Açık büfe Uzakdoğu mutfakları şöleni

Açık büfe Uzakdoğu mutfakları şöleni
Açık büfe Uzakdoğu mutfakları şöleni
Shangri-La Otel Shang Palace'ta cuma akşamlarına özel açık büfe Uzakdoğu mutfaklarından örnekler sunuluyor...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Beşiktaş Vapur İskelesi’nin hemen ardında birkaç yıl önce açılan Shangri-La Bosphorus’un alt katında bulunan Shang Palace Uzakdoğu mutfağının İstanbul’daki en iyi birkaç temsilcisinden biri. Geçen yıl Çin’in Kanton mutfağından örnekler sunan restoranda yediğim Pekin ördeği ve şefin önümüzde yaptığı ‘noodle’un tadı hala damağındadır. 

İstanbul'da iyi Çin yemeği de yenir

Shangri–La’nın giriş katında Türk ve dünya mutfağından örnekler sunan IST TOO adlı bir restoranı daha var. Restoranı cuma akşamlarına özel geniş bir yelpazede Uzakdoğu mutfağına ayırmaya başlamışlar. Çin, Malezya, Endonezya, Tayland, Singapur, Tayvan, Filipinler, Japonya, Hindistan, Vietnam, Hong Kong ve Kore gibi ülkelerin mutfaklarından örnekler hazırlanıyor.

Executive Şef Olivier Pistre hazırladığı istasyon istasyon düzenlenen açık büfede Çin’e özgü Pekin ördeği, Thai mutfağının olmazsa olmazlarından köri soslu tavuk ve acılı ekşili tom yam çorbası, Hindistan mutfağından dal makhani, Kore’nin geleneksel sebze yemeği kimchi, Vietnam’la özdeşleşmiş spring roll, Singapur mutfağından laksa, Hong Kong’un buharda pişmiş dim sum’ları gibi çeşitler sunuluyor. Ayrıca Japon Şef Keisuke Uno’nun cuma akşamlarına özel hazırladığı sushi, nigiri ve sashimi de var.

Uzakdoğu lezzetlerini sevenler için tam bir şölen. İstediğiniz istasyondan gözünüzün önünde hazırlanan çeşitlerden istediğiniz kadar alıyorsunuz.

Kişi başı belirlenen fiyat ise 175 lira. 0-6 yaş çocuklar için ücretsiz, 7 - 12 yaş çocuklar için ise %50 indirimli alıyorlarmış.