Adana'da hangi kebapçıya gidilir?

Adana'da hangi kebapçıya gidilir?
Adana'da hangi kebapçıya gidilir?
Bir süre önce sizlerden yörenizde, yakınınızda en sevdiğiniz, en çok gittiğiniz kebapçıları yazmanızı istemiştim. O denli çok mail geldi ki şimdi onları tasnif etmeye çalışıyorum. Ancak bu arada kendi en iyi kebapçılar listelerini oluşturanlar da oldu. Tabii öncelik kebabın hasının yapıldığı Adana'da. İşte Mehmet Burak Ünaldı'nın mektubu ve Adana'nın en iyi 10 kebapçısı listesi...

Merhaba Müge Hanım,
Aşağıda en sevdiğim kebapçıların listesini bulabilirsiniz. Öncelikle belirtmeliyim ki bu liste “Adana kebabı” dikkate alınarak hazırlanmıştır, diğer kebap çeşitlerinde farklı kebapçılar olabilir.

Ancak kebap denildiğinde aklıma gelen ve diğer çeşitleriyle karşılaştırıldığında bence açık ara en lezzetli olanı Adana kebaptır. Ben Adanalıyım ancak 9 yıl Ankara’da, 3 yıl da İstanbul’da yaşadım. Affınıza sığınarak, Adana dışında kebapçıların olduğu listelere çok itibar etmemenizi öneririm. Zira şehir dışında açılmış bir kebapçı, ustası her ne kadar maharetli olsa da birçok başka faktör nedeniyle Adana menşeili olan bir kebapçının yanına dahi yaklaşamıyor. Bu tadın müptelası olduğum için yıllarca birçok kebapçıyı denediğimden bunu rahatlıkla söyleyebilirim.

1. Elem Restaurant (Havutlu ve Güzelyalı şubeleri ): Aslen kasaptırlar, kebabın dışında başka et çeşitleri de bulunur, hepsi çok lezzetlidir. Meze sayısı sınırlıdır, ancak güzeldir.

2. Kebap 52 (Ramazanoğlu Cad. ): Kebabın yanı sıra mezeleri de çok lezzetlidir, özenli ve temiz bir yerdir. Kemikli tavuk ve buttan yapılan tavuk şişini de tavsiye ederim.

3. Ekspres Dürüm (Ziyapaşa Cad. - Yüzme Havuzu Kavşağı ):- Ayaküstü dürüm yemek içindir, salaştır, ancak çok lezzetlidir.

4. Eyvan Kebap (Hacı Bayram şubesi ): Bakımyurdu Caddesi’nde bulunan şubenin kebabı çok lezzetlidir, şube gece geç saatlere kadar açıktır. Turgut Özal Bulvarı şubesi seri üretim gibidir, orayı tavsiye etmem.

5. Birbiçer (Bakımyurdu Cad.): Bakımyurdu Caddesi’nde bulunan şubenin kebap ve ciğeri çok başarılıdır, yeri Eyvan Kebap’a çok yakındır. Turgut Özal Bulvarı şubesini tavsiye etmem.

6. Tarihi Kazancılar Kebap Salonu (Büyük Saat, Kazancılar Çarşısı): Adana’nın en eski kebapçılarındandır. Kebabı ve mezeleri çok lezzetlidir. Otantik bir yerdir, özellikle dışarıda oturulmasını tavsiye ederim, ambiyansı harikadır.

7. Asmaaltı Kebapçısı (Büyük Saat, Kazancılar Çarşısı ): Diğer Asmaaltı adıyla açılan kebapçılarla karıştırılmaması gerekir. Adana’nın en eski kebapçılarındandır. Kebabı ve ambiyansı harikadır.

8. Muzzy Ocakbaşı (Ordu Cad. ): Diğer kebapçılara oranla kebabı biraz daha yağlıdır, ancak çok lezzetlidir.

9. 5 Ocak (Şinasi Efendi Cad. ): Kebap 52’nin eski yerinde, Barlar sokağında bulunmaktadır. Tarzı Kebap 52’ye benzer, kebabı ve mezeleri çok lezzetlidir.

10. Sergen Ocakbaşı (Zekiye Has Pasajı ): Salaştır, kebabı oldukça lezzetlidir.
Mehmet Burak Ünaldı