Sonbahar Şap Aşılama Kampanyası devam ediyor

Sonbahar Şap Aşılama Kampanyası devam ediyor
Sonbahar Şap Aşılama Kampanyası devam ediyor
GÜMÜŞHANE (AA) - Gümüşhane'de, 1 Ağustos'ta başlayan Sonbahar Şap Aşılama Kampanyasının devam ettiği bildirildi.İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık...

GÜMÜŞHANE (AA) - Gümüşhane'de, 1 Ağustos 'ta başlayan Sonbahar Şap Aşılama Kampanyasının devam ettiği bildirildi.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, bakanlık tarafından ülke genelinde uygulamaya konulan Bölgesel Risklerin Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrol ve Eradikasyon Projesi kapsamında, il merkezi ve 5 ilçede büyükbaş hayvanlara yönelik yürütülen aşılama kampanyasının 30 Ekim 2015'e kadar devam edeceği belirtildi.

Açıklamada, Kurban Bayramı'nın yaklaşması nedeniyle bu yıl kampanyanın bir ay öne çekildiği ve öncelikle kurbanlık olarak sevk edilecek hayvanların aşılanacağı vurgulandı.

Halk arasında, tabak olarak da bilinen şap hastalığının bütün çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan çok bulaşıcı viral hastalık olduğuna işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan bu hastalık, süt veriminde yüzde 15-30, et veriminde yüzde 10-35 arasında verim kayıplarına neden olur. Özellikle buzağı ve kuzular hastalığa karşı son derece hassas olup yüzde 80'lere varan oranlarda ölümlere yol açabilir. Hastalıktan korunmanın yolu, 2 aylıktan itibaren hayvanların altı ay aralıkla yılda iki kez aşılanmasıdır. Ayrıca hayvancılık işletmelerinde, temizlik ve dezenfeksiyon gibi önlemler ile dışarıdan yeni satın alınan hayvanlara şap aşısı yapılıp yapılmadığına dikkat edilmelidir."

Açıklamada, ayrıca sonbahar dönemi saha çalışmalarında 3 aylıktan büyük dişi buzağılar ile kuzu ve oğlaklara brusella aşısı, yine 3 aylıktan büyük kuzu ve oğlaklara da koyun, keçi vebası aşısı uygulamalarına devam edileceği belirtildi.

Üreticilerin kampanya döneminde hayvanlarına aşı yaptırmalarının 5996 sayılı kanun gereği zorunlu olduğu anımsatılan açıklamada, aksi halde cezalı duruma düşecekleri ifade edildi.