Diyarbakır Bağlar'daki terör saldırısı

Diyarbakır Bağlar'daki terör saldırısı
Diyarbakır Bağlar'daki terör saldırısı
- Saldırıda yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede şehit düşen Komiser Yardımcısı Aktaş'ın cenazesi, memleketi Gümüşhane'de toprağa verildi

GÜMÜŞHANE (AA) - Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde polis servis aracının geçişi sırasında teröristlerce bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede dün şehit düşen Komiser Yardımcısı Tamer Aktaş (40), memleketi Gümüşhane'de son yolculuğuna uğurlandı.

Şehidin, Gümüşhane Devlet Hastanesi morgundan alınan Türk bayrağına sarılı naaşı, Gümüşhane Belediyesine ait cenaze nakil aracıyla Zafer Meydanı'na getirildi.

Cenaze törenine, şehidin annesi Melahat, eşi Fatma, 4 yaşındaki kızı Betül Aktaş ile Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Artvin Valisi Kemal Cirit, Bayburt Valisi Yusuf Odabaş, AK Parti Gümüşhane Milletvekili Cihan Pektaş, Jandarma Genel Komutanlığı Denetleme Başkanı Korgeneral Harun Ocaklı, Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru, Gümüşhane Garnizon Komutanı Albay Cezayir Danışan, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Trabzon Emniyet Müdürü Murat Köksal, Gümüşhane Emniyet Müdürü Orhan Kar, Artvin Emniyet Müdürü Ahmet Şengün ve vatandaşlar katıldı.

Şehidin eşi Fatma ve ablası Perihan Aktaş ile kayınvalidesi Zeynep Öztürk, törende gözyaşı döktü. Öztürk, şehidin tabutunun başında ağıt yakarak, "Tamer'im konuş benimle uzun uzun, daha gelmeyecek misin? Betül'e ne diyeceğim?" ifadelerini kullandı.

Aktaş'ın kızını bir süre akrabaları ve şehidin meslektaşları kucaklarında taşıdı. Küçük kız, bir yakınının kucağında babasının tabutunun başına getirildi.

Şehidin cenaze namazını, İl Müftüsü Ercan Aksu kıldırdı. Şehidin naaşı, daha sonra Hürriyet Caddesi'nde yaklaşık 10 bin kişilik kortej eşliğinde tekbirler ve teröre tepki sloganlarıyla cenaze nakil aracına taşındı.

Artvin Emniyet Müdürlüğüne bağlı Özel Harekat Şube Müdürlüğünde müdür vekili olarak görevliyken geçici görevle Diyarbakır'a giden şehit Aktaş'ın cenazesi, Emirler Mezarlığı'nda okunan Kur'an-ı Kerim ve yapılan saygı atışıyla toprağa verildi.

Yaklaşık 16 yıl önce mesleğe başlayan ve Afganistan ve Libya'da da görev yapan Aktaş'ın, Diyarbakır'daki görevinin 17'nci gününde yaralandığı öğrenildi.

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesi Bağcılar Mahallesi'nde 31 Mart 2016'da, terör örgütünün faaliyetlerinin engellenmesine yönelik çalışmalar için Diyarbakır'da geçici görevlendirilen personelin içinde bulunduğu servis aracının geçişi sırasında terör örgütü PKK mensuplarınca bomba yüklü araçla saldırı gerçekleştirilmişti. Patlamada 7 polis şehit düşmüş, 15'i polis 30 kişi de yaralanmıştı.