Bu 10 tavsiyeye uyun, hafif bir Ramazan geçirin!

Bu 10 tavsiyeye uyun, hafif bir Ramazan geçirin!
Bu 10 tavsiyeye uyun, hafif bir Ramazan geçirin!
Ramazan ayını hafif ve sağlıklı geçirmek için mutlaka tüketilmesi gereken tok tutucu ve sindirimi kolay besinlerin yanı sıra uzak durulması gereken, susatan,çabuk acıktıran, sindirimi güç besinler de var. İşte M-Onep Klinikleri Beslenme Uzmanı Banu Eroğuz Demirözü'nün rehberliğinde, iftar sofranızı kurarken besin seçiminize yardımcı olabilecek tavsiyeler...

Yağlı ve tuzlu besinlerden kaçının: Tuz ve yağ içeriği yüksek besinler (tuzlu peynir, sucuk, salam, sosis, pastırma, zeytin, turşu, cipsler) gün içinde daha fazla susamamıza neden olarak oruç süresini zorlaştırır. Bu sebeple bu tür besinlerden ramazan boyunca uzak durmak gerekir. Hazmı da zor olan bu besinler gün boyunca sindirim sisteminizle ilgili sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

Pide yiyen çabuk acıkır!: Beyaz undan yapılmış bir klasik olsa da çabuk acıktırır. Beyaz un gibi beyaz pirinç de kan şekerini hızlı yükselten bir besindir. Onun yerine yenecek olan bulgur ise kan şekerini daha yavaş yükselterek acıkma süresini uzatır. Tam tahıllı karbonhidrat içeren yüksek posa içerikleri sebebiyle midenin daha geç boşalmasına sağlayarak gün içinde yaşanması muhtemel yorgunluk hissinin oluşmasını geciktirirler.

Gece kızarmış ve yağlı yiyeceklerden uzak durun: Hepimiz gündüz saatlerinde daha hareketli olduğumuzdan metabolizmamız normal bir hızda çalışmaktadır. Gece ise metabolizma en düşük seviyede çalıştığından yatmaya yakın veya uyku arasındaki sahur vaktinde yenen yağlı ve şekerli besinler daha hızlı şekilde yağa dönüşmektedir. Bu da hızlı kilo alımına neden olmaktadır. Bu sebeple kızartılmış, yağ ve kalori içeriği yüksek besinlerin fazla tüketilmemesi tavsiye edilir.


Tatlısız duramayanlara dondurma ya da güllaç:
Tatlının iftar sofralarında maalesef apayrı bir yeri vardır oysa ki şeker içeriği yüksek besinler normal günlerde bile çok tercih edilmemesi gereken besinlerdendir. Aslında içerdikleri boş kalori dışında genelde hiçbir besleyici özellikleri yoktur. Yaz aylarındaki iftar saatinin çok geç olması şekerli besinlerin tüketimini ekstra sakıncalı hale getirir. Çünkü uzun süre açlık sebebiyle kan şekeri düşer. Böyle bir durumda yenen tatlı besinler kan şekerinde önce hızlı bir yükselişe ardından da keskin bir düşüşe sebep olur. Yüksek insülin ve alt üst olan kan şekeri yenilenlerin yağ olarak depolanma oranını artırır. Mutlaka tatlı tüketmek isteniyorsa dondurma ve güllaç gibi sütlü ve şerbetsiz tatlılar tercih edilmelidir.

Konsantrasyon bozukluğuna karşı badem, ceviz ve fındık: Badem fındık, ceviz gibi vücuda faydalı yağ asitlerinden zengin besinler hem tokluk süresini uzatırken; açlık sebebiyle gün içinde yaşanan konsantrasyon bozukluğu ve dikkat dağınıklığı gibi sorunların da önlenmesine yardımcı olur. Dikkat edilecek nokta bu besinlerin kesinlikle çiğ olarak tüketilmesidir; kavrulmuş ve tuzlanmış olanlardaki faydalı yağ asitleri kayba uğrar.

Sahurda en ideal besin yumurta: Özellikle sahurda örnek protein olarak tanımlanan en kaliteli protein kaynağı yumurta yemek;  uzun süre tok kalmanızı sağlarken ihtiyacınız olan vitaminleri de takviye eder.

Probiyotik tüketimi sindirimi kolaylaştırır: Ayrıca probiotik etkisi yüksek olan besinler bağırsaklardaki faydalı bakterin hem sayısının hem de çeşitliliğinin artmasını sağlayarak sindirimi destekleyici etki yapacaktır. Bu sebeple tarhana, evde mayalanmış yoğurt ve kefir tüketmek çok faydalı olacaktır. Probiyotik etkili bu besinler bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olarak kabızlık, bağırsak enfeksiyonu, gaz ve şişkinlik gibi rahatsızlıklara karşı koruyucu etki gösterirler.

Midenizi rezene ve anason çayıyla rahatlatın: Ramazan ayı özellikle sindirim sisteminin çok zorlandığı bir dönemdir.  Gerek normal zamanlardan daha ağır yemeklerin tüketilmesi ve gerekse de tüketilen miktarların kısa bir zamana sıkıştırılması tüm sistemi zorlamaktadır.  Sindirim sistemini rahatlattığı bilinen rezene, anason gibi bitkilerin çayının içilmesini bu sebeple tavsiye etmekteyiz.

 


BU GIDALARA EKSTRA DİKKAT! 
Ramazan'da mutlaka tüketin: Elma, elma suyu, muz, karpuz, maden suyu, badem, fındık, ceviz, tarhana, kefir, yoğurt, yumurta, süt, bulgur, nohut, kurufasulye. 

Ramazan sofralarında bunları tüketmeyin: Tuzlu peynirler, salam, sucuk, sosis, pastırma, zeytin, turşu, salamura besinler, cipsler, tuzlanmış kavrulmuş kuruyemişler, şekerli kompostolar, şekerli ve gazlı içecekler, beyaz undan yapılmış hamurişleri, yağlı ve şerbetli tatlılar, kızartmalar.