'Başkasının evinde' ucuza tatil!

'Başkasının evinde' ucuza tatil!
'Başkasının evinde' ucuza tatil!
Gittiğin yerde hem yerlisi gibi yaşa, hem tatil yap. 23 yılı geride bırakan ev değişim sistemi çok ucuz tatil imkânı sunuyor. Hem de tatil yaparken gözünüz arkada kalmıyor...  

1992 yılında Ed Kushins adlı bir girişimci tarafından kurulan www.homeexchange.com, bugün Amerika’nın en hızlı büyüyen özel şirketler listesinde yer alıyor. Sitenin 55 bin üyesi bu yıl 150 ülkede 130 binden fazla ev takası gerçekleştiriyor. ‘HomeExchange’  sayesinde üyeler dünyanın hemen hemen her ülkesinde ‘yerlisi gibi’ yaşayarak tatil yapabiliyorlar ve binlerce lira tasarruf edebiliyorlar.
Ev değiş tokuş sitesine kayıtlı 65 bin evin yüzde 21’i ikinci evlerden oluşuyor. Genelde yılın büyük bir kısmı boş duran yazlık evler, ev değiş tokuşu için eş zamanlı olmayan tatil imkânı da sunuyor. Bu sistem, Türkiye’de gitgide artan ve neredeyse 10 ay boş kalan yazlık evler eş zamansız değiş tokuşlar için çok iyi bir alternatif oluyor. Eş zamansız takaslar değiş tokuş tarihlerinde esneklik yaratıyor şöyle ki “Siz benim evimde nisanda kalın ben de sizin evinizde eylülde kalırım.” Bu sayede her iki taraf değiş tokuş tarihinde daha serbest olup daha çok ülke gezme şansına sahip oluyor.

HIRSIZLIĞA DA ÇÖZÜM
Ev değiş tokuşun sunduğu fırsatların başında ekonomik olması, dünyanın neresinde olursa olsun konaklamaya para ödemeden seyahat etmek geliyor. İkinci avantaj ise dünya kültürlerini çok daha yakından tanımak. Kış aylarında yazlık bölgelerde turist olmadığından  üyeler kendilerini oranın yerlisi gibi hissediyor. İkinci ev sahiplerinin dikkat ettiği bir başka konu ise hırsızlık. Bilindiği gibi boş duran evlerde bu risk artıyor. Hırsızlığı önlemek için en iyi yöntem de evleri boş bırakmamak. Değiş tokuş sayesinde evler kullanıldığından bu sorun da ortadan kalkmış oluyor.
Bir başka konu ise evlerin bakımı. Genelde yazlıklar bahçeli oluyor ve üyeler kiracıların tersine gittikleri evlerde sulama gibi işleri seve seve yapıyorlar. Ayrıca evler oturulduğundan rutubet de bir nebze önlenmiş oluyor.