Ahilik Haftası

Ahilik Haftası
Ahilik Haftası
- Gümüşhane'de, kutlamalar kapsamında tören düzenlendi

GÜMÜŞHANE (AA) - Gümüşhane'de, Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında tören düzenlendi.

Yılın ahisi seçilen terzi Niyazi Karagül'ün şed kuşanması için Valilik Toplantı Salonu'nda düzenlenen törene, Vali Yücel Yavuz, AK Parti Gümüşhane Milletvekilleri Kemalettin Aydın ve Feramuz Üstün, Garnizon Komutanı Albay Erdal Eren, Belediye Başkanı Ercan Çimen, İl Emniyet Müdürü Orhan Kar ve diğer ilgililer katıldı.

Vali Yavuz, burada yaptığı konuşmada, bu tür etkinliklerin esnaf ve sanatkarın sorunlarını masaya yatırmak ve çözüm yolu bulmak için iyi fırsat olduğunu söyledi.

Ahiliğin kardeşlik, cömertlik ve yardımseverlik anlamına geldiğini belirten Yavuz, "Esnaf ve sanatkarımız, kendilerine tevdi edilen görevi en iyi şekilde yapmanın gayreti içindeler. Bu tür etkinlikler, yaşadığımız coğrafyanın ve hayatımızı idame ettirdiğimiz sosyal yaşamın daha iyi olmasını sağlayacaktır" dedi.

Başkan  Çimen ise kendisinin de Ahilik teşkilatının üyesi olduğunu vurgulayarak, "İlimize hizmet ederken, ahiliğin şiarıyla hareket edeceğiz. Doğruluktan, adaletten, cömertlikten ve dürüstlükten ödün vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Vali Yavuz, şed kuşanan Karagül'e plaket verdi. Törende ayrıca, etkinlikler çerçevesinde düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödül verildi.

Kutlamalar, Zafer Meydanı'nda vatandaşa ahi pilavı ikram edilmesi ile sona erdi.