7 Bölge, 7 Anadolu peyniri,7 şarap

7 Bölge, 7 Anadolu peyniri,7 şarap
7 Bölge, 7 Anadolu peyniri,7 şarap
Peynirin tarihçesi, yapımı ve sınıflandırılması hakkında merak edilenler,  Anadolu'nun yedi farklı bölgesinden seçilen peynirler ve şaraplar atölye çalışmasında bir arada...  

Bir zamanlar peynir ve şarap ikilisi söz konusu olduğunda "Türkiye peynirleri şarapla eşleşmez" denir, kesilip atılırdı. Son yıllarda bu algı yavaş yavaş değişmeye başladı. Ve aynı zamanda ortaya çıktı ki, şarapla çok iyi eşleşen peynir cinslerimiz de var.
Türkiye’de yemek ve şarap kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla kurulan IWSA’de (International Wine& Sprits Academy) peynirlerimiz üzerine derinlemesine çalışan iki isimle, Neşe Biber ve Berrin Bal Onur’la 24 Mart Salı günü bir atölye çalışması düzenleniyor.

2000 yılından beri hizmet veren Antre Gourmet’in kurucuları Neşe Biber ve Berrin Bal Onur, Türkiye’nin lokal ürün çeşitliliğini, kentli kültürle bilinçli bir şekilde buluşturmak için yola çıkmışlar. Türkiye’nin unutulmaya yüz tutmuş peynir zenginliğinin farkında olan ikili, yurt dışındaki örneklerinde olduğu gibi ülkemiz peynirlerini de bir değer haline getirmeyi hedefleyerek yeni bir konsept yaratmışlar. Peynirler hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin başvuracağı önemli bir kaynak olacak yeni kitapları ise yakın zamanda meraklıklarıyla buluşuyor. IWSA’da peynirin tarihçesi, yapımı ve sınıflandırılması hakkında merak edilen her şeye yanıt olacak ve Anadolu’nun yedi farklı bölgesinden seçilen birbirinden farklı peynir çeşitlerin yer aldığı, şarapla eşleşmeli  atölye çalışması 24 Mart Salı günü 19.00-21.00 saatleri arasında yapılıyor.
Ege-Bergama Tulumu, Karadeniz-Külek Peyniri, Marmara İsli Abaza, Akdeniz-Mersin Bezde Tulumu, Güney Doğu Anadolu-Urfa Peyniri, İç Anadolu-Divle Obruk Tulumu ve Doğu Anadolu-Boğatepe Kars Gravyeri bu atölye çalışması için seçilen birbirinden değerli ve lezzetli çeşitler.
IWSA Tel: 0212 252 91 61