Almanya'da yılın someliyesi Türkiyeli

Almanya'da yılın someliyesi Türkiyeli
Almanya'da yılın someliyesi Türkiyeli
Yılın son güzel haberlerinden biri Almanya'dan geldi. İki Michelin yıldızlı Schlossberg Restaurant'ta someliye (şarap sunumu yapan garson) olarak görev yapan Teoman Mezda, Almanya'nın en tanınmış gazetelerinden FAZ/ Frankfurter Allgemenie tarafından yılın someliyesi seçildi.
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Yılın son güzel haberlerinden biri de Almanya’dan geldi. İki Michelin yıldızlı Schlossberg Restaurant’ta someliye olarak görev yapan Teoman Mezda Almanya’nın en tanınmış gazetelerinden FAZ/ Frankfurter Allgemenie tarafından yılın someliyesi seçildi.

Almanya’nın en ünlü yeme içme yazarlarından biri olan Jürgen Dollase yıl içinde Almanya’daki Michelin yıldızlı restoranları ziyaret ediyor, FAZ ve Fine Wine dergisi için değerlendirmeler yapıyormuş. Dollasa ve ekibi bu yıl Teoman Mezda’yı yılın someliyesi olarak seçmiş.

Ödül de Mezda’ya 30 Ocak Cumartesi akşamı Schloß Bensberg’de düzenlenecek gala yemeğinde verilecekmiş. Mezda, “Biz Türkler olarak Almanya’da böylesi organizasyonlarda ön planda olmamız, adımızın geçmesi çok alışıldık bir durum değil. O yüzden de çok heyecanlıyım” diyor. Fine Wine dergisi de Mezda’yla Mart ayında yayınlanmak üzere uzun bir söyleşi yapmış.


Bugün 40 yaşında olan Teoman Mezda, turizm, otel ve restoran işletmeciliği eğitimi aldıktan sonra, otel ve restoranlarda çalışırken kendini şarap konusunda da geliştirmiş. Şimdi çalıştığı restorandan önce de yine aynı bölgedeki Relais& Chateau zincirine dahil Hotel Traube Tonbach’ın içindeki üç Michelin yıldızlı Restaurant Schwarzwaldstube’de someliye olarak çalışmış.

Bu arada someliyelik okulunu bitirmiş. 2013 yılında İngiltere’de ‘certified’ diploması almış. Şimdi ise Baiersbronn’daki Hotel Sackmann’ın içindeki Schlossberg Restaurant’ta çalışıyor ve Court of Master Sommeliers de Advance için hazırlanıyormuş.

Avrupa’da ya da dünyanın neresinde olursa olsun, Türkiyeli birinin kazandığı başarılar hepimizin gururunu okşuyor, mutlu oluyoruz.

Amacını aşan yasaklar ve yaptırımlarla son yıllarda şarap sektörü, özellikle butik üreticiler zorda. Teoman Mezda gibi başarılı someliyelerin, Türkiye şaraplarının yurt dışında algısının değişmesine ve tanınmasına da katkıları büyük olacaktır. Böylesi isimlere çok ihtiyacımız var, kendisini yürekten kutluyorum...