Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli:

Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli:
Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli:
- "Fındıkta devlet desteği, alan bazlı destek uygulanmaya devam edecek" - "Bundan sonra fındığın fiyatı burada belirlenecek, Giresun'da belirlenecek, bu piyasada belirlenecek"

GİRESUN (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, "Fındıkta devlet desteği, alan bazlı destek uygulanmaya devam edecek. Ondan yana hiç kimsenin kuşkusu olmasın" dedi.

Bakan Canikli, "Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsa Kurulması" projesinin temel atma töreninde, bütün çalışanların ve emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü tebrik etti.

Çok önemli bir yatırımın temelinin atıldığını ifade eden Canikli, bu projenin fındık üreticilerine büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

Fındığın bölge için önemli bir geçim kaynağı olduğuna işaret eden Canikli, şöyle konuştu:

"Fındık normal rekolte dönemlerinde ya da biraz arz fazlası olduğu dönemlerde, yoğun olarak üretilen o ürünün alındığı aylarda piyasaya çıkartıldığında fiyat tepe taklak aşağı gidiyor. Neden? Çünkü o anda ihtiyacın üzerinde, satın alma talebi üzerinde fındık piyasaya sürüldüğü için arz - talep kuralı gereğince fındığın fiyatı tepe taklak aşağı gitmeye başlıyor. Bütün geçmiş dönemlerde aşağı, yukarı tüm dönemlerde bu tablo ile karşı karşıya kaldık. Uzun yıllar televizyonlarda, ağustos ve eylül ayında 'aman fındığınızı bir anda pazara getirmeyin, bir anda tamamını satmayın, ihtiyacınız kadar satın' diye uyarılarda bulunduk. Neden? İşte bunu korumak için." 

Projenin, fındık konusunda yaşanan olumsuz tabloyu ortadan kaldıracağını anlatan Canikli, "Üreticimiz, ürettiği fındığı getirecek ve buraya teslim edecek. Teslim ederken fındığın kalitesi tespit edilecek. O kaliteyi ve teslim ettiği miktarı yansıtacak şekilde kendisine bir belge verilecek. O belge, basit bir evrak değil. O gün fındığın piyasa fiyatı ne ise onunla teslim ettiği miktar çarpılıyor ve elindeki belgenin onun değeri kadar kıymeti var. Biz buna 'ürün senedi' diyoruz" diye konuştu.

Canikli, ürün senedi ile bankaya giderek çok uygun şartlarda ve başka bir teminata gerek kalmaksızın kredi alınabileceğini belirterek, "Bu sayede fındığın yoğun olarak piyasaya girmesi suretiyle fiyatının düşmesi engellenecek" ifadesini kullandı.

- "Fındıkta alan bazlı destek uygulanmaya devam edecek"

Devletin her zaman fındık konusunda üreticiye destek olduğunu kaydeden Canikli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2006 ve 2007 yılında fındıkla ilgili gelişmeleri hepimiz hatırlarız. Dünya talebinin çok üzerinde bir üretim meydana geldi. Fındığın fiyatı da bir anda aşağı gitmeye başladı. Bunu engellemek amacıyla arz fazlasını çekmek için Toprak Mahsulleri Ofisini devreye sokmuştuk. 2006 ve 2007 yıllarında çok büyük miktarlarda 4,5 - 5 liradan fındık aldık ve o dönemlerde devlet, o günkü fiyatla yaklaşık 3 katrilyon lira para harcadı. Fındık üreticisine bu şekilde kaynak aktardık ve fındık fiyatının aşağı gelmesini engelledik. Gerçekten üretim fazla olduğu zaman fındığın fiyatını tutmak kolay bir değil. Çok ciddi paralar aktarılması gerekiyor. Bu sistem büyük oranda bunu ortadan kaldıracak ve telafi edecek. Ama yine mutlaka devletin desteği her zaman gerekir. 'Bu sistem, bu tesis kurulduktan sonra devlet desteği olmayacak mı ya da olacak mı?' gibi bir soru işareti gelebilir. Hemen söyleyeyim, fındıkta devlet desteği, alan bazlı destek uygulanmaya devam edecek. Ondan yana hiç kimsenin kuşkusu olmasın."

Fındıkla ilgili "Fındığın fiyatı Giresun'da,  Türkiye 'de belirlenmiyor, Hamburg borsasında belirleniyor" şeklinde eleştiriler olduğunu anlatan Canikli, "Gerçi bu tam doğruyu yansıtmıyordu ama artık bundan sonra, bu tesisin hayata geçmesinden sonra bu özlem de bu talep de giderilmiş oluyor. Artık bundan sonra fındığın fiyatı burada belirlenecek, Giresun'da belirlenecek, bu piyasada belirlenecek" şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından Canikli ve beraberindeki heyet, tesisin temelini atmak için butona bastı.