Sigarayı bırakanlara beslenme önerileri

Sigarayı bırakanlara beslenme önerileri
Sigarayı bırakanlara beslenme önerileri
- Giresun Halk Sağlığı Müdürlüğü, sigarayı bırakanlara sağlıklı beslenme önerilerinde bulundu

GİRESUN (AA) - Giresun Halk Sağlığı Müdürlüğü, sigarayı bırakanlara sağlıklı beslenme önerilerinde bulundu.

Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, sigarayı bırakmayla tat ve koku alma duyusunun iyileştiği ve mutlaka dengeli beslenmeye dikkat edilmesi gerektiği belirtildi. 

Sigaranın bırakılmasının ardından kilo kontrolüne özen gösterilmesi  gerektiğine işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Yaşamın her döneminde yeterli ve dengeli beslenme sağlığın korunması için esastır. Bu nedenle dört besin grubunda bulunan çeşitli besinler en az 3 ana ve 3 ara öğünde yeterli miktarlarda alınmalıdır. Bu geçiş döneminde kilo kontrolünü sağlamak amacıyla acıkıldığında ya da yeme ihtiyacı duyulduğunda tüketilecek besinlere dikkat edilmelidir. Örneğin sıcak çikolata yerine süt içilmesi, tatlı yerine meyve yenilmesi, kalorisi yüksek kuruyemişler yerine kuru meyvelerin tüketilmesi tercih edilmelidir. Evde ya da işyerinizdeki çekmecede enerji yoğunluğu yüksek besinlerin bulundurulmaması, çay veya kahveyle birlikte sigara içilmesi istendiğinde taze sıkılmış meyve suyu ya da meyve özlü çayların tüketilmesi tercih edilmelidir."

Açıklamada, yemek yerken, porsiyon büyüklüklerinin azaltılmasının, küçük kase ve tabaklar kullanılmasının da kilo kontrolünün sağlanmasına yardımcı olacağına vurgu yapılarak, şunlar aktarıldı:

"Sigarayı bırakan bireylerde savunma sistemini güçlendirmek ve oluşan serbest radikallerin vücuda verdikleri hasarın vücut tarafından onarılmasına yardımcı olmak amacıyla antioksidan vitaminlerden zengin sebze ve meyve tüketiminin arttırılması gerekmektedir. İmkanlar dahilinde her gün mevsiminde bol bulunan sebze ve meyvelerden en az 5 porsiyon tüketilmesi önerilmektedir. Sigarayı bırakanlarda görülen bir diğer sorun kabızlık şikayetleridir. Kabızlık şikayetlerinin azaltılması için tam tahıl ürünleri ve kepekli ürünleri tercih etmek, kuru meyvelerden özellikle erik, incir ve kayısı tüketimini arttırmak, posa içeriği yüksek olması nedeniyle sebze ve meyve tüketimini arttırmak önerilmektedir. Şikayetlerin azaltılmasında haftada en az 3 kere yarım saat kadar tempolu yürümek veya sabah kahvaltıdan önce 15 dakika boyunca karın kaslarının çalışmasını sağlamak da yararlı olacaktır."

Sigaranın vücutta neden olduğu toksik maddelerin atılabilmesi için en iyi kaynağın su olduğu vurgulanan açıklamada, "Bu nedenle, her gün en az 2-2.5 litre (12-14 su bardağı) su içilmeli, sıvı alımının karşılanmasında ıhlamur, adaçayı, kuşburnu çayı, açık çay gibi içecekler tercih edilmelidir" ifadesine yer verildi.