Beyoğlu'nda yeni bir buluşma mekânı

Beyoğlu'nda yeni bir buluşma mekânı
Beyoğlu'nda yeni bir buluşma mekânı
Bundan 10 sene önce bir kulüp havasında açılan sonra eski cazibesini kaybeden Cezayir, eskisini aratmayacak denli yenilenerek kapılarını açtı...  
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - 2005 yılıydı, Beyoğlu’nda bir kaç arkadaşın ortaklığıyla 100 yılı geride bırakmış tarihi binada açılan Cezayir Lokantası yeme-içme dünyasını heyecanlandırmıştı. Dilara Erbay da restoranın mönüsünü hazırlamış ve şefliğini üstlenmişti. Bir kulüp havasında farklı odalardan oluşan, ev sıcaklığında dekore edilen mekânın hem barı, hem restoranı, hem de bahçesi çok iyi iş yapıyordu. Cezayir yeni açılan bir çok yer gibi bir kaç yıl İstanbul’un cazibe merkezi restoranlarından biri oldu. Sonra yavaş yavaş gözden düşmeye başladı. Ekip dağıldı, ortaklıklar bozuldu derken Cezayir eski havasını ve popülaritesini kaybetti.
Bir süre sonra kapandı, sonra farklı işletmecilerle alt kattaki bahçesi sadece restoran olarak hizmet vermeye başladı. Üst katlarda da özel etkinlikler, toplantılar düzenlendi.

TAMİRANE İŞBİRLİĞİ
Geçtiğimiz hafta içinde Bienal turu yaparken tekrar yolum düştü. Üst kattaki enstalasyonu görmeye çıkmadan önce yenilenip kapılarını açan restoran ve bahçedeki kafe bölümlerini dolaştım. Eski bir dosta kavuşmuş gibi hissettim kendimi. 

Cezayir’in restoran bölümlerinin mönüsü ve barı, Tamirane ekibinin katkılarıyla yenilenmiş. Cezayir aynı zamanda üst katlarında kültür-sanat etkinliklerine, konserlere ve film gösterimlerine, work shop’lara ev sahipliği de yapacakmış.

14. İstanbul Bienali kapsamında Fernando Garcia-Dory’nin işleri Cezayir’de sergileniyor. Cezayir’in çağdaş sanatçılarla gerçekleştireceği işbirliklerinin ilk konuğu ise 1970’lerin sonlarından bu yana grafik tasarım, yüzlerce kitap tasarımı, resimleme, illüstrasyon ve resim yapan Mehmet Ulusel.
Artık yeni trend kültür sanat ve yeme-içmenin bir çatı altına toplandığı mekânlar olması beni gerçekten çok mutlu ediyor. Ekim ayının mönüsünün sürprizi ise paella olacakmış. Hem İspanyol mutfağından en sevdiğim yemeklerden biri olan paellayı tatmak hem de eski günleri yad etmek üzere en yakın zamanda gitmeyi planlıyorum…