Akşam yemeği olmazsa kahvaltıya gelin gari!

Akşam yemeği olmazsa kahvaltıya gelin gari!
Akşam yemeği olmazsa kahvaltıya gelin gari!
Bodrum'da restoran olmasının yanı sıra bir yemek atölyesi gibi hizmet veren Erenler Sofrası duyurularını mektupla yapıyor. Yeni mektupta balıkçı yemekleri mönüsü var...

“Ot mevsimi, enginar mevsimi derken, yeni mahsul zeytinyağlarımız gelmişken, oğlak ve kuzu zamanıyken, yeni menüleri hazırlarken hala şöminemiz yanarken gelin gari, biz sabahtan pişiriyoruz akşama kadar da misafirlerimizi ağırlıyoruz.

Hava güzelse artık bahçeye bile çıkıyoruz. Salı günleri hariç her gün ister öğlen yemeğine, ister çay saatine, ister akşam yemeğine olmadı hafta sonu kahvaltıya buyurun gari.

Özel etkinliklere de devam diyoruz .  Yunan Müzikleri, eşliğinde İstiridye Üstü Girit ve İstanbul'dan Montreal'e kitaplarının ve bir çok yemek kitabı yazarı, yemek eleştirmeni, özel şef sevgili dostumuz Byron Ayanoğlu bu sefer bir balıkçı menüsü hazırladı, Yunanistan'dan.

Bizimle birlikte pişirmek öğrenmek ve sohbete katılmak isterseniz 4 Nisan Cumartesi günü saat öğleden sonra iki de bekliyoruz. Pişirmek istemem ama yerim, sirtaki de yaparım,  eğlenceye katılırım derseniz yemek servisimiz saat 7 de başlıyor. Mönüde kızarmış acı biber ve zeytin, Yunan Salatası, Marine edilmiş hamsi, Yunan usulü kadınbudu köfte, sübye tava, elde açılmış arapsaçlı peynirli börek, fırın levrek yanında limonlu patates, çikolatalı baklava var.”

Fiyatlar; saat 14:00, yemek dersi ve yemek kişi başı 85 TL
saat 19:00, yemek 75 TL
sofra@erenler-sofrasi.com