Bahçeden evinize tek tık'la taze sebze meyve...

Bahçeden evinize tek tık'la taze sebze meyve...
Bahçeden evinize tek tık'la taze sebze meyve...
İnternet üzerinden yetiştiği yörelerden siparişle taze sebze ve meyveye ulaşmak kolay ama pahalı, şimdi durum değişiyor mu? İşte iki adres...

Son yıllarda internet üzerinden doğal ya da organik tarımla üretilmiş taze meyve ve sebzelerin satışında büyük artış var. Aslında bu yöntem neredeyse son on yıldır vardı ama fiyatlar çok yüksek olduğu için ancak belli bir gelirin üzerinde kazananlar bu yola başvurabiliyordu. Şimdi rekabet ve talep arttıkça fiyatlarda makul rakamlara inecek gibi görünüyor. En azından bunu iddia edenler var. Bugün iki siteye yer vermek istiyorum. İlki piyasaya yeni giren ‘etarlam.com’. Diğeri ise ‘portakalbahcem.com’.


www.etarlam.com
‘www.etarlam.com’ Ege bölgesinde kurulmuş olan küçük bir  işletme. www.etarlam.com isimli sitelerinde tamamen bölgede yetişen doğal ürünlerin satışını yapıyorlar. Diğer benzeri sitelerden ayrıcalıklarının fiyatlarının çok daha düşük olduğunu iddia ediyorlar. Bu tarz satış yapan sitelerin bir çoğunda çok yüksek fiyatlara satılıyor olması onlara bu sistemi bölgede kurup uygun fiyatlarla tüm Türkiye’ye sunma fikrini vermiş.  

Ürünleri bölgede üretim yapan, organik veya doğal sertifikası bulunan üreticilerden, doğal tarım uygulamalarıyla üretim yapan küçük çiftçilerden temin ediyorlar. Hem Köy-Kop’la işbirliği yapıyor, hem de  kooperatiflerden bağımsız olarak doğal üretim yapan köylü ailelere de ulaşmaya çalışıyorlar.

Doğallık kontrolü  sertifikası yoksa ya da üretim sürecine şahit olmadıkları hiç bir ürünü satmıyorlar. Ayrıca etarlam olarak kazançlarıyla orantılı köylerinde bu üretimi yapan kadınları desteklemek adına birkaç sosyal yardım projesi hazırlamışlar ve yakında hayata geçireceklermiş. Ne diyelim yolları açık olsun, biz de ederinin çok üzerinde fiyat ödemeyelim doğal ya da organik ürünlere. Rekabet olunca fiyatlar da realize oluyor.


www.portakalbahcem.com
100’ün üzerinde farklı ürünü internet üzerinden tüketicilerle buluşturan portakalbahcem.com’un müşterileri için hazırladığı ‘Otomatik Sipariş’ özelliğiyle sezonun en taze meyveleri her hafta düzenli olarak kapıya teslim ediliyor. Sipariş verilen günde seçilen meyveler dalından toplanıyor ve hava koşullarına bağlı olarak ortalama 24 saat içerisinde kargoya veriliyor.

Portakalbahcem.com’un yeni sistemi ‘Otomatik Sipariş’ ile 6 farklı paketten biri seçilip sepete eklendiğinde, bir ay boyunca her hafta aynı günde en taze meyvelere kolaylıkla ve fiyat artışı olmadan ulaşmak mümkün. Otomatik sipariş sistemini kullanan tüketiciler hem zamandan kazanıyor, hem de kargo ücreti ödemiyor.

Finike portakalının yanı sıra geleneksel yöntemlerle hazırlanmış doğal katkısız reçeller, ev yapımı kurabiyeler, taze sıkım %100 naturel nar suyu ve hediye sepetlerinin yer aldığı sitede nar, greyfurt, limon, mandalina, kumkuat , şadoks gibi meyvelerin de satışı yapılıyor.

Portakalbahcem.com’ da sezonun en taze meyvesi bergamut da ürün yelpazesine eklenmiş. Bergamut Çayı mide rahatsızlıkları, solunum yolu enfeksiyonları ve ateşli hastalıklarda doğal tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Ayrıca %90 meyve içeren ev yapımı bergamut reçeli de tüketicilerin beğenisine sunuluyorlar.