Balıkçılar bu gece "vira bismillah" diyecek

Balıkçılar bu gece "vira bismillah" diyecek
Balıkçılar bu gece "vira bismillah" diyecek
- Balıkçılar, 15 Nisan'da başlayan av yasağının bu gece sona ermesiyle tekneleriyle denize açılacaklar - Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Arslan: "Avcılık sezonu için beklentilerimiz olumlu yönde. Şu an denizlerin durumdan umutluyuz, inşallah biz bol avlarız vatandaş da ucuz balık yer"

GİRESUN (AA) - GÜLTEKİN YETGİN - Balıkçılar, 15 Nisan'da başlayan av yasağının bu gece sona ermesiyle gırgır tekneleri ve küçük teknelerle denize açılarak "vira bismillah" diyecek.

Gece 00.00'da "vira bismillah" diyecek balıkçılar, sezona bol miktarda palamut avlayarak başlamayı ümit ediyor. Tüm hazırlıklarını tamamlayan balıkçılar, yasağın biteceği saati heyecanla bekliyor. 

Av yasağının sona ermesiyle vatandaşların da sofrası şenlenecek. Bol balık tüketmeye hasret kalan vatandaşların palamutu tezgahlardan ilk günlerde 5-10 lira arasında satın alabileceği belirtiliyor.

Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu gece yarısından itibaren başlayacak sezonun bol geçmesini ümit ettiklerini söyledi.

Balıkçıların bu gece palamut avlayacağını ifade eden Arslan, "Avcılık sezonu için beklentilerimiz olumlu yönde. Şu an denizlerin durumdan umutluyuz, inşallah biz bol avlarız vatandaş da ucuz balık yer" dedi.

Arslan, palamudun yaklaşık bir ay önce oltalara vurmaya başladığını dile getirerek, avlanacak balığın 300-400 gram civarlarında olacağını düşündüklerini belirtti.  Eylül ortası itibarıyla balığın bollacağını dile getiren Arslan, "Palamut avının ardından tekneler hamsiye yönelecek" ifadesini kullandı.

 

- Fiyatlar 5-10 lira arasında olacak

Palamut fiyatlarının ilk günlerde 5 ile 10 lira arasında olacağına işaret eden Arslan, "Ama bol çıktığı zamanlarda fiyatlar düşecektir. Et fiyatları da aldı başını gidiyor. Vatandaşın da beklentisi şu anda balık üzerine. Et yiyemeyen vatandaşlar bol bol balık tüketebilecektir. Hem bizler hem de tüketici açısından balığın bol olması iyi olacaktır" diye konuştu.

 


  ETİKETLER:

  Giresun

  ,

  Ucuz

  ,

  Palamut

  ,

  Gece

  ,

  eylül

  ,

  lira

  ,

  Su ürünleri