Aklımızdan hiç çıkmasın!

Aklımızdan hiç çıkmasın!
Aklımızdan hiç çıkmasın!
Gıda ürünlerinin tazeliği ve saklanma koşulları insan sağlığının olmazsa olmazı. Etkisi mide bozar geçer gibi algılanmamalı. Kanserden genetik bozukluğa olumsuz etkiler listesi uzun...
Haber: MÜGE AKGÜN / Arşivi

Beslenme ve gıda ürünleri söz konusu olduğunda saklama koşullarının hayati olduğunu hatırlamakta yarar var. Çünkü güvenli olmayan gıdaların insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri kısa sürede görülebileceği gibi, uzun vadede de görülebiliyor.

Güvenli olmayan gıdaların mide-bağırsak enfeksiyonları gibi hemen görülebilen sonuçların yanı sıra kanser, kalp-damar hastalıkları ve genetik bozukluklar gibi uzun süre sonunda ortaya çıkabilen çok önemli sonuçları var. Her zaman da ekşime küflenme gibi gözle görülen bozulma belirtileri de göstermeyebilirler.


PEKİ NELER YAPMALIYIZ?


Öncelikle gıdaların etiketinde belirtilen kullanım ve muhafaza talimatları dikkatle okunmalı ve uygulanmalıdır.


Son tüketim tarihi geçmemiş dahi olsa; iç metal yüzeyi aşınmış, çizilmiş ve kararmış konserve gıdalar tüketilmemeli, üretimi yapılan yere iade edilmelidir.


Dondurulmuş ürünler buzluğa, "önce gelen, önce tüketilir prensibiyle yerleştirilmeli tüketilmelidir.

Dondurulmuş ürünler oda sıcaklığında değil, buzdolabı sıcaklığında  çözdürülmeli ve bir kez çözündürülmüş ürün bir daha buzluğa konmamalıdır.

Pişirilmiş gıdalar hemen tüketilmeli ya da daha sonra tüketilecek ise hızlıca soğutulmalarını takiben buzdolabında saklanmalıdır.

Pişirmeden önce sosla, baharatlarla ve yağla marinasyon  işlemi uygulanacaksa, oda sıcaklığında değil mutlaka buzdolabı koşullarında uygulanmalıdır.


Taze etlerin renginde görülen solma veya koyulaşma; tek başına bir bozulma veya bayatlamanın habercisi olmayabilir. Renk değişimi taze ette oksijenle temas nedeniyle de görülür. Ancak bununla beraber kokuda değişiklik, et yüzeyinde yapışkanlaşma veya sümüksü yapı oluştu ise et kesinlikle yenmemelidir.

Küflenmiş bir ürünün küflü kısmı ayrılarak, küflenmemiş kısmı tüketilmemelidir.


Evde bayram, yılbaşı gibi özel günlerde düzenlenecek kalabalık grup yemeklerinde yemekler, oda sıcaklığında en fazla iki saat kalmalıdır. Yemeğin bu sürede tüketilmeyeceği öngörülüyorsa, mutlaka iki saatten önce tekrar buzdolabına kaldırılmalıdır.


Evde konserve üretimi; ısıl işlem aşamasında yapılan hatalarla zaman zaman sağlık risklerine yol açmaktadır. Mümkün olduğunca evde konserve üretimi yerine ürünün dondurarak muhafazası tercih edilmelidir

 

Yüksek sıcaklıkta uzun süre kaynatılarak yapılan reçellerde insan sağlığı açısından tehlike oluşturan bir kimyasal oluşmaktadır. Evde üretilen reçellerin bileşimi uzun süre kaynatmayı gerektirmeyecek biçimde hazırlanmalıdır.

Mikroorganizmaların çoğu sıcağı ve rutubeti sever. Beslenmemizde vazgeçilmez olan et, süt, yumurta gibi ürünler, gerek mikroorganizmaların  sevdiği ürünler oldukları için, gerekse orijinlerinden gelen mikrobiyel yük nedeniyle riskli ürünlerdir.

Depolanan ürünlerin çapraz bulaşmaya yol açmaması için; et, tavuk, balık, yumurta gibi çiğ hammaddeler ile mamul maddeler aynı ortamlarda depolanmamalıdır. Kuru ürünler; serin, havadar ve kuru ortamlarda saklanmalıdır