Böyle çiftlikler çoğalırsa...

Böyle çiftlikler çoğalırsa...
Böyle çiftlikler çoğalırsa...
Bazı insanlar için girişimcilikte sınır yok. Su işiyle iş yaşamına atılan Hasan Aslanoba, bugün tam anlamıyla yeni nesil bir üretici ve satıcı...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye’de tarım ve hayvancılık hiç kuşkusuz ki yeni bir dönemece girdi. Nedenler, niçinler belki bambaşka bir yazı konusu ama yavaş yavaş yok olmakta olan küçük ölçekli tarımın yerini yeni nesil büyük çiftlikler alıyor. Bir yandan da organik ve doğal tarım yapan çiftlikler kuruluyor. Kısacası köylüler, küçük ölçekli çiftçiler kente göçerken, kentliler de çiftçiliğe soyunuyor.


Yeni nesil çiftçilerden biri de Hasan Aslanoba. İkinci kuşak bir işadamı. Aslanoba ailesi sahibi oldukları Erikli suyu 2006’da satar. Satışı gerçekleştiren Hasan Aslanoba, daha sonraki altı yıl boyunca satış yaptığı şirketin ortak olarak CEO’luğunu üstlenir. Bu arada Aslanoba Grubu’nu kurarak hayvancılık, tarım ve internet satış sektörlerine adım atar. Son iki yıldır da tamamen internet tabanlı iş modellerine odaklanır.
Bugün Tazedirekt, Boğazköy Çiftliği, Gümüş Su ve Aslanoba Capital gibi markaların sahibi. Aynı zamanda yurtiçi ve yurtdışında toplamda 65 farklı şirkete 60 milyon USD yatırımı olan yani moda terimle tam anlamıyla bir ‘melek yatırımcı’.

BAYAT SEBZE ALMAKTAN BIKMIŞTIM
Hasan Aslonoba çiftlik kurma, hayvancılık yapmaya başlamasının tamamen kendi ihtiyaçlarından daha doğrusu şikâyetlerinden doğduğunu anlatıyor. Marketlerden, hatta pazarlardan aldığı sebze ve meyvelerin hep sararmış solmuş olması, kasaplardaki mutsuzluğu, daha kaliteliye, tazeye ulaşmaya kalktığında da gereğinden fazla para ödemesi ona “Neden bu işi kendim yapmıyorum” dedirtmiş.
Direkt tarladan, çiftlikten, üretim tesisinden tüketiciye ulaştıracak bir sistem kurmaya karar vermiş. 1200 büyükbaş ve 5000 küçükbaş yetiştirme kapasitesine sahip olan, Türkiye'nin en modern besi çiftliklerinden biri olan Boğazköy Çiftliği’ni kurmuş.1100 dekarlık Bostandere çiftliğinde ise organik tarıma başlamışlar. Bu ürünlerini internet üzerinden direk tüketiciye ulaştırma vakti geldiğinde de ‘tazedirekt.com’ devreye girmiş.

KLASİK MÜZİK DİNLEYEN İNEKLER
Hasan Aslanoba, Bursa Mustafakemalpaşa’daki büyükbaş hayvanların, stresten uzak bir şekilde doğal yonca, arpa, buğday, yulaf ile ve tamamen GDO’suz gıdalarla beslendiğini anlatıyor. Çiftlik hayvanlarına stresten uzak kalmaları için klasik müzik bile dinletiyorlarmış. Sebzeler de aynı yöntemle endüstriyel üretim alan ve yollarından uzakta gübre, hormon ve ilaç kullanılmadan dinlendirilen topraklarda, organik ve doğal üretimle yetiştiriliyormuş. Ancak bu boyutta bir işe sadece kendi yetiştirdikleri ürünler yetmediği için organik ve doğal tarım yapan diğer küçük üreticilerden de mal temini yapıyorlarmış.
Dileğimiz bu tarz tüketiciden üreticiye aracısız satış sistemiyle çalışan yerlerin her geçen gün artması, böylelikle marketlerdeki organik ürünlerin fiyatlarının da makul seviyeye inmesi...