Bu Karadenizli'de kalite-fiyat dengesi mükemmel ötesi

Bu Karadenizli'de kalite-fiyat dengesi mükemmel ötesi
Bu Karadenizli'de kalite-fiyat dengesi mükemmel ötesi
Muhteşem Çayeli kuru fasulyesi, satır köfte, Hamsiköy sütlacı ve inanılmaz fiyatlar. Karadenizlilerin şanına yakışır köfteci ve kuru fasulyeci: Ofluoğlu. Her riski göze alıp yazıyorum...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Göktürk’te günlük bir yürüyüş rotam var. Her altından geçişte ne şanslıyım dediğim Mimar Sinan’ın şaheserlerinden Su Kemerlerini geçer, çiçek seralarına baktıktan sonra da geçince benzin istasyonundan geri dönerim.

Son bir kaç yıldır da benzin istasyonunun hemen yanı başında bir köfteci ve kuru fasulyeci vardır. Yürüyüş yaparken, psikolojik baskıdan mı, yoğunluktan mı bilmem bir gün bile aklıma bir restorana girip yemek gelmez. Eve olsa olsa simit alıp dönerim.


Neyse, Cuma akşamı evde yemek olmayınca “Hadi gidip artık gide gele adını ezberlediğimiz meşhur Çayeli kuru fasulyesi yiyelim” dedik. Tabii içeri girip de ızgaradan çıkan kokuları duyunca ve mönüye bakınca planlar genişledi. Önden kelle paça, işkembe çorbası, ardından Çayeli kuru fasulyesi, manda yoğurdu, karışık köfte ve üstüne de Hamsiköy sütlacı.

Bizim basit akşam, hatta akşam üstü yemeği her birinin muhteşem lezzetiyle birden şölene dönüştü. Et ve fasulye başta olmak üzere lezzetin yanı sıra malzemelerin kalitesi, pişirme oranları da mükemmeldi.


Fiyatlara gelince o mükemmelin de ötesi. Bu biraz abarttığımız yemeğe iki kişi sadece 50 lira ödedik. Çayeli kuru fasulyesinin porsiyonu 9 lira. Ofluoğlu köfte 13, karışık köfte 16, antrikot 20, kuzu pirzola 20, tereyağlı pilav 6, Hamsiköy sütlacı 5, su 1 lira. Çay ise müessesenin ikramı.

Demek ki bu hayal ettiğimiz fiyat-kalite dengesi diye bir şey varmış, olabiliyormuş. Varsın kentin merkezinde değil periferide olsun, biz hepsini arar buluruz.

Önerilerinizi bekliyorum...
muge.akgun@radikal.com.tr