12 metrekarede tapas mucizesi

12 metrekarede tapas mucizesi
12 metrekarede tapas mucizesi

Pinchos

Moda'da açılan 12 metrekarelik Hola ile birlikte tapas kültürümüz genişleyecek gibi görünüyor. Bakalım pinchos ve tostaslar neymiş...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

İspanyol tarzı küçük atıştırmalıkları o kadar çok sevdik ki bir çok restoran mönüsüne tapas koyuyor ve özel tapas restoranları, barları açılıyor. Bunlardan biri de geçtiğimiz günlerde Moda’da açılan Hola!

HOLA!’da menünün temelini İspanyol pinchos ve tapaslar oluşturuyor. İspanya’da bir anlamda bir yaşam kültürü olan tapaslar, Hola!’da bu kültüre ilişkin tapaslar ile, “pinchos” ve “tostas” olarak yansıtılmaya çalışıyor. “Tostas” daha çok Madrid’de ekşi mayalı büyük dilim kızarmış ekmekler üzerinden sunulan tapaslar iken, Pinchos’lar klasik Bask mutfağının temellerini oluşturan küçük ekmek dilimleri üzerindeki tapaslardır.

Tüm damak tatları düşünülerek oluşturulan mönüde, sebze yemek isteyenler için Katalan usulü ıspanak, et yemek isteyenler içinse maydanoz pestolu ciğer, kuru etli pan tumaca, guacamole sos üzerinde tatlı ekşi tavuk ve Sicilya usulü köfte gibi bazıları klasik, bazıları da mekan sahiplerinin evde yapıp misafirlerine sunduğu yemekler yer alıyor.

Mönüdeki yiyecekler, yine alternatif özel yapım içeceklerle eşleştirilmiş. Bunlardan ilki İstanbul’da butik üretim yapan Erenköy Şerbetçisi’ne ait. Erenköy Şerbetçisi’nin nar, ayva, portakal gibi mevsim meyveleri; lavanta, yasemin gibi çiçek ve alternatif acıbadem, ballı zencefil, gül, demirhindi gibi liste uzun. Nar şerbetinden yapılan sangria, fermente bir içecek olan Chardonnay, Merlot, Grenache gibi üzümlerden yapılan Le Petit Chavin diğer bir seçenek.


Sicilya usulü köfte
HOLA! Panini&Tapas’ta ürünlerde kullanılan malzemeler de özenle seçilmış. Tostas’lar için kullanılan ekşi mayalı ekmekler Aydın Nazilli’de bulunan İpek Hanım Çiftliği’nden, Panini ekmekleri ise Tarihi Moda Fırını’ndan, pinchos’larda kullanılan deniz ürünleri sardalye, füme alabalık ve ançüez de Gelibolu Selahattin Konserve’den alınıyormuş. Tatlı menüsünde yer alan peynir helvası ise yine bir Çanakkaleli “Kadir Yaşar Usta”dan geliyormuş.

Ev yapımı cheesecake
Mekanın sahipleri 12 metrekarelik bu küçük mekanda gerçek tapas ve pinchos kültürü ile alternatif Panini lezzetlerini sanki evlerinin salonunda servis ediyormuş gibi sunmayı amaçlamışlar.
Caferağa Mahallesi Şair Latifi Sokak 2/B Moda-Kadıköy’deki Hola! Panini & Tapas Pazartesi hariç her gün 8.30-20.30 saatleri arasında açık...