Armaggan'dan genç sanatçı ve tasarımcılara destek

Armaggan'dan genç sanatçı ve tasarımcılara destek
Armaggan'dan genç sanatçı ve tasarımcılara destek
Gelenekten aldığını geleceğe taşıyabilmek, sanatta ve tasarımda yeni ufuklar açmak hedefiyle yola koyulan Armaggan Art & Design Gallery genç sanatçılara yurt içinde ve dışında destek sağlıyor...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Geçtiğimiz günlerde Ortaköy’de Esma Sultan’ın hemen yanı başındaki Ayaslı ailesine ait Armaggan Bosphorus Suites’te Armaggan Genel Müdürü Ebru Karaçam ve sanatçılarıyla bir araya geldik. Bugüne dek yaptıklarını ve yeni dönemde gerçekleştirecekleri projelerini anlattılar.

Gelenekselden güncele, takıdan objeye, kıyafetten, dekorasyona lüks tasarım iddiasıyla yola koyulan Armaggan 2011 yılında Art & Design Gallery’i kurarak genç Türkiyeli sanatçılarıyla da işbirliğine girmişti.

Genç sanatçıların yurtiçi ve yurtdışında temsil edildiği bir sanat platformu olarak  hayata geçirilen sanat ve tasarım galerisinde yer alan çalışmaların tümü sanatçılar tarafından sergiler için özel olarak üretiliyor.

Ebru Karaçam amaçlarını “Gelenekten aldığımızı geleceğe taşıyabilmek, sanatta ve tasarımda yepyeni ufuklar açabilmek ve Türk sanatının ve Türk sanatçılarının kalitesinin, özgünlüğünün doğru destek ve yönlendirmelerle dünyada hak ettiği yere gelmesini desteklemek” olarak açıklıyor.


Şevket Arık
İlk karma serginin 2012 yılının Ocak ayında açıldığı galeride 2014 yılında toplam 83 sanatçı ile çalışılmış. İlk altı ayda 76 farklı sanatçının yer aldığı 2015 yılında da yıl sonu hedefi, 100 sanatçı. Ve aynı zamanda 2015 yılı karma sergilerinde 50 yeni sanatçıya eserlerini sunma olanağı verilmiş.

ARMAGGAN Art & Design Gallery, son üç yıldır Chicago’da düzenlenen SOFA Art+Design Fuarı’na da katılıyor. Turkish Cultural Foundation’ın desteğiyle fuar öncesinde açık çağrılar yaparak toplanan başvurular arasından seçilen sanatçıların yabancı koleksiyonerlerle tanışabilmeleri için fuara bizzat katılımı da sağlanıyor.


Neşe Çoğal
Galerinin internet sitesinde sanatçıların tasarımlarının online satışı olanağın sunuluyor. Ve aynı zamanda Dünyanın en büyük müze ve galerileriyle işbirliği yapan, 40 binin üzerinde sanatçının yer aldığı online sanat platformu Artsy’de de yapıtlar yer alıyor.

Sanatçılarımızın dış dışında da kendini tanıtılmasına olanak veren bu gibi projeleri içtenlikle destekliyoruz...