Bir Katalan ile bir Bask'lı...

Bir Katalan ile bir Bask'lı...
Bir Katalan ile bir Bask'lı...
İki Michelin yıldızlı Katalan aşçı ile Bask'lı ünlü şarap üreticisi sofrada buluştu. Fransızlar, İtalyanlar gibi İspanyollar da mutfakları bu kültürle şekillendiği için şarap-yemek uyumunun dengesini, nasıl birbirlerini desteklediğini çok iyi biliyor.
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Orta yaşlarını süren iki iddialı İspanyalı. Biri Katalan diğeri Bask. İkisi de İspanya’nın gastronomi cenneti kabul edilen bölgelerinde yetişmiş. Uzun yıllardır, çok iyi arkadaşlar ve yaptıkları işlerde her fırsatta birbirlerini destekliyorlar.

Telmo Rodriguez, İspanya’nın en önemli şarap bölgelerinden olan Rioja’da bir kaç kuşaktır şarap üreten bir ailenin oğlu. Ancak ailesiyle birlikte çalışmak yerine son yirmi yıldır adı pek bilinmeyen unutulmuş, sürdürülebilir tarımla elde edilen, elle toplanan üzümlerle modern şaraplar üretme yolunu seçmiş. Telmo Rodriguez’in Basa, Gago, ve Pago del Jara gibi şarapları var.

Arola restoranlarının kurucusu iki Michelin yıldızlı Sergi Arola ise İspanya’nın en ünlü şefleri arasında. İstanbul Zorlu Raffes Hotel’in içinde restoranının bir şubesini açtığından beri sık sık İstanbul’a geliyor. Geçtiğimiz hafta da hem bahar mönüsü hem de arkadaşı Telmo Rodriguez’in şaraplarına eşlik edecek yemekleri hazırlamak üzere mutfağa girmişti.

Sergi Arola

Adco’nun sahipleri neredeyse dünyanın dört bir köşesinden ithalat yapan Figen Adıgüzel ve Randoph Mays çifti Rodriguez’in bu yeni nesil şaraplarını da getiriyor.
Şef Arola geceye özel, şaraplara mükemmel biçimde eşlik eden yaratıcı bir mönü hazırlamıştı. Önce şefin imzasını taşıyan zeytin ve bademden yapılan toprak üzerinde taze ve yağda kızartılmış sebzelerden oluşan tabak, fıstıklı karpaçyo ve marine morina gibi başlangıçlar geldi.

Ardından gelen trüflü, tavuklu ve bademli beşamel soslu canneloni, ince patlıcan dilimlerine sarılarak ızgara edilen ton balığı filetosu ve yabani tavşanlı, sebzeli kabuklu pirinç pilavı da gelenekselle yaratıcılığın başarıyla harmanlandığı yemeklerdi. Gecenin ‘dağ meyveli vanilya bombası, buz kalıpları üzerinde dumanı tüterek gelen moleküler meyve salatası gibi tatlılar ise lezzetlerinin yanı sıra tam bir görsel şölendi.

Fransızlar, İtalyanlar gibi İspanyollar da mutfakları bu kültürle şekillendiği için şarap yemek uyumunun dengesini, nasıl birbirlerini desteklediğini çok iyi biliyor. Kısacası yaşam gustosuna sahipler...