikte ruhununuzu dinlendirebilir ve serin sularda kulaç atıp, oltayla balık avlayabilirsiniz.

2 saat süren nehir turunda 3 kişilik gruplar için 50 dolar alınıyor. Eğer doğum gününüzse bu turlara ücretsiz katılabiliyorsunuz.

EKOTURİZM BÖLGESİ ÇAYKA

Ekoturizm bölgesi Chaika (Çayka) da ise yerel kültürün ve tatların izini bulmak mümkün. Nehirin çevresinden çıkarılan çamurun, birçok sağlık problemine iyi geldiği belirtiliyor.


Chaika’da bir tam tur, deniz ürünleri ağırlıklı yemek dahil 185 grivna (8 dolar). Çayka Nehri’nden açılan su yoluyla ulaşılan Kunduz Gölü’nde ise kunduzları gözleyip, nilüferleri seyre dalabilirsiniz.

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK ÇÖLÜ

Avrupa’nın bu bölgesinde çöl safarisi yapma gibi bir olanağa da sahipsiniz. 2 bin kilometrekarelik bir alana yayılan ve Kherson Çölü olarak da bilinen Oleshkovsky kumulu, Avrupa’nın en büyük çölü.

Yürümek yerine 3 kişinin yolculuk edebildiği ciple safariyi tercih ederseniz, yarım saat için 330 gravni (yaklaşık 15 dolar) ödemeniz gerekiyor.

GELİNLER ŞEHRİ

Kherson ‘gelinler şehri’ olarak da biliniyor. Bu iş için faaliyet gösteren çok sayıda yasal çöpçatanlık şirketleri var. Özellikle Avrupa ve ABD’den çok sayıda damat adayının bu yolla Kherson’da evlendiği belirtiliyor. Nüfus yapısının 10’a 8 oranında kadınlar lehine olması da, damat adaylarının şansını arttırıyor.

NE YENİR?

Denizi, nehirleri ve gölleriyle bir su şehri olan Kherson’un mutfağı doğal olarak su ürünleri ağırlıklı şekillenmiş. Balık olarak genellikle Dinyeper’den avlanan tatlı su balığı çeşitleri tercih ediliyor.

Karides ve kerevit gibi lezzetler de bolca mevcut. Et (ille de steak) konusunda da damağınızı şenlendirmeniz garanti. Taze meyve-sebzeleri, zengin komposto çeşitleri, ekmekten yapılan ve alkolsüz bira olarak adlandırılan kvas’ı da gitmişken mutlaka tadılması gereken lezzetler. Oldukça sert olmasına rağmen el yapımı biberli votkası ve yerel bira çeşitleri de Kherson’la bütünleşmiş.

EKONOMİK BİR BÜTÇEYLE TATİL

Ukrayna para birimi gravni. 1 dolar 22 gravni ediyor. Kherson’da ortalama bir memurun aylığı 100 euro civarında. Fiyatlar turistler için de pek farklılık göstermiyor. Örneğin şehrin en lüks otelinde kahvaltı dahil konaklamak 40 dolar. Nereye gitseniz, önünüze fiyatların yazılı olduğu menü geliyor. Örneğin gece kulüplerinde alkollü içecek fiyatları ortalama 1 ile 3 dolar arasında değişiyor. Marketten 4-5 dolara 150 gramlık havyar almanız mümkün. Yani cebinizde İstanbul’a göre komik kalacak bir bütçeyle Kherson’da oldukça lüks bir tatil geçirebilirsiniz...

Özetle, turizm atağına kalkan bu güzel ve sakin şehir, henüz doğallığını koruyorken ve fiyatlar uyguyken, öncelikli olarak planlarınıza dahil edebileceğiniz önemli tatil rotalarından biri...

VİZESİZ ULAŞIM KOLAYLIĞI

THY’nin haftanın 7 günü İstanbul-Kherson arasında karşılıklı uçuşu var. Kente 70 dakikalık bir uçuşla vizesiz olarak ulaşmak mümkün. Kherson’a uçuş yapan tek şirket THY.

Dünyanın diğer ülkelerine gitmek isteyenler de İstanbul aktarmalı olarak THY ile uçabiliyor. THY Kherson Müdürü Dinçer Sayıcı’nın verdiği bilgiye göre, Ekim 2014’de haftanın 4 günü olan uçuş sayısı martta 7 güne çıkmış, şimdi ise ilginin yoğunluğu nedeniyle haftada 10 uçuş planlanıyor.