Becel ile vazgeçilmez tereyağı lezzeti mutfağınızda!  

Becel ile vazgeçilmez tereyağı lezzeti mutfağınızda!  
Becel ile vazgeçilmez tereyağı lezzeti mutfağınızda!  
Tüm yemeklere tereyağı lezzeti veren Becel Tereyağı Keyfi, Becel'in kalp dostu özelliklerini de barındırırken lezzetli yemekler yapmanızı sağlıyor.

Kalp sağlığından da lezzetten de ödün vermek istemeyenlerin vazgeçilmezi olan Becel Tereyağı Keyfi, yemeklere tereyağı lezzeti verirken kalp dostu Omega 3 ve Omega 6 kaynağı Becel’in tüm iyiliklerini içinde barındırıyor. Becel Tereyağı Keyfi ailesi, içeriğindeki ayçiçeği, keten tohumu, kanola, aspir ve hurma yağı gibi çeşitli bitkisel yağlarla lezzeti ve düzgün yağ bileşimini bir arada sunuyor.

HER ÖĞÜN TEREYAĞI LEZZETİ
Becel Tereyağı Keyfi kase ambalajıyla kahvaltılara da yeni bir tat katarken, Sıvı Becel Pratik Tereyağı Keyfi de sıvı formuyla tüm sıcak yemekler, pilavlar, makarnalar ve hamur işlerinde kolaylık, hafiflik ve lezzeti bir arada sunuyor. Diğer sıvı yağlara oranla çok daha az sıçrama yapıyor ve yemeklere eklenecek miktarı belirlemek daha kolay.
BECEL TEREYAĞI KEYFİ HAKKINDA
Becel Tereyağı Keyfi, tereyağı kadar lezzetli bir üründür. İkisi arasındaki tek fark içeriğini oluşturan yağlardan kaynaklanmaktadır. Hayvansal yağdan yapılan tereyağı, yüksek bir doymuş yağ oranına sahiptir. Becel Tereyağı Keyfi ise bitkisel yağlardan üretilmekte (ayçiçek, keten tohumu, kanola, aspir ve hurma yağı), tekli ve çoklu doymamış “iyi” yağlar için uygun bir kaynak oluşturmaktadır. Becel Tereyağı Keyfi kase margarin yüksek doymamış yağ oranı, içerdiği temel yağlar (Omega 3 ve Omega 6) ile vücudumuzun yağ ihtiyacını karşılamada tercih edilebilecek bir yağdır. Yeni Sıvı Becel Pratik Tereyağı Keyfi ise kullanımı kolay, lezzetli ve besleyici bir alternatiftir: vücudun ihtiyacı olan ancak kendisinin üretemediği temel yağlar (iyi yağlar) bulundurur. Sürülebilir bir yağ olan Becel Tereyağı Keyfi'nin iki temel bileşeni  bulunuyor: % 59 oranında bitkisel yağ ve % 39 oranında su. Bu iki bileşenin yanında tereyağ altı  suyu tozu ile yağsız süt tozu da bulunuyor. Bu iki bileşen hem kremsi bir kıvam veriyor hem de pilav ve makarna gibi yemeklere lezzetli bir tereyağı tadı sağlıyor.

Şekilli Kurabiyeler (35 adet)

Porsiyon miktarı: 25 g

420 gr un
140 g  Becel Tereyağı Keyfi Paket margarin (oda sıcaklığında yumuşamış)
50 g pudra şekeri
1/2 paket (5 g) kabartma tozu
1 adet (50 g) yumurta
2 çay kaşığı (5 g) Zencefil
2 çay kaşığı (5 g)  tarçın

Kaplama için
160 g Renkli şeker hamurları
½ çay bardağı su

Unu Becel Tereyağı Keyfi Paket, pudra şekeri, 1 çay kaşığı tarçın, 1 çay kaşığı zencefil, kabartma tozu ve yumurta ile birlikte büyükçe bir karıştırma kasesine alıp karıştırın. Karışımı tezgaha aktarıp yoğurarak kurabiye hamuru haline getirin. Buzdolabında yarım saat dinlendirin. Hamuru tekrar tezgaha alıp merdane ile yarım santim kalınlığında açın. Hayvan ve çiçek figürlü kalıplarla hamurdan parçalar çıkarıp yağlı kağıt serili bir tepsiye aralıklı olarak yerleştirin.  180C’de yaklaşık 20 dakika üstleri pembeleşene kadar pişirip soğumaya bırakın. Farklı renklerdeki şeker hamurlarını 2 mm inceliğinde açıp kurabiyelerinizi kestiğiniz kalıplar ile keserek şekillendirin. Hamurların arkalarına fırça ile su sürüp kurabiyelerin üstlerine yapıştırın. Hayvan figürlerine göz, burun ve ağız yapın. Biraz kuruduktan sonra servis edin.

1 porsiyon (25 g) Şekilli Kurabiye

Enerji (kcal) 96
Protein (g) 1.6
Yağ (g) 3.9
Doymuş yağ (g) 1.4
Karbonhidrat (g) 13.5
Şeker (g) 3.1
Sodyum (mg) 35
Lif (g) 0.5
İLANDIR