Bir vejetaryen klasiği: Zencefil

Bir vejetaryen klasiği: Zencefil
Bir vejetaryen klasiği: Zencefil
'Dünya Etsiz Haftası'nda 22 yıldır kalitesinden hiç bir şey kaybetmeden yoluna devam eden, İstanbul'un ilk vejetaryen lokantası sayılan Zencefil'i hatırlayalım dedik...

İstiklal Caddesi’ne paralel ara sokaklardan birinde, vejetaryen sözcüğünün bile pek telaffuz edilmediği yıllarda açılmıştı. Sadece sebze yemekleri yapan lokanta olarak  Ferda Erdinç’in hayata geçirdiği Zencefil 20 yılı aşkın süredir sakin ve sessiz yoluna devam ediyor. Ama yeme-içme yerlerinin bir kaç yıl içinde miadını doldurup kapanmasına o kadar alışmış olmalıyız ki, arada bir Zencefil’den söz etsem kimi arkadaşlarım  “hala açık mı?” diye soruyor.

Neredeyse 20 sene kadar önce Ferda Erdinç’in istediği tarzda yemek yapan bir yer olmadığı için açtığı Zencefil sadece bir vejetaryen lokantası değil. Ey ve tavukla yapılan yemekler de bulunur. Ama ben bugüne dek oraya gidip de etli bir yemek yediğimi hatırlamıyorum.

Mercimek köftesi, sebzeli frik pilavı, pazılı bulgur köftesi, ekşili bamya, nohutlu aş, fırında ıspanak, pırasalı kiş gibi yemekler varken zaten et yemek kimin aklına gelir?

Bir İstiklal Caddesi klasiği olan Zencefil’e bu hafta yolunuzu düşürün derim...

Kurabiye Sokak No: 8 Beyoğlu