130 yıllık gerçek İtalyan kahvesi İstanbul'da

130 yıllık gerçek İtalyan kahvesi İstanbul'da
130 yıllık gerçek İtalyan kahvesi İstanbul'da
Caffé Vergnano, şehrin en önemli kültür sanat merkezi olma yolunda ilerleyen Maslak'taki UNIQ İstanbul'da açıldı...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Ocak 2008’den beri Caffé Vergnano’nun Türkiye Distribütörü olarak HORECA pazarında faaliyet gösteren Mira Gıda AŞ, Mira Gourmet ile Caffé Vergnano işbirliğinin ürünü kafe-bar konseptini, Uniq İstanbul Kültür Merkezi’nde 26 Mayıs’ta açtı. İlk şube ise Zorlu Center/ Eataly’nin içinde Aralık 2013 açılmıştı.

Caffè Vergnano, 1882 yılından beri Vergnano ailesi tarafından yönetiliyor. En eski kahve üretim şirketi olarak İtalya’da 130 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren şirket dünya genelinde 80’in üzerinde ülkeye ihracat yapıyor.

Yüzyılı aşkın bir süredir kahve tutkunlarının beğenisini kazanan Vergnano misyonunu ailenin girişimci dördüncü kuşağıyla devam ettiriyor. 2001 yılından bu yana Torino’da bulunan 13.500 metrekare üretim tesisinde, 80’in üzerinde ürün çeşidiyle sürekli büyüme sağlamış olan Caffé Vergnano 2008 yılından beri de İtalya’daki 6’ncı en büyük kahve firması olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Caffè Vergnano, en iyi ham madde seçimi, geleneksel kavurma uygulaması ve ürün yeniliğini simgeleyen bir marka olarak biliniyor.

Ailenin üçüncü jenerasyon temsilcilerinden Carlo Vergnano ve oğlu Pietro, dengeli kahve harmanlarını oluşturma, dünyanın en kaliteli kahve çekirdeklerini seçmekle başladığının bilinciyle düzenli olarak, kahve menşe ülkelerinde, tarlaları ve tedarikçileri ziyaret ediyorlar. Açılışta ev sahipliğini Mira Gurme ortaklarından Ülkü Kahraman’la birlikte Franco Vergnano ve Carolina Vergnano üstlenmişti.

Kahveyi işlemeleri, geleneksel şekilde, yavaş kavurma işlemi uygulanarak gerçekleşiyor. Öncesinde “doğru” çekirdek harmanı oluşturuluyor, en iyi kahve çekirdeğinin seçiminin yanı sıra iklim şartlarını göz önünde bulunduruluyor, çeşitler arası hassas seçimler yapılıyor. Kısacası aile bu geleneği kuşaktan kuşağa aktarmaya devam ediyor.