CHP İstanbul Milletvekili Oran:

CHP İstanbul Milletvekili Oran:
CHP İstanbul Milletvekili Oran:
- "Parti binalarımızda pankart arama cüretini gösterenlerin hesabını bugün de, yarın da soracağız ama mutlaka bu dünyada hesabını soracağız"

GÜMÜŞHANE (AA) -  CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, "Parti binalarımızda pankart arama cüretini gösterenlerin hesabını bugün de, yarın da soracağız ama mutlaka bu dünyada hesabını soracağız" dedi.

Oran, CHP Gümüşhane İl Başkanlığını ziyaretinde yaptığı konuşmada, 17 Aralık'ın yıldönümünde siyasi etik ve ahlak yasa teklifini TBMM'ye sunduğunu belirterek, "CHP iktidarının ilk ayında bu yasayı çıkartacağız" ifadesini kullandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'na siyasi etik ve ahlak yasasının çıkarılması için mektup yazdığını dile getiren Oran, Oran, "Bunu ilk kez Gümüşhane'de açıklıyorum. Bunu da buradan size açıklıyorum. Gelin bu yasayı çıkaralım" diye konuştu.

Oran, yolsuzluklara ilişkin CHP il binalarına asılan afişlerin anayasa, siyasi partiler mevzuatlarına aykırı biçimde engellendiğini öne sürerek, şöyle devam etti:

"Siyasi parti faaliyetleri kapsamındaki girişimlerimiz, hak arama, ifade ve protesto özgürlüğü hakkımızı kimse gasp edemez, bu hakları gasp edenler TCK 109 ve 114'e göre suç işliyorlar, bu kanunsuz emri veren bakan da olsa başbakan da olsa vali, hakim, savcı da olsa suç işliyor. Genel Merkezimiz bu suçu işleyen herkes hakkında ayrı ayrı suç duyurusunda bulunacak. CHP'nin siyaset yapma özgürlüğü kısıtlanamaz. Bu günün bürokratları, devlet yetkilileri şunu bilmelidir ki kanunsuz emirden paçalarını kurtaramayacaklar, siyasiler Yüce Divan'da yargılanacaklar ama özellikle bu bürokratları asla unutmayacağız, bugünün yarını da olacak. Parti binalarımızda pankart arama cüretini gösterenlerin hesabını bugün de, yarın da soracağız ama mutlaka bu dünyada hesabını soracağız."

"Devletin gücünü ellerinde bulunduranlar kişiliklerini makamlarından almamalıdır" diyen Oran, "Makamları gittiği zaman kişiliksiz kalırlar. O makamlara kişiliklerini katmaları gerekiyor" dedi.