Anne yemeklerimizle Florida'da!

Anne yemeklerimizle Florida'da!
Anne yemeklerimizle Florida'da!
Florida'da Akdeniz mutfağı ağırlıklı lokantası olan Semih Arif Özdemir'in hedefi geleneksel mezelerimiz ve tencere yemeklerimizi Amerika'da ve dünyada tanıtmak için şubeler açmak...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Bir süre önce Amerika Florida Palm Beach’te yaşayan ve restoran işleten Semih Arif Özdemir’den bir mail aldım. Özdemir, üç yıl kadar önce ‘Agora Mediterranean Kitchen’ adlı Akdeniz mutfaklarından örnekler sunan bir restoran açmış.

ODTÜ Makina ve Ekonomi bölümlerinde başladığı üniversite hayatını Penn State University'de çifte lisans ve makina yüksek lisansıyla tamamlayan Özdemir, bir süre ABD’de medikal, finans ve emlak sektörlerinde çalışmış.

Ama yeme-içme tutkusu, biraz da Türkiye yemekleri özlemi onu restoran açmaya yöneltmiş. Agora Mediterranean Kitchen’da Anadolu ve Orta doğu coğrafyasında yaşayan Türk, Ermeni, Rum ve Arap gibi farklı kültürlerin mutfaklarından örnekler sunuyorlarmış.

Semih Özdemir’in yolladığı fotoğraflar ve yazdıklarıyla neredeyse Agora’ya girmiş gibi oldum! Meze, ara sıcaklar, kebaplar, tencere yemekleri gibi geleneksel mutfağımızdan örneklerin yer aldığı zengin bir mönüleri var.  

ANNEM DOĞUŞTAN ŞEF

Özdemir, “Annem bir kaç aydır yanımdaydı o da Türk kadını gibi doğuştan şef. Her gün restoranın mutfağına girip biber-kabak-domates lahana dolması, karnıyarık, türlü, mercimek köftesi, baklava, sütlaç, yoğurt, mercimek, ezogelin çorbası gibi sulu yemek ve tatlılar yapıyor. Bu arada da mutfak ekibime tüm detayları öğretiyor” diyor.  

Florida’da annesinin yemekleri büyük bir ilgiyle karşılanmış. Zaten onun da kanıtlamaya çalıştığı anne yemeklerinin, geleneksel mutfağımızın lezzetiymiş.  

Agora Mediterranean Kitchen Trip Advisor'in Florida Palm Beach bölgesindeki restoranların Akdeniz mutfağı kategorisinde birinci sırasında yer alıyormuş. 600'e yaklaşan tüm restoranlar arasında da üçüncü sıradaymış.


Özdemir’in hedefi kısa sürede Agora Mediterranean Kitchen’in ABD’de şubelerini açmak. Sonra da bir dünya markası yaparak İtalyan, Fransız, Çin restoranları gibi yaygınlaşmasını sağlamak.

Neden olmasın? Bugüne dek Amerika ve Avrupa kentlerinde sayıları az da olsa Türkiye mutfağı sunan restoranlar açıldı ama Türk mutfağı algısının çok yaygınlaştığını söyleyemeyiz. Umarız böylesi örnekler çoğalır ve mutfağımız yurt dışında da layık olduğu yere gelir.

Türkiye mutfağı sunan restoranların tüm dünyada yaygınlaşması ve beğenilmesinin gastronomi turizminin gelişmesine katkısı büyük olacaktır. Unutulmayan bir lezzet peşinden sürükler...