Alaçatı Ot Festivali'ne gidiyoruz

Alaçatı Ot Festivali'ne gidiyoruz
Alaçatı Ot Festivali'ne gidiyoruz
Tam Alaçatı mevsimi, sakin, ılık ve yemyeşil... Evet Alaçatı Ot Festivali, bu hafta sonu altıncı kez ot ve sebze sevenleri bir araya getiriyor...

Alaçatı’nın o kendine özgü dar sokaklarında yaşanmış kültürel değerleri tekrar canlandırmak, sokaklara kadar taşan kafelerinde buluşmak, sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çekmek için yola koyulan Otların Rüzgarlı Öyküsü: Alaçatı Ot Festivali, 26-29 Mart 2015 tarihleri arasında altıncı kez düzenleniyor.

6. Alaçatı Ot Festivali’nin bu yılki teması M.Ö. 8’nci yüzyıldan bu yana besin kaynağı ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılan “Ebegümeci” otu. Bu tema çerçevesinde otlu yemek atölyelerinden, yabani ot tanıma ve toplama gezilerine, doğal beslenme ve sağlık hakkında seminerlerden ot toplama ve otlu yemek yarışmalarına kadar birçok etkinlik gerçekleştiriliyor.

Tuval, Şişerga, 35'lik, Mezzem, Dutlu Kahve, Şerefe, Zıkkım ve Bi İnce ve daha Alaçatı’nın birçok kafe ve restoranı Ot Festivali için özel mönüler hazırlıyor.


Festivalde, birbirini o ana kadar tanımayan yüzlerce insanın oluşturduğu festival korteji başta olmak üzere Pinhani, Anason Orkestrası’yla yöresel müzik gruplarının konser ve müzik dinletileri gibi birçok etkinlik var. ‘En çok ot çeşidini kim toplar’ ve ‘En güzel otlu yemeği kim pişirir’  yarışmaları yapılıyor ve bu birbirinden özgün ot yemekleri tadılıyor.

Ayrıca Ot Festivali'ne, Gıda ve Beslenme İçin Biyoçeşitlilik Projesi (Biodiversity for Food and Nutrition Project) kapsamında farklı ülkelerden bilim insanları da yabani bitkiler, biyoçeşitlilik üzerine inceleme yapmak ve endemik bitkilerin korunması, sağlıklı beslenme konusu üzerine seminer vermek için katılıyor. Bu hafta sonu Alaçatı vakti olmalı, fırsat yaratın...