Balık yumurtası deyip geçme; o lüksün de sembolü!

Balık yumurtası deyip geçme; o lüksün de sembolü!
Balık yumurtası deyip geçme; o lüksün de sembolü!
Ünlü havyar ve deniz ürünleri markalarından Caviar House & Prunier Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nden sonra İstanbul'da havyar ve deniz ürünleri barı açıyor...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Elde edilmesi, saklanması büyük emek gerektiren havyarın her zaman lüks yaşam sembolleri arasında ayrı bir yeri vardır. Caviar House& Prunier ise bu lüksü havalimanlarına taşıyan marka.

Oysa yıllar önce Londra Heatrow’da  ilk şubelerini açmaya kalktıklarında havalimanının böyle bir lükse uygun olmadığı tepkisiyle karşılaşırlar.

Caviar House & Prunier Seafood Bar geçtiğimiz yılın son aylarında Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminalinde de açıldı. Hafta içinde bir araya geldiğimiz, markayı Türkiye’ye getiren grubun ortaklarından Metin Şen ve Caviar House & Prunier Genel Müdürü Jean Pierre Esmillaire,  Seafood Bar’a gösterilen ilgiden çok memnun şimdilik.

Metin Şen, yakında İstanbul’da bir istasyon açmayı planladıklarını Boğaz kıyısında yer aradıklarını anlattı. İstanbul’da yerli ya da yabancı lüks tüketimi seven, alım gücü yüksek bir kitle her zaman bulunur.

Ama yine de Atatürk Havalimanında bu lüks uçuş öncesi ritüelini ilk kez deneyimleyecek yeme-içme tutkunlarının temkinli olmasında yarar var. Fiyatların oldukça yüksek olduğu söyleniyor.   

RASTLANTILARLA KURULAN BİR BAR ZİNCİRİ

Caviar House & Prunier’in öyküsü neredeyse 150 yıl öncesine uzanıyor. Alfred Prunier Paris’te mersinbalığından ürettiği havyarları sunduğu bir restoran açar.

Prunier markasının yıllar sonra bir araya geldiği, havyar avcısı George Rebeitz tarafından kurulan Caviar House’un geçmişi ise 1950 yılına dayanıyor. 

Caviar House & House’un havaalanları satış noktalarında satılırken bir restoran bar haline dönüşmesinin ardında ise Amerikalı ünlü caz piyanisti Count Basie’nin havyar tutkusu var.

Basie bir gün Heatrow Havalimanı’nda bir kutu havyar satın alır. Ve hemen orada açıp yer. Ünlü cazcının bu hareketi o anda orada bulunan yetkililerin aklına, oturup ürünlerin atıştırılacağı bir bar açma fikrini verir.

Kısa sürede hayata geçirdikleri konsept hiç ummadıkları kadar tutar. Bugün Londra başta olmak üzere Kopenhag, Frankfurt, Hamburg, Dubai, Hong Kong, Paris, New York, Tokyo gibi dünyanın öne gelen havalimanlarında ve kent merkezlerinde yirminin üzerinde şubeleri bulunuyor...