DSP Genel Başkanı Türker:

DSP Genel Başkanı Türker:
DSP Genel Başkanı Türker:
-"Bize bazen CHP'li arkadaşlar yolumuzu çevirip, 'Oyları vermeyin, verdiğiniz oylar AK Parti'ye gider' diyor. Tam tersine CHP'ye verilen oylar AK Parti'ye gitti bugüne kadar"

GİRESUN (AA) - DSP Genel Başkanı Masum Türker, "Bize bazen CHP 'li arkadaşlar yolumuzu çevirip, 'Oyları vermeyin, verdiğiniz oylar AK Parti 'ye gider' diyor. Tam tersine CHP'ye verilen oylar AK Parti'ye gitti bugüne kadar" dedi.

Partisinin Giresun İl Başkanlığını ziyaret eden Türker, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, iktidara gelmeleri halinde asgari ücretini 2 bin lira, emekli maaşını ise 2 bin 600 lira yapacaklarını söyledi.

Masum Türker, seçim beyannamelerini "Mutlu İnsan, Güçlü Türkiye " başlığı altında topladıklarını anlatarak, "Hedefimiz yoksulluğun önünü kesmek ve işsizliği azaltmak" ifadesini kullandı.

Türkiye'de seçmenin yüzde 20-21'nin hala oy verme konusunda kararsız olduğunu vurgulayan Türker, şöyle konuştu:

"Seçime giderken insanlarımızın aklı karışık. Şu anda halkımızın yüzde 20-21 arası hala oy vermemekte direniyor, kararsız. İktidar partisi AK Parti'ye oy vermek istemiyor, Ana muhalefet partisi CHP'ye oy vermek istemiyor. Bu insanlar artık oylarını ödünç olarak verdikleri bu partilerin kendi sorunlarını çözmediğini görüyorlar. Bizim şu anda DSP'nin yaklaşık olarak yüzde 5 civarında AK Parti'nin bünyesinde, yüzde 12-13 civarında CHP'nin bünyesinde oyumuz var. Yüzde 5-6 arasındaki oy da sandık başına gitmiyor. Yani 'bu oyum boşa gidecekse, o zaman gitmeyeyim' diyor. Herkes, 'Bu sefer kendi partime oy vermek istiyorum' diyor. Öyle bir çalışma var. Biz de DSP olarak bu oylarımızı almaya çalışacağız."

?- "Ödünç oyla kimse iktidar peşine düşmesin" 

"Bize bazen CHP'li arkadaşlar yolumuzu çevirip, 'Oyları vermeyin, verdiğiniz oylar AK Parti'ye gider' diyor. Tam tersine CHP'ye verilen oylar AK Parti'ye gitti bugüne kadar" diyen Türker, iki örnek vererek sözlerine şöyle devam etti:

"Edirne'de biz o zaman seçime girmedik CHP lehine. Hiç aday göstermedik. Edirne'de seçilen milletvekili ziraat mühendisi, aynı zamanda profesör, yani böyle bir nedenle aldatılmayacak kişi, seçildikten bir süre sonra CHP'den istifa edip AK Parti milletvekili oldu. Adıyaman'da da bizim arkadaşlardan oy istediler, oy verdiler o zaman. Seçilen kişi doktor ama CHP'den AK Parti'ye gitti. Böyle safsatayı bizim de reddetmemiz gerekir. 'Yok efendim verilen oylar AK Parti'ye gidermiş.' Bu seçimde verilen oy DSP'ye gidecek. Artık ödünç oyla kimse iktidar peşine düşmesin."

DSP Genel Başkanı Türker, 7 Haziran Genel Seçimleri'nde belli yüzdeyi aşan siyasi partilerin devlet yardımı ve medyada daha fazla haber olma imkanlarına kavuşacağına işaret ederek, "Bu seçimlerde 3 tane baraj var. Birincisi yüzde 10'u geçmek ki bu bizim hedefimiz. Parlamentoya milletvekili taşımak. Barajın ikincisi yüzde 3'den fazla alınırsa para yardımı alınacak. Üçüncü baraj ise belli bir oranın üstünde oy alırsanız sizi medya sürekli haber yapar. Sizi izlemeye başlar. İşte hedefimiz bu 3 barajı da aşmak" diye konuştu. 

Türker, daha sonra  DSP Giresun milletvekili adaylarını basına tanıttı.