2016 'Uluslararası Bakliyat Yılı' ilan edildi

2016 'Uluslararası Bakliyat Yılı' ilan edildi
2016 'Uluslararası Bakliyat Yılı' ilan edildi
Türkiye'nin önerisiyle Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kabul edilen "2016 Uluslararası Bakliyat Yılı" tanıtım toplantısı Roma'da yapıldı.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) binasında gerçekleşen toplantının açılış ve kapanış konuşmalarını, Uluslararası Bakliyat Yılı'nın yürütme komitesi başkanları FAO Türkiye Daimi Temsilcisi, Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Aydın Adnan Sezgin ve FAO Pakistan Daimi Temsilcisi Nadeem Riyaz yaptı.

Sezgin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından bir heyetin de yer aldığı toplantıda, küresel gıda güvenliği ve beslenme konusunun, Türkiye'nin G-20 dönem başkanlığının öncelikleri arasındaki yerine dikkat çekti.

Geçen Mayıs ayında Türkiye'de düzenlenen G-20 Tarım Bakanları toplantısının, grup tarihinde bu konuda düzenlenen ikinci toplantı olduğunun altını çizen Sezgin, bakliyat tüketiminin, açlıkla etkin bir şekilde mücadele bakımından taşıdığı önemi de vurguladı.

 

TÜRKİYE VE PAKİSTAN'A TEŞEKKÜR

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, toplantıda adına yapılan yazılı açıklamada, "Bakliyatlar açlık, gıda güvenliği, yanlış beslenme, çevre sorunları ve insan sağlığı gibi konulara katkıda bulunabilir" dedi.

FAO Genel Direktörü José Graziano Da Silva ise, "Bakliyatın, beslenme düzenlerinde önemli olduğu ve küçük ölçekli çiftçiler tarafından yetiştirildiği Latin Amerika, Afrika ve Asya'da gıda güvenliği açısından önemi yadsınamaz" diyerek, bakliyat ürünlerinin, asırlardır insanların sofralarında yer almasına rağmen hak ettiği önemi göremediğini ifade etti.

2016'nın, bakliyat tüketimine ilişkin farkındalığı arttıracağına inandığını kaydeden Da Silva, söz konusu yılın Yönlendirme Komitesi Eş Başkanları olan Türkiye ve Pakistan'a, sarf ettiği çabalardan ötürü teşekkür etti.

Da Silva daha sonra sembolik olarak birkaç bakliyat tohumunu toprağa ekerek, yılın fiilen açılışını yaptı.

Böylece, Türkiye'nin 2012'de önerdiği ve FAO tarafından onaylanarak, BM Genel Kurulu'nda kabul edilen "2016 Bakliyat Yılı"na ilişkin çalışmalar başlamış oldu.

Söz konusu yılın dünya duyurusu ise, 18 Kasımda New York'ta Birleşmiş Milletler üyesi ülkelerin katılımıyla yapılacak.

 

Dünya genelinde gerçekleştirilecek faaliyetlerin eş güdümünü sağlamak amacıyla 14 üye ülkenin temsilcilerinin yer aldığı Yönlendirme Komitesi oluşturulmuştu. Ayrıca bu komitede IFAD (Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu), WFP (Dünya Gıda Programı), Bioversity International gibi uluslararası organizasyonlar, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcileri de bulunuyor.

TÜRK BAKLAGİLİ DÜNYAYA TANITILACAK

"Sürdürülebilir gelecek için besleyici tohumlar" sloganı kullanılan 2016 Uluslararası Bakliyat Yılı çerçevesinde düzenlenecek faaliyetlerle, bakliyatların faydaları konusunda farkındalık yaratmak, üretim ve ticaretini arttırmak ve gıda zincirinde yeni ve akıllı yöntemleri teşvik etmek amaçlanıyor.

2016, Türk baklagillerinin dünyaya tanıtılması ve piyasa değerinin artırılması için de önemli olacak. Nohut ve mercimeğin ana vatanı ve gen merkezlerinden birisi olan Türkiye'nin küresel baklagil ticareti içerisindeki payı yüzde 3 civarında bulunuyor.

Türkiye, dünyada mercimek üretiminde 3'üncü, nohut üretiminde ise 4'üncü sırada yer alıyor. Son 7 yılda toplam kuru baklagil üretimini yüzde 21,5 artıran bu ülke, nohut ihracatında dünyada 5'inci, mercimekte ise 3'üncü sırada bulunuyor.

 

Roma'daki toplantıya katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanı İsmail Kemaloğlu, 2016'nın "Bakliyat Yılı" ilan edilmesinde ana girişimci ülkenin Türkiye olduğunun altını çizerek, "Çünkü Türkiye, bakliyatın ana vatanı. Bu açıdan bizim için çok önemli bu yıl. 2014'te, 3 temel başlıklı bir eylem planı hazırladık. Birincisi; AR-GE ile birlikte Türkiye'nin üretimi artırmak. İkincisi; sağlıklı beslenme, obeziteyle mücadele, özellikle genç nüfusun bakliyata ilgisi açısından tüketimin artırılması. Üçüncüsü; Türkiye, ana üretici ve ana tüketici ülkelerden ve aynı zamanda önemli ithalatçı ülkelerden, ticaretin artırılmasını da amaçlıyoruz" diye konuştu. (DHA)