Balkan yemekleri ve ruhu burada...

Balkan yemekleri ve ruhu burada...
Balkan yemekleri ve ruhu burada...
40 yılı geride bırakan Pendik'teki Sancak Restoran yemekleri ve dekorasyonuyla Balkan ruhunu yaşatıyor, tam bir göçmen lokantası...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Hep yeni açılan yerlerin peşindeyiz ama arada bir artık klasikleşmiş, biraz da gözden uzak yerleri hatırlamakta yarar var diye düşünüyorum...

Sandzak/Sancak İstanbul’un en önemli Balkan mutfağı lokantalarından biri. Gerçekten de dekorasyonundan yemeklerine, çalan müziklerden açık olan televizyon kanalına dek tam bir göçmen lokantası. Boşnakların geldiği toprakların kültürü burada yaşatılmaya devam ediyor.

“Hiç Bir Şey Yakışmıyor Kalbime Özlem Kadar” sözü de dillerinden düş müyor. Belki de bu yüzden insan kapıdan girince kendini Berlin’de bir Türk restoranındaymış gibi hissediyor.

Balkan köklerim mi çekti bilemem ama gecikmiş bir keşif olan Sandzak restoranı çok sevdim. Düşündüğüm gibi yağlı ya da ağır da değildi yemekler. Gerçek doğal lezzetleri özlemişim. Zaten bir çok çeşidi de “Anneannemin mantısı, babaannemin böreği gibi” diyerek ve onları anarak yedim.

Neler mi tattım? Soka/süt turşusu, pırşuta/iste kurutulmuş et, güveçte kuru etli kuru fasulye, kuru etli bulgur pilavı, mantiye, kolpita/ börek, pleskavica ve cevapçiç gibi Balkan köfteleri...

Boşnakların kabaklı, pırasalı, kıymalı ve ıspanaklı börekleri de var. Ancak sadece kıymayla yaptıklarına ‘börek’ diyorlar. Sandzak’ta tüm yemekler çok lezzetli. Tatlılardan sulpita /kaymaçina da öyle.

Sancak, Pendik’in Yeni Mahallesi’nde, 1958 yılında Yugoslavya’nın (bugünkü Sırp Cumhuriyeti)Sancak Bölgesi’nden göçen Agoviç ailesinden Fehim Sancak tarafından 1974 yılında kurulmuş. Şimdi başında oğlu Adnan Sancak var. Adnan Bey işini özenle yapan biri. Mutfaktan servisi nerede ona ihtiyaç varsa koşuşturup duruyor.

Sancak’ın Pendik Marin Türk AVM’de ve Gebze Center AVM’de olmak üzere iki şubesi var. Adnan Bey yemekler yanında manzara da isteyenlere Marin Türk şubesini öneriyor.

Boşnak geleneğinde sofraya oturulunca evin hanımı ‘Afiyet Olsun’ dermiş. Yiyenler de ‘Ellerin Altın Olsun’ diyerek sofradan kalkarlarmış. Sancak’ta yemek fiyatları makul ve yemeklerin lezzeti uzakta oturuyorsanız bile yola değecek kadar başarılı. Tüm ekip de güler yüzlü. ‘Elleri altın olsun’...

Sancak Restoran, Yeni Mahalle Mimar Sinan Cad. No.30 Pendik, Tel.0216 375 13 24