Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli:

Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli:
Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli:
- "(MHP) 1999 ile 2002 arasında tam 3,5 sene iktidarda kaldın. Bugün, 'ben asgari ücreti şu kadar yapacağım' dedin de iktidardayken niye yapmadın?" - "Muhalefetteyken ne söylediğinin önemi yok. İktidara geldiğinde ne yaptığının anlamı var"

GİRESUN (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, MHP 'nin daha önceden hükümet ortağı olduğunu hatırlatarak, "1999 ile 2002 arasında tam 3,5 sene iktidarda kaldın. Bugün , 'ben asgari ücreti şu kadar yapacağım' dedin de iktidardayken niye yapmadın?" dedi.

Canikli, Doğankent AK Parti İlçe Başkanlığınca düzenlenen mitingde, MHP'nin, 1999 seçimlerinin ardından sol bir partiyle koalisyon hükümeti oluşturduğunu ifade etti. O dönem MHP'nin 3,5 yıl iktidar ortağı olduğunu anımsatan Canikli, şunları kaydetti:

"Bugün, 'ben asgari ücreti şu kadar yapacağım' dedin de iktidardayken niye yapmadın? Herkes her şeyi konuşuyor, herkes her şeyi söyler. Laf değil, muhalefetteyken ne söylediğinin önemi yok. İktidara geldiğinde ne yaptığının anlamı var. Ne yaptığına bakacaksın. Herkes her şeyi söyler, dilin kemiği yok.

Sayın Bahçeli, sen iktidar olduğunda bugün 'bin 400 lira yapacağım' dediğin asgari ücret ne kadardı? 184 lira. 200'ün bile altında. Şimdi diyor ki 'bin 400 liraya çıkaracağım'. Mübarek adam, bu millet sana yetki verdi, iktidara getirdi. O zaman ne yaptın? Yerlerde süründürdün asgari ücreti. Bugün bin liraya yakın. Onu beğenmiyor. Bakın, 13 yılda neredeyse 6 kat artırmışız. Onu bile beğenmiyor. Kendi 184 lira yapmış, bir de milletin karşısına çıkıp bunları söylüyor. Şunu zannediyor, millet nasıl olsa aradan 13 sene geçti ve unutmuştur."

Bazı partilerin daha önce iktidara geldiğini ancak bunu iyi bir şekilde değerlendiremediğini söyleyen Canikli, bu partilerin millet nezdinde kredisinin kalmadığını savundu. Canikli, AK Parti'nin "Onlar konuşur, AK Parti yapar" sloganının ise içi dolu bir söz olduğunu dile getirdi.

Giresun'da yapılan yatırımları değerlendiren Canikli, Doğankent ilçesinde gelecek dönem yeni hizmetlerin gerçekleştirileceğini belirtti.