Eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli:

Eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli:
Eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli:
- "Bir hadise meydana geliyor, hadiseden hemen sonra HDP Genel Başkanı, daha orada katledilen vatandaşlarımızın, insanların kanı kurumadan bir algı oluşturmaya çalışıyor. Yani 'bunun sorumlusu devlettir, hükümettir, parmağı vardır, Erdoğan'dır.' Bu normal bir değerlendirme biçimi değil"

GİRESUN (AA) - Eski Gümrük ve Ticaret Bakanı, AK Parti Giresun Milletvekili adayı Nurettin Canikli, "Bir hadise meydana geliyor, hadiseden hemen sonra HDP Genel Başkanı, daha orada katledilen vatandaşlarımızın, insanların kanı kurumadan bir algı oluşturmaya çalışıyor. Yani 'bunun sorumlusu devlettir, hükumettir, parmağı vardır, Erdoğan'dır.' Bu normal bir değerlendirme biçimi değil" dedi.

Canikli, seçim çalışmaları kapsamında bir otelde organize edilen toplantıya katılarak, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Nurettin Canikli, bir gazetecinin, "Katıldığınız bir televizyon programında, HDP'li iki bakanın istifasının Ankara 'daki patlamayla alakası olduğunu düşündüğünüzü söylediniz, buna açıklık getirir misiniz" sorusu üzerine şu yanıtı verdi:

"Herkes de kabul ediyor ve biliyor ki bu tür olayların arkasında mutlaka daha profesyonel, daha güçlü yapılar, organizmalar, istihbarat örgütleri olur. İkinci özelliği de bu saldırıları her zaman dizayn edenlerin, görünenden ve gösterilenden farklı olduğudur. Bir hadise meydana geliyor, hadiseden hemen sonra HDP Genel Başkanı, daha orada katledilen vatandaşlarımızın, insanların kanı kurumadan bir algı oluşturmaya çalışıyor. Yani 'bunun sorumlusu devlettir, hükümettir, parmağı vardır, Erdoğan'dır.' Bu normal bir değerlendirme biçimi değil. Hani insanların elinde öyle bir belge, bilgi olsa bile ki öyle bir şey yok, tamamen afaki bir suçlama. Herhangi bir zerre kadar o bağlantıyı ortaya koyacak belge, delil, bilgi, hiç bir şey yok. O zaman bu normal bir davranış, normal bir değerlendirme biçimi ve tepki değil."

HDP'nin geçici hükümete bakan verme konusunda çok istekli davrandığını belirten Canikli, "Çok istekliydi, hatta onlardan biri bu teklifi reddettiği için partisinden çok ciddi anlamda eleştiri almıştı, aday da gösterilmedi. Şimdi bir anda iki bakan istifa etti, ayrıldı. Onların ayrılmalarını gerektirecek hiç bir somut gerekçe, neden yoktu. Zaten onlar geçici hükumete aday verirken, MHP 'nin, CHP 'nin vermeyeceğini biliyorlardı yani bilinmeyen hiç bir şey yoktu. Şunu deme şansları yok, 'biz tek kaldık efendim, mücadele edemiyoruz.' Her şey baştan biliniyordu" diye konuştu.

- "Bana göre, burada son derece mantıksal bir ilişki ve bağlantı var"

Canikli, bir anda gelen istifalara hiçbir anlam verilemediğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Basit olaylar değil bunlar, hiç bir şey tesadüf değildir. Özellikle Selahattin Demirtaş'ın Ankara patlamasından sonra, doğrudan hükumeti suçlayıcı bu açıklamalarıyla birleştirildiğinde bir anlam kazanıyor. Eğer onların bakanları ayrılmamış olsaydı, bu suçlamayı hükumete yöneltmeyecekti çünkü kendi bakanları da hükumetin içerisinde, hükumetin bir parçası. Dolayısıyla öyle bir şey söylediği zaman da 'senin bakanlarının da olduğu geçici bir hükumet, sen de sorumlusun. Eğer devlet, hükumet, Davutoğlu bu işin içindeyse sen de o yapının bir parçasısın, sen de yapının içindesin' denilecekti. Böyle bir algı operasyonu oluşturulması önceden planlanmış ise ancak böyle bir adım atılabilir. Dolayısıyla bana göre, burada son derece mantıksal bir ilişki ve bağlantı var."

Diyarbakır'daki patlamanın, 7 Haziran seçiminden üç gün önce meydana geldiğini anımsatan Nurettin Canikli, "HDP'nin kamuoyu desteğini iki puan artırdı, bunu biliyoruz. Bütün anketler bunu gösteriyor. Şimdi böyle kendi açılarından tırnak içerisinde söylüyorum, başarılı bir operasyon da var. Yine bunu planlayanların, hemen seçim öncesinde böyle bir patlamanın kimin işine yarayacağını, kimi zor durumda bırakacağını bilmemeleri mümkün değil" değerlendirmesinde bulundu.

Canikli, böyle bir durum yaşandığında, ülkeyi yönetme sorumluluğunda olan hükümete eleştirilerin yöneleceğine dikkati çekerek, "Kim hamle yapacak, ondan sonra ortaya çıkacak. Kimin lehine? Yani kim kullanmak istiyor ya da kim kullanıyor? O gün, patlamanın hemen akabinde bu sorunun cevabını öğrenmiş olduk, Selahattin Demirtaş" dedi.

Bunu planlayanların sonucun nereye gideceğini, ne anlama geldiğini, nasıl bir etki yapacağını, hangi siyasi partiye destek olarak ortaya çıkabileceğini, kimi mağdur konumuna düşürme potansiyeli taşıdığını ve kime zarar vereceğini bildiğini savunan Nurettin Canikli, "Bilmemeleri de mümkün değil. O nedenle ben bağlantı olduğuna inanıyorum. Bundan haberleri olduğuna inanıyorum ve o nedenle hükumete yönelik böyle bir algı operasyonu oluşturabilmek için istifa ettirildiğini düşünüyorum" diye konuştu.